ECO – INVESTMENT rozšiřuje papírenskou výrobu v slovinské Palomě

ECO-INVESTMENT rozšiřuje papírenskou výrobu ve slovinské Palomě

 

Maribor, 8. června 2021 – Ve slovinském závodě Paloma, který je součástí česko-slovenského holdingu ECO-INVESTMENT, a.s., dnes slavnostně předali do výroby nový papírenský stroj. Investice ve výši 41 milionů eur je největší ve slovinském papírenském průmyslu za posledních 40 let. Investice zvyšuje výrobní kapacitu společnosti Paloma ze současných 65 000 tun na 90 000 tun hygienického papíru. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnil předseda vlády Slovinské republiky Janez Janša, místopředseda vlády a ministr hospodářství Zdravko Počivalšek, ministr životního prostředí a územního plánování Andrej Vizjak a předseda představenstva holdingu ECO-INVESTMENT, a.s., Milan Fiľo.

Investice zahrnuje nový papírenský stroj, moderní navíječku a nové automatizované úložiště pro mateřské kotouče. Výrobcem nového stroje je italská společnost Toscotec, která je považována za předního světového výrobce papírenských strojů. Nový stroj vyrábí papír široký 5,5 metru s rychlostí výroby až 2 000 metrů za minutu, což znamená, že denní výrobní kapacita stroje je 220 tun. Nový stroj proto zvyšuje výrobní kapacitu a rychlost výroby a umožňuje také mnohem vyšší kvalitu produktu. Nový stroj zajišťuje nejnižší možnou spotřebu energie a navíc méně odpadových materiálů díky optimalizaci provozu.

Na slavnostním zahájení prezident a předseda představenstva společnosti ECO-INVESTMENT, a.s., Milan Fiľo prohlásil: „Jsem velmi hrdý na to, že dnes mohu uvést do provozu nový papírenský stroj. Všichni, kteří jsme se podíleli na této investici, víme, jak náročný úkol tím plníme. Zároveň už mohu oznámit, že to v žádném případě není poslední investice do Palomy. Plánujeme dále rozšiřovat a modernizovat výrobu, protože chceme pokračovat a obohatit slavnou papírovou tradici v tomto regionu, které symbolem je Paloma. Tato investice znamená konec dlouhého období nejistoty společnosti Paloma. Papírenská tradice a poznatky, které se v Palomě hromadily po celé generace, jsou základy, na kterých bude ECO-INVESTMENT dále stavět.“

Richard Žigmund, předseda představenstva skupiny SHP Group a předseda představenstva společnosti Paloma dd, dodal: „Dnes slavnostně uzavíráme rozsáhlou a náročnou investici, kterou ještě víc zkomplikovala epidemie nového koronaviru. Spolu s celým týmem jsme uspěli, takže jsem si jistý, že Paloma má před sebou velmi světlou budoucnost. Nový papírenský stroj významně přispěje k optimalizaci výrobního portfólia v rámci skupiny SHP a k lepší celkové efektivitě vybavení. Nový stroj zlepší kvalitu našich výrobků a také rozšíříme sortiment našich výrobků pro domácí i zahraniční trh.“

Spolupráci ocenil i slovinský premiér Janez Janša. Kromě jiného zdůraznil, že vláda Slovinské republiky v současnosti pracuje na odstranění byrokratických překážek v podnikaní, což by mělo přinést další investice.

 

O společnosti SHP Group

Skupina SHP Group je předním výrobcem hygienických papírových výrobků ve střední a jihovýchodní Evropě s tržbami více než 200 milionů eur, což zahrnuje prodej výrobků pod značkami Harmony a Paloma. SHP Group zaměstnává více než 1 800 lidí. Je součástí česko-slovenského investičního holdingu ECO-INVESTMENT, a.s., Paloma d.d. je klíčovou součástí skupiny SHP Group, která dodává výrobky do přibližně 20 evropských zemí.

ECO-INVESTMENT, a.s.

ECO-INVESTMENT, a.s., je česko-slovenský průmyslově-investiční holding, který pokrývá dlouhodobé investice v rámci celé Evropy. Hlavními oblastmi investicí jsou výroba celulózy a papíru, energetika, potravinářství a reality. Od jeho založení je holding přítomný ve vícerých charitativních projektech v oblasti zdravotnictví, vzdělání, kultury a sportu.