Jak Halloween (ne)zdomácněl v Česku

Co generace, to jiný názor na Halloween. Asi tak bychom mohli hned pro začátek vymezit chápání Halloweenu u nás. Někteří ho striktně odmítají a radši vzpomínají na své zesnulé na svátek Všech svatých. Jiní už posouvají hranice a vyřezávají dýně, k čemuž postupně přidávají i výzdobu v halloweenském duchu. Slovo duch jsme vybrali záměrně, ale o tom až na následujících řádcích, na kterých vám ukážeme i jednoduchou halloweenskou výzdobu z ubrousku. A co vy? Uznáváte, nebo odmítáte Halloween? 

Obyvatelé anglicky hovořících zemí se v noci z 31. října na 1. listopadu převlékají za strašidla. To má ale i své vysvětlení, které se nese, jak jinak, v nadpozemském duchu. Keltové už v době před naším letopočtem vítali boha zimy Samhaina a věřili, že mrtví se scházejí na zemi, aby si vybrali tělo, ve kterém se nejbližší rok usadí. Aby se uchránili a odehnali je, převlékali se do strašidelných kostýmu. Postupem času tento zvyk nabral na popularitě, a hlavně komerčnosti. Dnes můžeme už takřka po celém světě, s výjimkou přísně náboženských zemí, vidět náznaky tohoto zvyku. Stal se oblíbeným hlavně mezi mladými lidmi, kteří organizují halloweenské party, převlékají se do kostýmů a předbíhají se v dokonalejších a strašidelnějších make-upech. Své kouzlo má ale i výzdoba, která k této noci patří. Vyřezávané dýně nejen se strašidelnými motivy a svíčkou uvnitř mají něco do sebe. Přinejmenším je vyřezávání dýně s dětmi příjemnou aktivitou a zabavíte je i na několik hodin. 

I v Česku můžeme zahlédnout útržky některých z halloweenskych zvyků. Vzpomínané dýně, přeplněné obchody strašidelnou výzdobou, tematické party takřka v každém větším městě, nebo dokonce domácnosti. Koledující děti u nás nepotkáte vůbec a koneckonců, proč taky?! Češi si v tento čas připomíná památku zesnulých. I když někteří tuto myšlenku odmítají se slovy, že na zesnulé třeba vzpomínat pořád, nejen jeden den v roce, dodáme, že je pěkné mít i takovýto oficiální den. Je přece samozřejmé, že každý z nás vzpomíná individuálně a v průběhu celého roku. Pokud se podíváme na průnik Všech svatých a Halloweenu, zjistíme, že v obou případech najdeme něco nadpozemského. Dušičky nebo duchy, přechod ročních období, a tedy vítání zimy, jakousi novou sezónu. 


Zajímavým halloweenským detailem může být efektně složený ubrousek na jídelním stole. Strašidelného netopýra zvládne každý a navíc si to můžete vyzkoušet spolu s dětmi. Při troše fantazie vykouzlíte ale i jiné motivy než jen dýni nebo vyřezávanou pavučinu. 

Přečtěte si další články z této kategorie: ubrousky výzdoba dýne Halloween Kelti
Další články
Naučte sa 5 jazykov lásky a zlepšite svoj vzťah

Naučte se 5 jazyků lásky a zlepšete svůj vztah

Emocionální řeč dvou lidí se může lišit. Stejně jako se...

Zjistit více
Ako si vyrobiť ozdobu z polystyrénu? - video

Jak si vyrobit ozdobu z polystyrenu? – video

Máte doma polystyrenový kruh? Možná vás to překvapí, ale kromě...

Zjistit více
Ako si vyrobiť LED lampu? - video

Jak si vyrobit LED lampu? – video

Nevěříte, že ze skleněné misky a vázy lze vyrobit LED...

Zjistit více