Byt či nebyt: Vyplatí se vlastní bydlení, nebo je lepší byt v pronájmu?

Bydlení ve vlastním bytě může být výhodné pro ty, kdo chtějí mít pocit jistoty a stability. Mají vlastní nemovitost, kterou mohou renovovat a upravovat dle vlastních představ a potřeb. Navíc, po splacení úvěru se stávají 100% vlastníky svého bydlení a nemusí se obávat výpovědi ze strany pronajímatele nebo zvýšení nájmu.

Zároveň to může být dobrá investice do budoucnosti, protože cena nemovitostí obvykle časem stoupá. To znamená, že pokud se člověk rozhodne prodat svůj byt později, může vydělat víc, než kolik za něj zaplatil.

Na druhé straně bydlení v pronájmu může být výhodné pro ty, kteří nemají dostatek financí na to, aby si mohli koupit vlastní bydlení nebo se jim nechce zatěžovat úvěrem na dlouhá léta. Pronájem může být také vhodný pro ty, kteří se často přesouvají mezi různými místy kvůli práci nebo studiu a potřebují mít větší flexibilitu.

Odběr novinek

Zadejte svůj e-mail a užijte si všechny rady, tipy a novinky.

Zadejte prosím platný e-mail
Před odesláním musíte souhlasit

Bydlení v pronájmu zvolí také většina mladých párů, kteří spolu teprve začínají žít a poznávají se. Mají tak čas našetřit si alespoň 20 % částky na společné bydlení, banky totiž standardně poskytují hypoteční úvěry maximálně do 80% z kupní ceny bytu.

V obou případech je důležité zvážit vlastní potřeby a finanční možnosti, aby se člověk rozhodl pro to nejvhodnější řešení. Je také důležité zvážit výhody a nevýhody obou alternativ a zjistit, která z nich je v daném období nejvhodnější.

V současné situaci inflace a úvěrů na bydlení s úrokovou sazbou ve výši cca 4 % může být pro někoho stále lákavé zvažovat koupi vlastního bytu na úvěr. V takovém případě by se měl člověk ovšem dobře zamyslet nad svými finančními možnostmi a schopností splácet úvěr.

Summa summarum, koupí bytu při současném růstu cen realit můžete vaše peníze zhodnotit o zajímavou částku, což v případě pronájmu možné není.

Přečtěte si další články z této kategorie: domov bydlení byt
Další články
7 tipov, ako si prejavovať lásku a udržať vášeň vo vzťahu

7 tipů, jak si projevovat lásku a udržet vášeň ve vztahu

Mnozí lidé se snaží najít nové kreativní způsoby, jak projevit...

Zjistit více

Jak vyrobit origami labuť? – video

Labuť představuje symbol čistoty, oddanosti a pravé lásky. Už jste...

Zjistit více

Jak připravit čokoládovou pěnu s malinami? – video

Když si něco oblíbíte, je to láska na celý život....

Zjistit více