Jak co nejsnadněji rozběhnete svou udržitelnou domácnost?

Každý domov může být udržitelnější. Pro začátek není třeba dělat žádnou velkou revoluci ani vyvolávat konflikty s ostatními členy domácnosti. Postačí pár malých změn, kterými ulevíte sobě i naší planetě. Kde s nimi začít?

Oblečení

Vhodnou oblastí, ve které začít naplňovat vaše odhodlání chovat se ohleduplněji k přírodě, je oblečení. Místo nakupování stále nových kousků, které po sezóně končí v koši, se vyplatí zamyslet se nad udržitelnou módou. Jde o investici, která se projeví jak úsporou času, tak ji pocítíte ve své peněžence (kvalitnější a udržitelnější oblečení vydrží déle), stejně tak vám ale poděkuje i příroda.

S oblečením se pojí také další užitečný trend související s ekologičností – upcyklace. V překladu jde o přetvoření a využití kusu oblečení k jinému účelu – staré košile na sexy šaty, kalhot na kabelku nebo tašku či trička na hadříky. K zvážení je také takzvaný swap oblečení (výměna nechtěných kousků s někým jiným) – ať už v rámci rodiny, nebo na komunitní bázi.

Úklid

Sférou, ve které je příležitostí na posun k větší ekologičnosti hned několik, je náš domácí úklid. Začít se dá s výměnou mýdel nebo saponátů za jejich ekologické varianty a pokračovat s rozložitelnými sáčky do koše nebo kartáči na nádobí. V tomto případě ale nemusí jít výhradně o výměnu méně ekologických materiálů za ekologické.

Soustředit se můžete například na šetření vodou při mytí podlahy, ale i ohřívání vody v rychlovarné konvici, nebo na opravu kapajících baterií (tomuto tématu jsme se detailněji věnovali v jednom z předcházejících článků). A samozřejmostí, na kterou při úklidu netřeba zapomínat, je také správné třídění odpadu.

Další tipy

Existuje množství dalších kroků, které může vaše domácnost na své ekologické cestě podniknout – od úplně jednoduchých až po takové, které si vyžadují větší změnu myšlení. K těm prvním patří například obstarání si podložky na pečení (místo opětovného měnění papírů), dřevěných nebo bambusových kartáčků na zuby, skleněných nebo kovových slámek a látkových tampónů na odličování nebo tašek, které vyměníte za igelitky.

Rozhodnutím, které má velký vliv na udržitelnost domácnosti, ale dospět k němu nemusí každý, je také odhodlání omezit nebo úplně vyloučit z jídelníčku maso. Na úvod ovšem možná postačí i úplně malá změna, po které i podobné větší předsevzetí pak přijde jako o něco snadnější.

Nové informace z tohoto článku vám určitě pomůžou i v zábavném EKO kvízu, který jsme si pro vás přichystali. Otestujte se!

See more articles in this category oblečení ekodomácnosť úklid tipy eko udržetelnost
Další články

Tipy pro stanovení work-life balance a předcházení vyhoření v práci

V dnešním rychlém a mimořádně digitálně propojeném světě se hranice...

Zjistit více

Jak si vyrobit obal na knihu? – video

Hurá, začíná dovolenkové období, na které jsme se tak dlouho...

Zjistit více

6 tipů na letní víkendové aktivity

Letní víkendy nabízí ideální příležitost k vyhřívání se v teplém...

Zjistit více