Čaj, nebo káva? Která možnost je zdravější?

Není tajemstvím, že zdravá strava a pravidelné cvičení přispívají k udržení pevného fyzického, ale i psychického zdraví. Předcházet nemocem ale můžeme i běžnými denními činnostmi. Například pitím kávy a čaje. Jaké jsou zdravotní benefity těchto dvou oblíbených nápojů?

Zvolte si svůj přírodní energeťák

Káva je velmi oblíbená nejen díky své chuti, ale i schopnosti dodat nám téměř okamžitou dávku energie. V jednom šálku kávy je přibližně 100 miligramů kofeinu, což je čtvrtina doporučené denní dávky pro dospělého člověka. 

Kofein v čaji se nazývá tein. Ten, na rozdíl od kofeinu v kávě, zajišťuje pomalejší uvolňování energie do našeho těla. Šálek čaje obsahuje o 30 až 80 procent méně miligramů kofeinu než šálek kávy. Proto ho můžeme vypít výrazně více. 

Nedá se s určitostí říct, který z těchto dvou životabudičů je lepší. Každý z nich má svoje výhody. Káva je skvělým pomocníkem, když se ráno potřebujete nakopnout do nového dne, nebo tehdy, když se chystáte na sportovní výkon nebo dlouhou cestu autem. Čaj vám naopak pomůže, když se potřebujete několik hodin v klidu soustředit na práci nebo učení. 

Souboj zdravotních benefitů
Zdraví máme jen jedno, a proto bychom měli zvážit, jaké plusy a minusy pro něj mají nápoje, které si každodenně dopřáváme. 

Káva

káva má dehydratační účinky, a proto by její každý šálek měla doprovázet sklenice čisté vody

dokáže krátkodobě zvýšit krevní tlak, a proto je důležité zvážit její pití u lidí, kteří mají problémy s vysokým krevním tlakem. Navíc působí jako prevence před vznikem rakovinotvorných buněk 

+ snižuje riziko vzniku chorob, jako je cirhóza jater, mrtvice nebo cukrovka

Čaj

dlouhotrvající účinek teinu je sice skvělý, je nutné si ale dávat pozor na večerní pití čaje. Mohlo by totiž způsobit problémy s usínáním 

+ snižuje riziko vzniku srdečních chorob, cukrovky i rakoviny 

+ čistí ústní dutinu a pomáhá předcházet vzniku zubních kazů nebo zánětů dásní

+ pomáhá k psychické pohodě, protože snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu

Káva vs. čaj – kdo vítězí? 

Tento souboj vypadá na jasnou remíze. Oba dva nápoje mají nespočetné množství benefitů a je jen na vás, které dokážete využít ve svůj prospěch a který z těchto nápojů víc zapadá do vašeho životního stylu. A vlastně, proč si vybrat jen jeden?

Přečtěte si další články z této kategorie: zdraví čaj káva kofeín benefity
Další články

Jak se zbavit velikonočního stresu? Díky DIY!

Velikonoce jsou za dveřmi. Většina lidí si užívá čas strávený...

Zjistit více
Veľkonočné vrecko v tvare zajaca.

Jak si vyrobit z papírového sáčku zajíčka na sladkosti? – video

Velikonoce se blíží zanedlouho nám na dveře budou klepat koledníci....

Zjistit více
Ako na originálnu sviečku? DIY video

Jak si vyrobit originální kousky z obyčejných svíček? – video

Světlo svíček zklidňuje a navozuje pocit tepla a útulného domova....

Zjistit více