Chcete produkovat méně odpadu? Začněte od úplných maličkostí

Produkovat méně odpadu dokáže každý z nás. Oblastí, ve kterých se dá začít, jsou desítky a každá z nich nabízí jasný rozdíl v realitě před a po – předtím, než jsme se rozhodli chovat udržitelněji, a potom, kdy se objem námi vyprodukovaného odpadu viditelně zmenšil.

Nakupování a oblečení

Hledáte jednu univerzální radu? Nenakupujte. A trochu reálnější? Nakupujte méně. Základem všeho plýtvání a produkce odpadu je přehnané nakupování a s ním úzce spojené vyhazování přebytečných nebo pokažených věcí. 

Začněte například u oblečení a promyslete, jestli přebytečné kousky nemůžete místo vyhození posunout někomu v rodině anebo kamarádům a naopak – jestli nové oblečení nemůžete získat výměnou za svoje staré. Stejně tak nevyhazujte oblečení kvůli malým nedostatkům – pokuste se  utrhnuté poutko přišít nazpět, kapsu zašít nebo díru na kalhotách zalátat, případně si ze starého kousku oblečení vyrobte látkovou tašku nebo hadru. Jen ho nevyhoďte do koše.

Praktické předměty

Chcete začít v malém? Žádný problém, postačí úplně jednoduchý krok. Například nahradit neustálou spotřebu jednorázových papírových kelímků vlastním cestovním hrnečkem. A co třeba skleněný obědář, ve kterém si při nejbližší příležitosti z restaurace odnesete své oblíbené jídlo místo plastového obalu? Anebo pár látkových tašek, které budete mít vždy po ruce a u pokladny v obchodě už nebudete pokukovat po plastových taškách.

Podobným řešením, i když vyžadujícím o krok delší plánování, je nákup potravin v bezobalových obchodech. Obaly, tašky nebo dózy si přinesete s sebou, potřebné suroviny včetně jídla nebo kosmetiky si odvážíte a odnesete bez potřeby jakýchkoliv dalších obalů. Pokud podobný obchod v okolí svého domova nemáte, na úvod postačí i využití vlastních sáčků na pečivo či ovoce nebo rozhodnutí zbytečně nekupovat balenou vodu.

Malé kroky

Co spojuje předešlé tipy? Nejsou žádnou velkou revolucí, která by z vás v domácnosti udělala otravného společníka, který by ostatním svým přehnaným důrazem na ekologičnost znepříjemňoval život. Naopak, rozhodnutí produkovat méně odpadu s sebou nese praktické výhody, které dokážou váš život ještě zjednodušit.

Netřeba hned stavět vzdušné zámky a představovat si, jak se po pár týdnech zbavujete odpadkových košů, protože je už nepotřebujete. Odpad produkujeme všichni, otázkou je jen jeho nezbytnost a objem. A s jeho řešením se dá začít od úplných maličkostí a rozhodnutí hledat ekologičtější varianty v různých sférách. Jednou z takových jsou i hygienické produkty, které mohou být díky řadě Harmony Eko také ekologičtější a produkovat výrazně méně odpadu.

Jsou vám ekologická témata blízká? Otestujte si své vědomosti o udržitelnosti v našem EKO kvízu!

Přečtěte si další články z této kategorie: eko odpad oblečení praktickost ekokviz
Další články

Jak cvičení pomáhá zvládat stres?

V dnešním světě, ve kterém žijeme, se stres stal pro...

Zjistit více
Ako si vyrobiť štýlový kvetináč? - video

Jak si vyrobit stylový květináč? – video

Kdo by to byl řekl, že ze špejlí, dřevěných kuliček...

Zjistit více