Domácí práce si doma dělí i známé influencerky. Přečtěte si víc v rozhovoru pro Harmony

Možná má každý z nás jiný pohled na domácí práce. Někteří je podceňují a nevykonávají vůbec. Někdo je na úklid nebo vaření sám a jiní si je spravedlivě dělí. Jakým dílem? Můžeme říct, že každá pomoc je vítaná. 

Domácí práce jsou poměrně náročné. Nejde ani tak o fyzickou zátěž, ale spíš o frekvenci a samotný fakt, že nikdy nekončí. Je to neustálý kolotoč. Jak skončíte jednu jízdu, začíná další. Už nějaký ten čas se v kampani Jeden by neměl dělat všechno věnujeme dělbě domácích prací mezi partnery. Statistiky nekompromisně hovoří o tom, že ani ne jedna pětina mužů pomáhá s vykonáváním domácích prací. Toto nízké číslo nás inspirovalo k tomu, abychom rozběhli kampaň a na dané téma se nám vyjádřily i známé influencerky. Jak to vypadá v domácnostech Simi Šeligové a Romany Böhmové? 

Sima Šeligová / (@similifecz) má na Instagramu více než 15 tisíc sledovatelů. Za svou aktivitu na blogu, ale i na sociálních sítích získala už 2. místo v Mamince roku 2018 a 2. místo v Mamablogu 2019. Na jejím instagramu můžeme najít množství pěkných fotek ze soukromí, které jsou laděné na rodičovskou notu. Co nám v rozhovoru prozradila? 

Jsme zvyklí, že s příchodem jara uklízíme své domovy o něco důkladněji. Jak u vás vypadá takzvaný jarní úklid?

Já uklízím celoročně – s malým dítětem je neustále co uklízet. Takové generální úklidy dělám vždy před příchodem rodinné návštěvy, ale jinak drobná uklízení jsou na denním pořádku. Například neusnu, dokud není uklizená kuchyň – nádobí musí být vyndané z myčky, špinavé nádobí uvnitř a umytá kuchyňská linka. Vysávám také denně i několikrát – maminky mi asi dají za pravdu, že jen co člověk vysaje, ve vteřině se objeví nové drobky.

S jarním úklidem mám ale spojený hlavně úklid šatníku. Zabalit zimní věci a vyměnit je za letní. Dělám to tak už dlouho a je skvělé, že člověk mezitím zapomene, jaké má letní oblečení, a po půl roce mu přijde jako nové! Navíc se zimní oblečení neplete ve skříni a vy máte přehled, co si můžete vzít na sebe. Jo, a málem bych zapomněla! Umýt okna! Ta mě také ještě čekají! 🙂

Máte vyhrazený den v týdnu, kdy se věnujete domácím pracím, nebo si je rozkládáte na více dní? Kolik hodin týdně podle vás trávíte domácími pracemi? 

Vyhrazený den vyloženě nemám. Dělám to vždy, když je potřeba. Vaření, mytí nádobí a kuchyně, vysávání a praní je většinou několikrát denně. Mytí koupelny a WC, vytírání, utírání prachu a další je většinou 1–2× týdně. Mytí oken, úklid skříní a další dělám většinou 1–2× za půl roku. Kolik hodin týdně tím strávím? Vůbec netuším 🙂

V současnosti se čím dál tím víc hovoří o eko čisticích prostředcích: citronová šťáva, ocet na vodní kámen atd. Máte dobrý tip či „prostředek“ na uklízení, který by podle vás měli znát vaši fanoušci? 

Místo tekutého písku je možné použít citronovou šťávu smíchanou s jedlou sodou.

Rychlovarná konvice se dá skvěle vyčistit kyselinou citronovou. Jednoduše nalijte do konvice vodu, přidejte sáček kyseliny citronové a zapněte konvici. Co se týče octu, tak ten na úklid nepoužívám. S manželem nemáme rádi zápach octu, takže kupuji raději klasické čističe.

K čemu využíváte papírové utěrky v domácnosti nejčastěji? 

Papírové utěrky používáme nejčastěji v kuchyni. Na utření něčeho rozlitého, na utření kuchyňské linky po každodenním mytí nebo také na potraviny. Když smažíme řízky nebo cokoliv jiného, pokládám je na papírové utěrky, aby se z nich odstranil přebytečný tuk. Je to součást naší kuchyně, a když náhodou doma nejsou, manžel se hned ptá, proč je nemáme.

Jak byste argumentovala „mužům, kteří z toho ještě nevyrostli“, proč začít s dělbou domácích prací? 

Mně se nejvíce osvědčilo muži říct, co po něm potřebuji. Ženy si častokrát myslí, že muži přece vidí ten nepořádek a pomohou nám ho uklidit automaticky. Bohužel ne vždy to tak funguje a pak jsou akorát zbytečné hádky. Muži nečtou naše myšlenky, a pokud potřebujeme s něčím pomoci (ať už je to úklid, nebo navrtání poličky), měly bychom je o pomoc požádat. My to máme s manželem rozdělené – ano, uklízím převážně já, ale zas manžel často a rád vaří, chodí s odpadky, chodí na nákupy, dělá technické věci, a hlavně staví nábytek a vrtá poličky. Je důležité si nastavit, aby si partneři navzájem pomáhali.

Druhou influencerkou, která se nám k tématu kampaně vyjádřila, je Romana Böhmová, známá jako @Naskokvkuchyni. Její instagram je pastvou pro oči každého labužníka. Najdete tam nejchutnější recepty a množství inspirace. Romana kromě jídla píše ještě o cestování i kosmetice a všechno je dostupné i na jejím blogu. Jak vidí téma dělby domácích prací ona? 

 

Jsme zvyklí, že s příchodem jara uklízíme své domovy o něco důkladněji. Jak u vás vypadá takzvaný jarní úklid?

Rozhodně vždy s prvním jarním sluníčkem začínáme mytím oken. Potom je to určitě odzimování zahrady a úklid šatníku. Většinou na jaře, s příchodem teplejších dnů, ukládáme zimní oblečení a naopak zase vyndáváme to jarní a letní.

Máte vyhrazený den v týdnu, kdy se věnujete domácím pracím, nebo si je rozkládáte na více dní? Kolik hodin týdně podle vás trávíte domácími pracemi? 

Já vyhrazené dny nemám. Bohužel jezdím do práce nepravidelně a zbytek dní pracuji z domova, takže každý den udělám to, co je potřeba. I když se musím přiznat, že by mi mnohem více vyhovovalo, kdybych to měla rozvržené. Domácími pracemi strávím týdně cca 10–12 hodin.

V současnosti se čím dál tím víc hovoří o eko čisticích prostředcích: citronová šťáva, ocet na vodní kámen atd. Máte dobrý tip či „prostředek“ na uklízení, který by podle vás měli znát úplně všichni?

Rozhodně je to citrusový čistič, který se připravuje ze slupek citrusů a octa. Je vhodný téměř na všechno. Já třeba hrozně ráda používám půlky vymačkaného citronu do myčky. To je neskutečný pomocník.

K čemu využíváte papírové utěrky v domácnosti nejčastěji? 

Vzhledem k tomu, že mám doma dvouletého Vojtu, tak nejčastěji na jeho „nehody“. Na cokoli, co vylije na podlahu nebo na nábytek, používám papírové utěrky.

Jak byste argumentovala „mužům, kteří z toho ještě nevyrostli“, proč začít s dělbou domácích prací? 

Myslím si, že v současné době většina žen pracuje úplně stejně jako muži, a vůbec nevidím důvod k tomu, proč by ženy měly přijít domů z práce a začít svoji druhou část práce ještě doma. V domácnosti bydlí muž i žena, oba produkují špinavé prádlo a nádobí, takže by dělba práce měla být samozřejmostí. Já mám obrovské štěstí, že můj muž je pořádkumilovný a byl od mala zvyklý si všechno v domácnosti dělat sám. U nás tedy dělba domácích prací byla samozřejmostí.

Přečtěte si další články z této kategorie: čistota domácnosť domácí práce dělba vztah úklid
Další články

Jak si vyrobit jarní věnec? – video

Dodejte svému příbytku nádech jara. Vždyť už i venku začíná...

Zjistit více

Odhalte tajemství kouzelníků: takto fungují nejznámější triky!

Magie uchvacuje diváky po staletí a zanechává je v němém...

Zjistit více

Jak cvičení pomáhá zvládat stres?

V dnešním světě, ve kterém žijeme, se stres stal pro...

Zjistit více