Dubnová zahrádka: Na co byste neměli zapomenout?

Přichází období, které mají zahrádkáři hodně rádi. Počasí bývá sice vrtkavé, ale právě duben s sebou přináší ty pravé jarní aktivity a my se pomalu přesouváme do zahrad, na balkóny nebo terasy. V dubnu se nám prodlužuje doba slunečního svitu. Půda je navíc dostatečně vlhká a  prohřátá zároveň. 

Komu se nelení…

… tomu se nejen zelení. V zeleninové zahrádce to hraje všemi barvami. Ale na co bychom neměli tento měsíc zapomenout? Pokud to počasí dovolí, můžeme začít sázet hrách, kořenovou zeleninu, ředkvičku, pórek, špenát. Koncem měsíce vysadíme na záhony i kukuřici, zasadíme květák, kapustu, kedluben, brokolici a celer. Do skleníku a pod fóliové kryty můžeme zasadit papriku, rajčata, baklažány, raný kedluben a salát. Jelikož se může občas ještě vyskytnout noční chlad, zeleninu v záhonech chráníme netkanou textilií. 

Péče přináší své ovoce

Svoji ovocnou zahrádku můžeme rozšířit o nové stromky a ovocné keře. Jarní termín je vhodný pro teplomilné druhy, jakými jsou broskve a meruňky, které lépe využijí zimní vláhu. Řez třešní a višní je ideální od poloviny dubna, a to během teplejšího slunečního dne. Řezy zatřeme stromovým balzámem nebo latexem. Důležité je ale nezapomenout na kvalitní ostré nůžky. Ovocné stromky a keře určitě ocení přihnojení vhodným dusíkatým hnojivem (například ledkem amonným).

Abyste se měli čím pyšnit

Pěkný a udržovaný trávník je srdcem zahrady. Právě v dubnu můžeme začít s výsadbou nového okrasného trávníku. Pokud jste trávník založili už v minulých sezónách, nezapomeňte ho poprvé posekat. Nepěkná, „holá“ místa vyplňte novým výsevem. Určitě je mu také potřeba dopřát hnojivo, které mu pomůže zregenerovat se po zimním období.

Během celého dubna můžete vysazovat růže. Ideální je, pokud mají kořenový bal. Toto období je také vhodné pro jarní řez růží.

Nejen kuchaři a kuchařky milují pěstování bylinek. Koncem dubna si můžete odřezky rozmnožit levanduli, šalvěj nebo rozmarýn. Můžete zasadit i majoránku zahradní, oregáno, tymián, mátu, kopr, rukolu, estragon, saturejku či bazalku.

Malý tip na závěr – zkuste zkombinovat bylinky s kvetoucími rostlinami a váš balkón se bude pyšnit nádhernými užitkově-okrasnými květináči.

See more articles in this category ovoce květiny jaro zelenina stromy keře zahrádka
Další články

Jak připravit domácí plněné ravioli? – video

Venku máme letní vedra a v takové dny je nejlepší...

Zjistit více

Jak si vyrobit letní osvětlení? – video

Zavařeninové láhve lze využít i jinde než v kuchyni při...

Zjistit více

Letní grilování: Recepty a tipy na úžasná jídla

Léto je ideální čas na grilování s přáteli, rodinou a...

Zjistit více