5 technik, jak se učit rychleji a efektivněji. A jak to nezapomenout

Ať už jste student či pracující člověk, každý se už setkal s vlastní lenivostí nebo nechutí, která mu bránila vykonávat důležité úkoly. Často máme pocit, že nám to jednoduše nejde a raději to vzdáme. Jak se naučit něco nového rychle a efektivně? Zjistíte to v našem článku

1. Důležitý je způsob, ne čas

Nejde ani tak o to, kolik hodin strávíte učením, ale jak k němu přistupujete. Zkuste zapojit emoce. Všechno, co ve vás probouzí emoce, si zapamatujete mnohem dřív a jednodušeji. Představte si, jak daný proces funguje, jak se ten člověk, o němž se chcete něco naučit, tehdy asi cítil nebo jak vypadal. Vyzkoušejte třeba metodu Loci, také známou jako metodu paměťových cest. Znali ji již staří Řekové a Římané před 2 000 let a pomáhala jim zapamatovat si body jejich projevů. Spočívá ve vizualizaci známého místa (například bytu) nebo známé trasy, do které umístíte předměty, které si chcete zapamatovat. Chcete si zapamatovat 5 jmen nebo 5 položek z nákupníhoo seznamu? V mysli si projděte svůj byt od vchodových dveří po kuchyň a představujte si jednotlivé předměty na různých místech bytu. Fantazii se meze nekladou a čím bizarnější představa, tím rychleji si danou věc zapamatujeme. 

Či už ste študent, či pracujúci človek, každý z nás sa stretol s lenivosťou alebo nechuťou, ktorá nám bráni vykonávať dôležité úlohy. Často máme pocit, že nám to jednoducho nejde a radšej to vzdáme. Ako sa naučiť niečo nové rýchlo a efektívne? Naučíte sa v našom článku.

2. Systém a pravidelnost

Lenost překonáte systémem, respektive nějakým návykem. Pro sportovce to může znamenat alespoň 5 tréninků týdně, pro autora knihy napsání aspoň jedné-dvou stránek denně a podobně. Malé a postupné kroky nejsou pro mnoho lidí tak atraktivní jako obrovské skoky jednou za čas. Je ale všeobecně dokázané, že lepší a úspěšnější jsou ti, kteří se vzdělávají pravidelně a ne jednorázově. 

3. Lepší jednou vidět než stokrát slyšet

Známý americký psychiatr William Glasser tvrdí, že si umíme zapamatovat 20 % toho, co slyšíme, 30 % toho, co vidíme a 50 % toho, co vidíme a slyšíme současně. Vizualizace vede k vytváření asociací a ty nám pomáhají lépe si věci zapamatovat. Pokud například čtete text nebo posloucháte mluvené slovo, představujte si jasné vizuální obrazy na dané téma. 

4. Paretovo pravidlo

Určitě je vám toto pravidlo 80:20 dobře známo. Platnost tohoto principu můžeme postřehnout například v podnikání, kde 80 % profitu firmy pochází od 20 % klientů, 80 % stížností také pochází od 20 % klientů a podobně. Toto pravidlo platí také v učení. 20 % vzdělání nám dokáže zabezpečit 80 % výsledků. Pokud se třeba učíte cizí jazyk, potřebujete ovládat všechno – od gramatiky, přes výslovnost až po psaní a čtení. V létě pojedete do cizojazyčné země a budete potřebovat konverzovat. Tato oblast tvoří přibližně 20 % ze všeho, co k výuce jazyka patří, ale vám to na dovolené přinese 80 % toho, co potřebujete. 

Odběr novinek

Zadejte svůj e-mail a užijte si všechny rady, tipy a novinky.

Zadejte prosím platný e-mail
Před odesláním musíte souhlasit

Zaměřte se proto vždy na tu oblast, kterou v praxi zužitkujete nejlépe. Soustřeďte se na 20 % věcí, v nichž jste dobří. V konečném důsledku toho za kratší čas stihnete více. 

5. Metoda Pomodoro

Tato metoda se vám bude líbit. Vyzdvihuje důležitost přestávky a oddechu při vzdělávání. Po nějakém čase naše koncentrace prostě klesá. Důležitý je následující postup: stanovte si aktivní časový blok po dobu 25 minut, po nich si dejte pětiminutovou pauzu a celé čtyřikrát opakujte. Po celém cyklu si dejte velkou 15 až 20 minutovou pauzu. Francesco Cirillo, autor metody, uvedl, že díky jeho technice můžete pozorovat nárůst produktivity velmi rychle, a to už v průběhu 1 až 2 dnů. 

Je také důležité uvědomit si svou motivaci, proč se něco chci naučit. Ať už je to váš zájem, zvědavost nebo pracovní povinnost, každá vědomost se vám bude hodit, možná ani netušíte kdy. 

 

 

See more articles in this category tipy vzdelávaní
Další články

Jak připravit domácí plněné ravioli? – video

Venku máme letní vedra a v takové dny je nejlepší...

Zjistit více

Jak si vyrobit letní osvětlení? – video

Zavařeninové láhve lze využít i jinde než v kuchyni při...

Zjistit více

Letní grilování: Recepty a tipy na úžasná jídla

Léto je ideální čas na grilování s přáteli, rodinou a...

Zjistit více