Chcete mít zářivě čistá okna beze šmouh?

Mytí oken je činnost, kterou sice nevykonáváme pravidelně, ale když už přijde ten čas, pouštíme se do ní naplno. Někteří z nás využijí externí služby, jiní se potrápí sami. Jak si ale mytí oken co nejvíce ulehčit? 

Rozhodnutí, kdy umýt okna, přichází většinou s významnými svátky roku, jako jsou Velikonoce nebo Vánoce. Vysáváme o něco důkladněji, vyhazujeme nepotřebné věci a záclony putují do pračky. Je ale potřeba podotknout, že mytí oken závisí i na poloze, kde bydlíme. Pokud žijete v blízkosti hlavních cest, továren nebo ve větším městě, vaše okna jsou určitě náchylnější ke špíně. Na oknech se ze smogu vytvoří mastný film a na ten se postupně lepí nečistota. Jedná se v podstatě o cyklus, který není možné ovlivnit. Proto si představíme pár tipů na efektivní a nenáročné čištění oken

Na počasí záleží 

Abyste se netrápili se zbytečnými šmouhami na oknech, vyberte si na umývání vhodný den. Horký, sluneční den v tomto případě nebude vaším kamarádem. Přípravek na okně pod slunečními paprsky rychle zaschne a vy se budete trápit úplně zbytečně. Okna umývejte za suchého a zamračeného dne. Popřípadě začněte na tmavé straně bytu. 

Nejdřív teplá voda 

Moudré je mýt okna dvoufázově. To znamená, že si nejdříve do kbelíku připravíte teplou vodu (asi 30stupňovou) se saponátem. Voda by neměla být horká. Jednak se popálíte a vysoký stupeň teploty vody navíc snižuje účinnost čisticích prostředků. V první fázi použijte kartáček nebo vysavač a vysajte drobné nečistoty, pavučiny nebo prach. V druhé fázi použijte hadřík a umyjte samotné sklo a rámy zmiňovanou teplou saponátovou vodou. Takto odstraníte mastnotu a jiné nečistoty, které by se vám jen zbytečně rozmazávaly. 

Správný čistič

Na trhu najdete nepochybně množství prostředků na vyleštění oken. Některé nabízejí rozprašovač, jiné jsou bez něho. Stejně tak platí, že ty s alkoholem odmastí a leští kvalitněji. 

Nezapomeňte ani na kvalitní hadřík s mikrovláknem, který po sobě nezanechává chloupky. Po opakovaném použití jej můžete vyprat a znovu použít. 

Domácí tipy

Na leštění oken už naše babičky používaly běžně dostupné potraviny nebo produkty. Například taková kombinace octu a vody zajistí nádherný lesk. Do 5 litrů teplé vody nalijte 2 decilitry octu a máte jednoduchý domácí přípravek. 

Slyšeli jste už o leštění novinovým papírem nebo papírovými utěrkami? Pokud jste perfekcionista a nechcete mít opravdu žádné šmouhy, na konec přetřete okna těmito papírovými pomocníky a na ulici se budete dívat přes přízračně čisté sklo. 

See more articles in this category úklid čistota okná tipy triky
Další články

Jak si vyrobit misku na ovoce? – video

Chcete mít doma svůj originální výtvor? Díky samotvrdnoucí modelovací hmotě...

Zjistit více

5 zajímavých míst na světě pro nadšence magie a kouzel

Ve světě, který se často řídí logikou a rozumem, existují...

Zjistit více

7 tipů na filmy, se kterými zažijete kouzelné okamžiky

V tomto článku se vydáme na filmovou cestu plnou magie....

Zjistit více