Estrogen –⁠ hormon, bez kterého bychom nebyly ženami?

Představte si, že estrogen je jakýsi pilot vašeho každodenního života. Tento hlavní ženský hormon řídí váš menstruační cyklus i mozkovou činnost a ovlivňuje psychickou vyrovnanost. Mají ho v těle všechny ženy a v o mnoho menší míře i muži. Co se stane, když se jeho množství změní?

Kdy nám v těle může chybět?

Nízká hladina estrogenu může nastat, máte-li syndrom polycystických vaječníků. Jde o poměrně častý zdravotní problém u žen ve věku od 15 do 44 let a způsobuje hormonální nerovnováhu. Tento hormon nám klesá i po porodu a v období laktace. Právě tato hormonální změna pomáhá stimulovat produkci mléka a zabraňuje ovulaci. Dalším z důvodů je menopauza nebo odstranění vaječníků. Pozor též na nedostatečný příjem živin a nízké procento tuku, kdy tělo přestane produkovat estrogen. Tento stav se objevuje u žen trpících anorexií nebo u žen, které mají nadměrnou tělesnou aktivitu. Estrogen vám může chybět i při chronickém onemocnění ledvin, poruše štítné žlázy a problémech s hypofýzou.

Co nastane, když nám chybí?

Jeho nedostatek způsobuje bolesti hlavy, změny nálad, což může vést až k depresivním poruchám, únavu a problémy se soustředěním, poruchy spánku, nepravidelný menstruační cyklus, nadměrné pocení, návaly tepla, vypadávání vlasů, zhoršení pleti, ztrátu libida, infekci močových cest či zvýšení tělesné hmotnosti.

Jak si ho zvýšit?

Množství estrogenu neustále kolísá, rozmezí jeho optimální hladiny v ženském těle je 43–⁠180 pg/ml. Hladinu estrogenu vám zjistí při odběrech krve. Ženám s nízkou hladinou estrogenu se většinou navrhne léčba v podobě hormonální substituční terapie –⁠ podávání vysokých dávek estrogenu. Nebo vám lékař jednoduše předepíše léky, které stabilizují hodnoty vašich hormonů.

Odběr novinek

Zadejte svůj e-mail a užijte si všechny rady, tipy a novinky.

Zadejte prosím platný e-mail
Před odesláním musíte souhlasit

Strava

Strava Hodnoty estrogenu však můžete zvýšit i změnou životního stylu. Čili klasika –⁠ jezte ovoce a zeleninu, nezapomínejte na obiloviny, luštěniny, semena a dodržujte pitný režim.

Hormonální jóga

Jisté prvky z cvičení jógy stimulují vaječníky, štítnou žlázu, hypofýzu a nadledviny a obnovují tvorbu tělu vlastních hormonů. I pravidelným cvičením dokážete hladinu estrogenu výrazně zvýšit.

Bylinky

K přírodní léčbě patří i bylinky jako jetel luční, ploštičník hroznatý, šalvěj lékařská, třezalka tečkovaná, drmek obecný, pupalka dvouletá nebo hloh obecný.

Hormony v ženském těle jsou poměrně komplikovaným tématem. Ale už víte, že jejich hladinu byste měli sledovat, abyste měli klidný a harmonický život.

Přečtěte si další články z této kategorie: zajímavosti ženy
Další články
Naučte sa 5 jazykov lásky a zlepšite svoj vzťah

Naučte se 5 jazyků lásky a zlepšete svůj vztah

Emocionální řeč dvou lidí se může lišit. Stejně jako se...

Zjistit více
Ako si vyrobiť ozdobu z polystyrénu? - video

Jak si vyrobit ozdobu z polystyrenu? – video

Máte doma polystyrenový kruh? Možná vás to překvapí, ale kromě...

Zjistit více
Ako si vyrobiť LED lampu? - video

Jak si vyrobit LED lampu? – video

Nevěříte, že ze skleněné misky a vázy lze vyrobit LED...

Zjistit více