Estrogen –⁠ hormon, bez kterého bychom nebyly ženami?

Představte si, že estrogen je jakýsi pilot vašeho každodenního života. Tento hlavní ženský hormon řídí váš menstruační cyklus i mozkovou činnost a ovlivňuje psychickou vyrovnanost. Mají ho v těle všechny ženy a v o mnoho menší míře i muži. Co se stane, když se jeho množství změní?

Kdy nám v těle může chybět?

Nízká hladina estrogenu může nastat, máte-li syndrom polycystických vaječníků. Jde o poměrně častý zdravotní problém u žen ve věku od 15 do 44 let a způsobuje hormonální nerovnováhu. Tento hormon nám klesá i po porodu a v období laktace. Právě tato hormonální změna pomáhá stimulovat produkci mléka a zabraňuje ovulaci. Dalším z důvodů je menopauza nebo odstranění vaječníků. Pozor též na nedostatečný příjem živin a nízké procento tuku, kdy tělo přestane produkovat estrogen. Tento stav se objevuje u žen trpících anorexií nebo u žen, které mají nadměrnou tělesnou aktivitu. Estrogen vám může chybět i při chronickém onemocnění ledvin, poruše štítné žlázy a problémech s hypofýzou.

Co nastane, když nám chybí?

Jeho nedostatek způsobuje bolesti hlavy, změny nálad, což může vést až k depresivním poruchám, únavu a problémy se soustředěním, poruchy spánku, nepravidelný menstruační cyklus, nadměrné pocení, návaly tepla, vypadávání vlasů, zhoršení pleti, ztrátu libida, infekci močových cest či zvýšení tělesné hmotnosti.

Jak si ho zvýšit?

Množství estrogenu neustále kolísá, rozmezí jeho optimální hladiny v ženském těle je 43–⁠180 pg/ml. Hladinu estrogenu vám zjistí při odběrech krve. Ženám s nízkou hladinou estrogenu se většinou navrhne léčba v podobě hormonální substituční terapie –⁠ podávání vysokých dávek estrogenu. Nebo vám lékař jednoduše předepíše léky, které stabilizují hodnoty vašich hormonů.

Odběr novinek

Zadejte svůj e-mail a užijte si všechny rady, tipy a novinky.

Zadejte prosím platný e-mail
Před odesláním musíte souhlasit

Strava

Strava Hodnoty estrogenu však můžete zvýšit i změnou životního stylu. Čili klasika –⁠ jezte ovoce a zeleninu, nezapomínejte na obiloviny, luštěniny, semena a dodržujte pitný režim.

Hormonální jóga

Jisté prvky z cvičení jógy stimulují vaječníky, štítnou žlázu, hypofýzu a nadledviny a obnovují tvorbu tělu vlastních hormonů. I pravidelným cvičením dokážete hladinu estrogenu výrazně zvýšit.

Bylinky

K přírodní léčbě patří i bylinky jako jetel luční, ploštičník hroznatý, šalvěj lékařská, třezalka tečkovaná, drmek obecný, pupalka dvouletá nebo hloh obecný.

Hormony v ženském těle jsou poměrně komplikovaným tématem. Ale už víte, že jejich hladinu byste měli sledovat, abyste měli klidný a harmonický život.

See more articles in this category zajímavosti ženy
Další články

Tipy pro stanovení work-life balance a předcházení vyhoření v práci

V dnešním rychlém a mimořádně digitálně propojeném světě se hranice...

Zjistit více

Jak si vyrobit obal na knihu? – video

Hurá, začíná dovolenkové období, na které jsme se tak dlouho...

Zjistit více

6 tipů na letní víkendové aktivity

Letní víkendy nabízí ideální příležitost k vyhřívání se v teplém...

Zjistit více