Arabica vs. robusta: Čím se odlišují nejběžnější druhy zrnkové kávy?

Dva výrazy, které jste při nákupu kávy bezpochyby už slyšeli: arabica a robusta. Ne všichni z nás ale vědí, co přesně znamenají a v čem se vlastně tyto základní druhy kávovníků odlišují. 

Na světě existuje více než stovka kávovníků. Navzdory tomu drtivá většina zrn pro přípravu kávy pochází ze semen dvou druhů kávovníků – arabicy a robusty. Ty se od sebe liší hned v několika důležitých ohledech.

Vzhled a chuť

Zrna dvou typů kávovníků byste od sebe měli být schopní odlišit už na pohled. Zrna robusty jsou větší a kulatější, zatímco arabica je oválnější. Pokud se vám stále zdají stejné, zaměřte se na rýhu uprostřed zrna. Robusta má rýhu rovnou, zatímco arabica zakřivenou.

Vzhled zrn vám možná pomůže i při zapamatování si toho, jak se tyto typy kávy od sebe liší chutí. Arabica se zakřivenou rýhou nabízí vícero chuťových odboček – tóny čokolády, koření nebo květin a celkově se vyznačuje bohatší chutí. Chuť robusty je naopak zemitější a hořčejší. 

Pěstování

Vlastnosti kávových zrn pramení i z prostředí, ve kterém se nejčastěji pěstují. Arabica se pěstuje ve vyšších nadmořských výškách, nejčastěji v Jižní Americe. Vyhovují jí větší teplotní rozdíly, díky kterým dozrává pomaleji a má víc času vybudovat si specifické chuťové odstíny.

Robusta se k nám dostává hlavně z východní polokoule (z Vietnamu nebo Indonésie) a svědčí jí výrazně menší nadmořská výška. Je odolnější a plodnější – což v konečném důsledku znamená, že na kávovém trhu stojí přibližně o polovinu méně než arabica.

Kofein a tuky

I když se arabica považuje za kvalitnější kávu, v množství kofeinu ji robusta jednoznačně poráží. Obsahuje ho až dvoj- či trojnásobně více. 

Arabica tento deficit dorovnává cukrem, kterého obsahuje až dvakrát víc, stejně tak i tuky – v porovnání s robustou jich má přibližně o 60 procent víc. Díky tomu ale chutná sladčeji a je oblíbenější u kávičkářů, kteří příliš nemusí hořkou chuť.

 

Další články

Černý, zelený nebo ovocný? Jaké jsou rozdíly mezi čaji?

Druhým nejoblíbenějším nápojem na světě, hned po čisté vodě, je...

Zjistit více

Čaj, nebo káva? Která možnost je zdravější?

Není tajemstvím, že zdravá strava a pravidelné cvičení přispívají k...

Zjistit více