3 oblasti, ve kterých můžete snížit spotřebu vody i u vás doma

Chovat se doma ekologičtěji neznamená jen třídit odpadky nebo kompostovat. Důležitou součástí udržitelné domácnosti je i zamezení plýtvání vodou. Tipů, jak na to, existují desítky a dají se shrnout do tří užitečných kategorií.

Spotřebiče a jejich oprava

Základem každé domácnosti odhodlané méně plýtvat vodou je vhodné vybavení. Řeč je v první řadě o myčce nádobí – její spotřeba vody je v porovnání s mytím v dřezu řádově nižší. Hlavně pokud si dáte záležet na tom, abyste ji nezapínali poloprázdnou. Stejné by to mělo být i s dalším spotřebičem – pračkou, kterou byste měli zapínat plnou a ideálně v některém z eko módů.

K zvážení je i výměna vodovodních baterií za úspornější nebo instalace takzvaného perlátoru, který provzdušňuje vodu a vytváří silnější proud při nižším průtoku (a spotřebě) vody. Krokem, který byste také neměli podcenit, je oprava kapajících baterií – i ty dokážou překvapivě a úplně zbytečně zvyšovat spotřebu vody v domácnosti.

Koupelna

Pryč jsou doby, kdy se za největší vychytávku při šetření vodou na toaletě považovala cihla utopená v nádržce na vodu. Dnes je úsporným trendem takzvané duální splachování, které dokáže ušetřit až 40 % vody.  

K dalším užitečným koupelnovým tipům patří ty ověřené – sprcha místo plné vany (spotřebu vody můžete snížit až o polovinu) nebo vypnutá voda během čištění zubů.

Práce s vodou

Pokud se odhodláte změnit své návyky v domácnosti a s plnou vervou se pustíte do udržitelnějšího nakládání s vodou, prvním krokem je začít uvažovat nad každou její spotřebou. Opravdu potřebuji znovu napouštět novou vodu z vodovodu? Neexistuje oblast, ve které bych dokázal zužitkovat vodu, kterou už mám?

Dobrým příkladem je dešťová voda, která se zachycuje na zahrádce nebo balkoně a dá se použít k zalévání nebo případně i napájení zvířat. Stejně tak se můžete zamyslet i nad vodou v rychlovarné konvici – ideálně je ohřát jí jen tolik, kolik potřebujeme (při tomto kroku šetříme kromě vody i elektřinu), nebo aspoň vhodně zužitkovat tu přebytečnou.

K užitečným tipům na závěr ještě jeden uklízecí – ne vždy je potřeba podlahu doma umývat, občas stačí i obyčejný smeták, který nás zbaví největších nečistot. Nejenže tím ulevíte přírodě, ale možná ušetříte i trochu času.

Jsou vám ekologická témata blízká? Otestujte si svoje vědomosti o udržitelnosti v našem EKO kvízu!

 

Přečtěte si další články z této kategorie: koupelna voda eko-domácnost spotrebice tipy triky
Další články

Jak si vyrobit jarní věnec? – video

Dodejte svému příbytku nádech jara. Vždyť už i venku začíná...

Zjistit více

Jak cvičení pomáhá zvládat stres?

V dnešním světě, ve kterém žijeme, se stres stal pro...

Zjistit více
Ako si vyrobiť štýlový kvetináč? - video

Jak si vyrobit stylový květináč? – video

Kdo by to byl řekl, že ze špejlí, dřevěných kuliček...

Zjistit více