Dělba domácích prací aneb Jeden by neměl dělat všechno

Společná domácnost je v partnerském vztahu velkým krokem. Konečně se můžete odstěhovat od rodičů nebo z maličkého podnájmu a začít budovat váš domov. Ten tvoří vždy minimálně dva lidé a je důležité poznamenat, že určité věci, na které jste byli zvyklí, se jednoduše změní. Přednost dostane schopnost se přizpůsobit, péče, ale i krásné společné chvíle. Tedy pokud chcete. Oba. Kromě jiného je třeba si uvědomit, že od věci bude i rozdělení společných prací. Protože byt se sám neuklidí, prádlo se samo nevypere a hrnce se samy nenaplní.

Není žádný překvapením, že dnes tráví ženy čas v práci stejně dlouho jako muži. 8hodinová pracovní doba se tak občas prodlouží až na dvoucifernou. A co následuje potom? Příchod domů, kdy je potřeba zapnout myčku nebo vyčistit podlahu pod miskou vašeho pejska. A víte co? Člověk by na to neměl být sám.

ČÍSLA JAKO ZRCADLO

Pokud se podíváme na čísla ve více průzkumech, zjistíme, že nepoměr dělby práce mezi mužem a ženou skutečně existuje. Ve všech členských státech Evropské unie se stará o děti, domácí práce a o vaření větší podíl žen než mužů. Slovensko i Česká republika nejsou žádnou výjimkou. Podle průzkumu se do každodenních domácích prací zapojuje jen 16 % slovenských a českých mužů. A co ženy? Na Slovensku se denně stará o domácnost až 60 % z nich a v Česku dokonce až 67 %, což je několikanásobně vyšší číslo než u mužů.

A co zahraničí? Nejmenší rozdíly v dělbě domácích prací vykazuje Švédsko, Lotyšsko, Dánsko nebo Estonsko. Naopak největší byly zaznamenány v Řecku, Itálii, Bulharsku a Portugalsku. Je náhoda, že nám vznikly jakoby dvě kategorie států: severských a jižních? Odpověď necháme na vás. Ať jsou čísla jakákoli, ve všech státech Evropské unie se věnuje domácnosti ve většině případů právě žena. 

zdroj- Štatistický ústav Slovenskej republiky http://vizualizacia.statistics.sk/women_men/bloc-3d.html?lang=sk

JEDEN BY NEMĚL DĚLAT VŠECHNO 

Mnozí z nás si to neuvědomují, ale odkládání všech povinností na partnera nebo partnerku má negativní vliv na fungování vztahu. Ten druhý z páru se dostane snadno do stereotypu a může cítit dlouhodobou únavu. Spokojenost v partnerském vztahu je přitom součástí celkové životní spokojenosti jedince. A tato spokojenost odráží funkčnost celého vztahu. Je proto důležité, aby partneři udržovali rovnováhu ve všech směrech. I tu v domácnosti. 

Páry, které si rozdělují domácí práce, mají šťastnější partnerský život. Potvrzují to i průzkumy. Dělbou domácích prací si páry vytvářejí prostor pro volnočasové aktivity i pro sebe navzájem. 

A abychom vám usnadnili nejen dělbu domácích prací, ale i samotné uklízení, přinášíme vám velkou novinku. Novou edici papírových utěrek na různé použití. Protože ani vaše kuchyňské utěrky by neměly dělat všechno. Vždyť každý nároční úkol v domácnosti si žádá toho nejlepšího pomocníka. A tak jsme vyvinuli papírové utěrky přizpůsobené speciálně k užívání v kuchyni (certifikované pro kontakt s potravinami), na uklízení (extra dlouhé navinutí), do garáže (vhodné k utírání mastných skvrn nebo oleje) a nezapomněli jsme ani na domácí mazlíčky (čistění tlapek a neutralizace pachů). Inspirujte se a přečtěte si víc zde

 

See more articles in this category úklid domácnosť domácí práce
Další články

Jak si vyrobit misku na ovoce? – video

Chcete mít doma svůj originální výtvor? Díky samotvrdnoucí modelovací hmotě...

Zjistit více

5 zajímavých míst na světě pro nadšence magie a kouzel

Ve světě, který se často řídí logikou a rozumem, existují...

Zjistit více

7 tipů na filmy, se kterými zažijete kouzelné okamžiky

V tomto článku se vydáme na filmovou cestu plnou magie....

Zjistit více