4 tipy, jak si zjednodušit úklid

Přijde vám, že úklid domácnosti trvá věčnost? Že neustále uklízíte, ale stejně u vás doma není nikdy perfektní pořádek? Zjednodušte si péči o domácnost tak, aby vám nebrala zbytečně moc energie ani času. Stačí se držet několika jednoduchých rad a návodů.

Stačí pár minut denně

Představa, že budete každý den několik hodin běhat po bytě s čisticími prostředky, je samozřejmě děsivá. Pokud si ale najdete jen pár minut času a každý den stihnete něco málo, ušetří vám to spoustu práce – i času. A co během těch pár minut zvládnete uklidit? Všichni víme, že jakmile máme uklizeno a vše je na svém místě, začnou nám pořádek kazit právě ty věci, které se běžně používají a ze svého místa rychle mizí. Za pár dní je v bytě zmatek a ke konci týdne už hledáme ovladač od televize, nabíječku na telefon nebo psí hračku všude možně. Proto bychom těch pár minut měli věnovat zrovna těmto věcem. Každý den projděte byt a vraťte věci na své místo. Nebudete je v následujících dnech zoufale hledat a pocit uklizené domácnosti vydrží mnohem déle. Vzhledem k tomu, že jde jen o minuty, můžete to udělat kdykoliv během dne. Ráno před prací, odpoledne po práci nebo třeba před spaním.

Plánujte v týdenním rytmu

Dalším krokem je plán úklidu na celý týden. Pokud si domácí práce rozhodíte do celého týdne, vyhnete se víkendovému velkému úklidu, nebo ho aspoň uděláte snesitelnějším. Každý den v týdnu věnujte jiné aktivitě. Jeden den zasvěťte například utírání prachu a vytření podlah. Další den můžete vyprat prádlo, jiný den si vyhraďte čas na úklid koupelny a WC nebo kuchyně. Také můžete mít stanoven den na vynesení odpadků (i když v tomto případě stačí hlídat plnost odpadkového koše). Pokud budete dodržovat plán celý týden, budete mile překvapeni, jak vše stíháte, a nebude pro vás už úklid noční můrou.

O práci se podělte

Domácí práce nejsou záležitostí jen jednoho člena rodiny, musí se do nich zapojit i ostatní. Rozdělit jednotlivé činnosti mezi vícečlennou rodinu musí být samozřejmostí. S partnerem se střídejte v náročnějších pracích spojených s údržbou domácnosti a dětem svěřte méně obtížné aktivity. Například utírání prachu, vynesení odpadků, vyklizení myčky na nádobí nebo pověšení vypraného prádla. Zapojení dětí do úklidu je prospěšné pro celou rodinu. Tyto činnosti je připraví do dospělého života, vám urychlí úklid domácnosti a děti z toho budou mít dobrý pocit, že vám pomáhají.

Pokud nemáte partnera, děti jsou ještě moc malé nebo se naopak již osamostatnily a vy se sami nestíháte o domácnost starat, je zde také možnost najmout si člověka, který se vám o úklid postará za finanční odměnu. Většinou se jedná o studentky nebo starší ženy, které si chtějí přivydělat. Můžete se s nimi domluvit na tom, že k vám domů budou docházet například jednou týdně a uklidí vám celý byt. V takovém případě na vás zůstanou jen drobné činnosti během týdne a o velký úklid se postará někdo jiný.

Třiďte odpad od začátku

Poslední radou je třídění odpadu. Budete-li mít připravené odpadkové koše na sklo, plast, papír a směsný odpad zvlášť, nemusíte pak třídit odpad až ve chvíli, kdy se rozhodnete odpadky vynést. Prostě jen vezmete již připravené a naplněné koše a odnesete je do příslušného kontejneru. Pokud budete celý týden odpadky třídit do správných košů, získáte tím také více místa na odpadky a nestane se vám, že by odpadkový koš přetékal. 

See more articles in this category úklid domácnosť tipy triky domácí práce
Další články

Letní grilování: Recepty a tipy na úžasná jídla

Léto je ideální čas na grilování s přáteli, rodinou a...

Zjistit více

Jak si vyrobit záložku do knihy? – video

V tomto období je všude kolem nás plno krásných lučních...

Zjistit více

Jak se efektivně sbalit na dovolenou? Zde jsou naše tipy

Letní dovolená je čas k odpočinku, objevování nových destinací a...

Zjistit více