5 tipů, jak si vybudovat sebevědomí

Být sebevědomý neznamená myslet si o sobě něco víc, než ve skutečnosti jste. Právě naopak. Sebevědomí je schopnost přijmout svoje já se všemi dobrými i horšími stránkami naší osobnosti. Stejně jako jiné schopnosti i sebevědomí se dá pěstovat. V tomto článku si přiblížíme pár tip, jak na to.

Vaše okolí je vaším zrcadlem

Dennodenně se obklopujete lidmi, kteří o sobě pochybují, na každou vzniklou situaci se dívají negativně a neustále si stěžují? Toto není právě ideální prostředí pro váš osobnostní růst. Zkuste pro změnu vyběhnout na kávu s někým inspirativním a cílevědomým. S někým, kdo ve vás vzbuzuje příjemné pocity a s kým přijdete na nové myšlenky. 

Soustřeďte se na to, co se vám na sobě líbí

Neustálé kárání se za věci, které na sobě nemáte rádi, je zbytečná ztráta času. Místo toho si radši všímejte těch vlastností, kterých si na sobě vážíte. A pokud vás žádné nenapadají, zeptejte se svých nejbližších. Zjistíte, čeho si na vás váží a jak se s vámi cítí. Možná objevíte stránky své osobnosti, o kterých jste ani nevěděli. 

Ciťte se dobře ve vlastní kůži

Určitě znáte ten super pocit, když si dáte záležet na výběru svého outfitu, upravíte se a líbíte se sami sobě. Máte chuť se usmívat, chodíte vzpřímenější než obvykle, cítíte se jednoduše dobře. Tak proč to nedělat každý den? Přivstaňte si a vyfiňtěte se! Vždyť i studie dokázaly, že oblečení a náš vzhled mají vliv i na naše jednání. 

Nastavte si cíle a postupně jich dosahujte

Nic vám nezvýší sebevědomí víc než pocit, že jste dokázali něco, co jste nikdy předtím nezvládli. Vystupte ze své komfortní zóny a pusťte se do nových výzev. Vždycky jste chtěli umět francouzsky? Do toho! Přihlaste se do kurzu. Toužíte zdolat vysokou horu? Na co čekáte? Ten správný čas je teď. 

Čtěte, čtěte, čtěte

A tím nemyslím jen motivační knihy. Čtěte, co vám přijde do ruky, co vás zajímá, co vás inspiruje, baví. Sebevědomý člověk by si měl být jistý i ve svém vyjadřování. A kde se lépe naučíte používat slova než ve knihách? 

Budování sebevědomí je dlouhodobý proces. Buďte proto trpěliví, netlačte na sebe a nechte tomuto procesu volný průběh. Přece ani Řím nikdo nepostavil za jeden den. 

Přečtěte si další články z této kategorie: tipy sebevědomí lidé čas emoce cíl knihy
Další články

Jak si vyrobit jarní věnec? – video

Dodejte svému příbytku nádech jara. Vždyť už i venku začíná...

Zjistit více

Jak cvičení pomáhá zvládat stres?

V dnešním světě, ve kterém žijeme, se stres stal pro...

Zjistit více
Ako si vyrobiť štýlový kvetináč? - video

Jak si vyrobit stylový květináč? – video

Kdo by to byl řekl, že ze špejlí, dřevěných kuliček...

Zjistit více