Papírenský závod v Slavošovce má 200 let

Závod na výrobu papírových ubrousků SHP Slavošovce v tomto roce slaví 200. výročí svého založení.
Obec Slavošovce, založená v roce 1318, se nachází v oblasti Horního Gemera. V roce 1817 byl chátrající hamr v obci Slavošovce přestavěn na papírenský mlýn a od té doby se datuje historie výroby papíru v této obci. Vývoj výroby papíru v Slavošovcích nebyl jednoduchý. V době existence Československé republiky v roce 1923 se papírny dostaly do finanční krize a byl navržen jejich rozprodej. Profesor Ursíny z Českého učení technického v Brně se přimluvil za výrobu v Slavošovcích u ministerského předsedy, díky čemuž získala papírna státní dotaci na svou obnovu. V 20. století se papírna soustředila na výrobu školních sešitů a bloků.

Po začlenění firmy do skupiny SHP Group jako SHP Slavošovce je její směrování orientované na výrobu a prodej papírových ubrousků. SHP Group (Slovak Hygienic Paper Group) je nadnárodní společnost sdružující skupinu výrobních a obchodních společností z oblasti celulózo-papírenského průmyslu a patří do portfolia holdingu ECO-INVESTMENT, a.s. „Výrobky SHP Slavošovce se prodávají ve více než 30 zemích světa. Loni jsme investovali 1 mil. € do rekonstrukce stroje a v souvislosti s rostoucí poptávkou po našich produktech a také po nových výrobcích s vyšší přidanou hodnotou, zvažujeme další investice, „uvedl prezident a předseda představenstva ECO-INVESTMENT, a. s. Milan Fiľo.

SHP Slavošovce je silný regionální zaměstnavatel, v podniku pracuje 300 lidí z blízkého okolí. „Pracují u nás celé rodiny. Zakládáme si na profesionalitě a know-how našich pracovníků, jimž se snažíme vytvářet optimální pracovní podmínky. Aktivně podporujeme lokální komunity a budujeme vztahy v rámci regionu zejména v sociální oblasti a v ochraně životního prostředí. Úzce spolupracujeme s místní samosprávou, dobrovolnými hasiči i s církví. V těchto dnech jsme darovali na opravu kostela Rožňavské diecéze 100 tisíc €, „uvedl na slavnostním setkání se zaměstnanci generální ředitel SHP Group Richard Žigmund.
SHP Group zastřešuje 10 společností v 6 zemích Evropy s ročním obratem 220 mil. eur. V šesti výrobních závodech SHP Group se ročně vyrobí 170 tisíc tun papíru a zaměstnává více než 2,000 zaměstnanců. SHP Group je největším producentem hygienických papírů ve střední a jihovýchodní Evropě a je aktivním členem European Tissue Symposium (ETS).