5 tipů, jak zvládnout první měsíc školy bez stresu

Letní prázdniny nám utekly jako voda. Za letními radovánkami, dobrodružným cestováním a dětským vyspáváním až do oběda můžeme zamávat, protože nový školní rok je tady! Přechod z prázdnin do školních lavic není jednoduchý pro dítě, ani pro rodiče. Nemějte z toho však strach, připravili jsme pro vás pár tipů, jak se na to připravit a zvládnout první školní týdny bez zbytečného stresu.

Odběr novinek

Zadejte svůj e-mail a užijte si všechny rady, tipy a novinky.

Zadejte prosím platný e-mail
Před odesláním musíte souhlasit

1. Spánkový režim

Už si vaše děti zvykly na ranní vstávání? Přechod z prázdninového režimu bývá pro děti velký šok, tak od nich nemůžeme hned po prvních týdnech školy čekat, že se tak rychle aklimatizují. Pokud i vaše děti patří mezi ty, kterým se ráno nechce vstávat, zkuste jim upravit spánkový režim tak, aby chodily spát ještě o hodinu dříve než doposud. Pokud ani to nebude fungovat, zkuste je i o víkendu budit o něco dříve, aby pondělní rána pro ně nebyly taková rána. Bude to snazší pro ně i pro vás. 

2. Buďte vždy připraveni

Určite to dobře znáte. Je 9 hodin večer a právě za vámi přicupitá váš školák a začne vyjmenovávat celý seznam věcí, které potřebuje na následující školní den. Od barevných papírů, lepidla, linkovaného papíru až po krepový papír. Udělejte si raději seznam toho, co by mohlo vaše dítě do školy potřebovat, a obstarejte si to dopředu, abyste se vyhnuli situaci, že to budete shánět na poslední chvíli.  

3. Věci si připravte o den dříve

Vždy večer nachystejte vašemu školákovi vše, co bude potřebovat na další den. Předejdete tak tomu, že nebudete stíhat. Nachystejte oblečení a školní tašku se všemi pomůckami, které bude potřebovat. Někteří rodiče už večer připravují i svačinu do školy. Jděte spát i vy dříve, protože ráno vás čeká příprava chutné snídaně a poté vyražení do školy.

4. Prožijte všechen čas po škole společně

Zkuste si po škole najít čas a vezměte svého potomka  na vyrazit dobrý oběd, zmrzlinu, koláček, cokoli. Je to ideální příležitost promluvit si s ním o tom, jaký byl jeho den ve škole, co se tam všechno seběhlo. Můžete vytáhnout své vlastní vzpomínky na školu, vtipné příhody, kamarády, se kterými jste chodili do školy, díky kterým jste do školy chodili rádi.

5. Společné cestování 

Najděte si občas čas a vezměte své dítě do školy vy. Ať už pojedete autem nebo pěšky, společná cesta vám může jen prospět. Využijete tento čas na společné povídání si o tom, jaký den ho čeká ve škole a co spolu můžete dělat po škole. Jet na kola, na projížďku, brusle, cokoli vás bude bavit. Tím zajistíte, že se bude těšit na společnou aktivitu, která ho po škole bude čekat.

 

Nový školní rok s sebou přináší nové výzvy. Doufáme, že díky našim radám jej zvládnete bez problémů. Nezapomínejte na to, že i vy jako rodiče umíte přispět k jeho pohodovému průběhu zejména tím, že budete v klidu a bez stresu.

See more articles in this category tipy škola bez stresu
Další články

Tipy pro stanovení work-life balance a předcházení vyhoření v práci

V dnešním rychlém a mimořádně digitálně propojeném světě se hranice...

Zjistit více

Jak si vyrobit obal na knihu? – video

Hurá, začíná dovolenkové období, na které jsme se tak dlouho...

Zjistit více

6 tipů na letní víkendové aktivity

Letní víkendy nabízí ideální příležitost k vyhřívání se v teplém...

Zjistit více