Jak bylinky uskladnit na zimu

Léto je obdobím pěstování a sběru bylinek. Některé z nich využijeme hned, jiné si můžeme nechat na horší časy a použít je později. Jenže, jak na to? 

Sušení

Nejběžnějším způsobem zpracování bylinek je sušení. Sušit je můžete v sušičce, přirozeně na sluníčku nebo ve stínu. Je důležité dbát na to, abychom je při sušení nemíchali, protože menší lístečky vyschnou rychleji. Nejvhodnějšími bylinkami na sušení jsou tzv. „suché“ bylinky – levandule, mateřídouška, šalvěj, měsíček a podobně.

Po vysušení bylin je nevyhnutelné správně je uskladnit. Nejlepší možností jsou uzavíratelné skleněné nádoby a tmavé místo, na kterém jsou v bezpečí před hmyzem a sluncem. Uložit je můžeme i do papírových sáčků. Nesmíme samozřejmě zapomenout, v čem se jaká bylina nachází. Proto je nejlepší nádobky označit.

Malý tip: Správně vysušené bylinky šustí 🙂

Zamrazení

Druhou možností je bylinky zamrazit. To se však dá pouze s čerstvými bylinkami. Ty oddělíme, umyjeme, osušíme a uložíme do krabiček. Takto nám bylinky krásně oddělené vydrží v mrazu a zůstanou připravené k použití kdykoliv je budeme potřebovat. 

Existuje ještě jeden kreativní způsob. Bylinky ve formičce na led zalijeme olejem a společně zamrazíme.

Bylinkový olej

Bylinky zalejeme kvalitním olejem, nejlépe slunečnicovým nebo olivovým. Takto naložené je necháme louhovat dva týdny na teplém místě. Následně je přecedíme. Takto připravený a v chladu uložený olej vydrží několik měsíců.

Bylinky v medu

Pro milovníky sladkého je tu i tato možnost. Bylinky vložíme do sklenice, ne příliš natlačené, a zalijeme medem. Počkáme, dokud se med nerozteče všude, a sklenici dobře uzavřeme. Bylinky nám vydrží několik měsíců. 

Bylinková sůl

Některé bylinky jsou vhodné i do koupele. Budeme potřebovat hrubozrnnou kuchyňskou sůl a bylinky podle vlastního výběru. Sůl a bylinky střídavě vrstvíme a potom uzavřeme. Do tohoto procesu můžete zapojit i děti, které se něco naučí a zabaví se.

Přečtěte si další články z této kategorie: bylinky sušení zamrazení bylinkvý olej bylinková sůl
Další články

Jak si rychle vyrobit držák na mobil? – video

V dnešní době se už bez mobilů neobejdeme. Pouštíme si...

Zjistit více

Znáte hygge? Jak si vytvořit toto zahradní království?

Hygge je dánský styl života, který se zaměřuje na příjemné...

Zjistit více

Jak si vyrobit stojan z květináče? – video

Vánoce už skončily a spolu s nimi se z našich...

Zjistit více