Jak na úspěšné svátky bez hádek?

Jsou vaše Vánoce plné pohody, koláčků a pohádek? Anebo je to spíš období vášnivých diskusí, kritizování příliš kyselé zelňačky či vyjadřování nespokojenosti s dárkem? Máme pro vás pár tipů, jak si svátky doslova vychutnat v pohodě a bez stresu.

Plánujte dopředu

Čas se ke konci roku jakoby zrychluje. Chcete stihnout trhy s přáteli, firemní večírky, napéct, uklidit, nakoupit dárečky. A určitě jsme vynechali desítky dalších aktivit. To všechno vás může vystresovat natolik, že si Vánoce neužijete a svoji nepohodu můžete přenést i na své okolí. Zkuste si udělat plán a stanovte si priority. Dejte si to všechno pěkně na papír i s termíny a odškrtávejte. Jestli máte děti, o těchto plánech povězte i jim, aby věděly, co od nich očekáváte. Kdy a kam půjdete sáňkovat, jak pozdravit babičku na návštěvě, jak poděkovat za dárečky. Můžete se tak vyhnout zbytečnému pláči, stresu a křiku.


Nechte minulost minulostí

Zní vám to jako klišé, ale dobrou radou je řešit jen to, co se děje tady a teď. Rodinné návštěvy často sklouznou do debat, při kterých se otevřou staré křivdy, nezpracované zážitky, nepochopení, rivalita. Když se přece jen diskuze zvrtne do nepříjemné hádky, navrhněte, že teď to jednoduše nebudete řešit a můžete si o tom promluvit později. Nehledejte si rodinné spojence, pokuste se debatu ukončit nebo změnit téma a přiťuknout si na usmíření.

Méně kritiky a víc pochval

Je dokázáno, že hádky často vznikají z maličkostí. Pokuste se vyhnout uštěpačným větám o nedopečeném mase či koláčích, které babička dělá lépe. Naopak, hodně chvalte. Těšte se z maličkostí, kterých si běžně nikdo nevšimne. Pochvalte pěkný ubrus, novou vánoční dekoraci, výbornou polevu, jakou jste ještě nejedli. Tím navodíte příjemnou atmosféru, ze které se jen těžko dostanete do konfliktu. Jde o vědomé rozhodnutí být k sobě milí a tolerantní.

Zaujímavosti zo zahraničia

Vo Veľkej Británii urobili prieskum na vzorke dvetisíc domácností, ktorý sa týkal priebehu slávnostného dňa. Zistili, že od budíčka okolo 8.00 hod. prejdú len dve hodiny a už sa začne prvá rodinná hádka. Ďalšia nasleduje po necelých troch hodinách, keď sa 38 % detí sťažuje kvôli nechceným darčekom. Okolo obeda sa poháda približne polovica dospelých (45 %). Hádky sa väčšinou týkajú starých sporov, dokazovania si, kto je lepší a, tradične, kto môže prepínať televízne kanály.

Zajímavosti ze zahraničí

Ve Velké Británii udělali průzkum na vzorku 2000 domácností, který se týkal průběhu slavnostního dne. Zjistili, že od budíčku okolo 8:00 uběhnou jen dvě hodiny a už se začíná první rodinná hádka. Další následuje po necelých třech hodinách, když si 38 % dětí stěžuje kvůli nechtěným dárečkům. Okolo oběda se pohádá přbližně polovina dospělých (45 %). Hádky se většinou týkají starých sporů, dokazování si, kdo je lepší, a tradičně – kdo může přepínat televizní kanály.

Odběr novinek

Zadejte svůj e-mail a užijte si všechny rady, tipy a novinky.

Zadejte prosím platný e-mail
Před odesláním musíte souhlasit

Musíme však poznamenat, že mince má i v tomto případě dvě strany. Úplné vyhýbání se konfliktům je jako vyhýbání se osobnostnímu růstu. I dobrá hádka nás umí posunout vpřed a vyčistit vzduch. Ať to máte doma jakkoliv, my vám přejeme klidné a chutné Vánoce.

See more articles in this category vztahy tipy Vánoce
Další články

Jak si vyrobit misku na ovoce? – video

Chcete mít doma svůj originální výtvor? Díky samotvrdnoucí modelovací hmotě...

Zjistit více

5 zajímavých míst na světě pro nadšence magie a kouzel

Ve světě, který se často řídí logikou a rozumem, existují...

Zjistit více

7 tipů na filmy, se kterými zažijete kouzelné okamžiky

V tomto článku se vydáme na filmovou cestu plnou magie....

Zjistit více