Arabica vs. robusta: Čím se odlišují nejběžnější druhy zrnkové kávy?

Dva výrazy, které jste při nákupu kávy bezpochyby už slyšeli: arabica a robusta. Ne všichni z nás ale vědí, co přesně znamenají a v čem se vlastně tyto základní druhy kávovníků odlišují. 

Na světě existuje více než stovka kávovníků. Navzdory tomu drtivá většina zrn pro přípravu kávy pochází ze semen dvou druhů kávovníků – arabicy a robusty. Ty se od sebe liší hned v několika důležitých ohledech.

Vzhled a chuť

Zrna dvou typů kávovníků byste od sebe měli být schopní odlišit už na pohled. Zrna robusty jsou větší a kulatější, zatímco arabica je oválnější. Pokud se vám stále zdají stejné, zaměřte se na rýhu uprostřed zrna. Robusta má rýhu rovnou, zatímco arabica zakřivenou.

Vzhled zrn vám možná pomůže i při zapamatování si toho, jak se tyto typy kávy od sebe liší chutí. Arabica se zakřivenou rýhou nabízí vícero chuťových odboček – tóny čokolády, koření nebo květin a celkově se vyznačuje bohatší chutí. Chuť robusty je naopak zemitější a hořčejší. 

Pěstování

Vlastnosti kávových zrn pramení i z prostředí, ve kterém se nejčastěji pěstují. Arabica se pěstuje ve vyšších nadmořských výškách, nejčastěji v Jižní Americe. Vyhovují jí větší teplotní rozdíly, díky kterým dozrává pomaleji a má víc času vybudovat si specifické chuťové odstíny.

Robusta se k nám dostává hlavně z východní polokoule (z Vietnamu nebo Indonésie) a svědčí jí výrazně menší nadmořská výška. Je odolnější a plodnější – což v konečném důsledku znamená, že na kávovém trhu stojí přibližně o polovinu méně než arabica.

Kofein a tuky

I když se arabica považuje za kvalitnější kávu, v množství kofeinu ji robusta jednoznačně poráží. Obsahuje ho až dvoj- či trojnásobně více. 

Arabica tento deficit dorovnává cukrem, kterého obsahuje až dvakrát víc, stejně tak i tuky – v porovnání s robustou jich má přibližně o 60 procent víc. Díky tomu ale chutná sladčeji a je oblíbenější u kávičkářů, kteří příliš nemusí hořkou chuť.

 

See more articles in this category Robusta chuť kofeín vzhled pěstování káva Arabica
Další články

Letní grilování: Recepty a tipy na úžasná jídla

Léto je ideální čas na grilování s přáteli, rodinou a...

Zjistit více

Jak si vyrobit záložku do knihy? – video

V tomto období je všude kolem nás plno krásných lučních...

Zjistit více

Jak se efektivně sbalit na dovolenou? Zde jsou naše tipy

Letní dovolená je čas k odpočinku, objevování nových destinací a...

Zjistit více