Jak na zásnuby? Zkuste to netradičně s nádechem tradic

Ako na zásnuby? Skúste to moderne s nádychom tradícií

Zásnuby jsou příležitostí pro vyznání lásky, úcty a oddanosti vůči partnerovi, ale také možností projevit svou kreativitu. Darmo, když si něco oblíbíte, je to láska na celý život.

Co říká historie?

Zásnuby pocházejí ještě z doby starověkých Římanů jako rituál, kdy muž daroval své vyvolené prsten – symbol závazku a odhodlání. Tento prsten byl obvykle nošen na prsteníku na levé ruce, protože se věřilo, že tam vede žíla lásky (vena amoris), která je přímo spojena se srdcem.

Tato tradice se zachovala dodnes ve většině západních kultur, ačkoli samotný proces požádání o ruku se v průběhu let výrazně změnil. Zatímco v minulosti bylo zvykem požádat o ruku za přítomnosti rodiny, dnes se tento okamžik stále více stává soukromým a intimním.

Zásnuby pochádzajú ešte z čias starovekých Rimanov ako rituál, keď muž daroval svojej vyvolenej prsteň - symbol záväzku a odhodlania. Tento prsteň bol zvyčajne nosený na prstenníku na ľavej ruke, pretože sa verilo, že tam vedie žila lásky (vena amoris), ktorá je priamo spojená so srdcom.

Zásnuby na tisíc způsobů

Přestože je klasický prsten stále nejčastějším symbolem zásnub, není to jediná možnost. Někteří se rozhodnou jej nahradit jiným klenotem, například náhrdelníkem či náramkem, případně dokonce tetováním.

Co se týká způsobu, jakým lidé žádají o ruku, průzkum od společnosti The Knot zjistil, že 87 % respondentů se rozhodlo pro klasické klečení při žádání. Zajímavé je i to, že přibližně 40 % respondentů uvedlo, že jejich zásnuby byly naprostým překvapením.

Způsoby, jakými lze požádat o ruku, jsou skutečně rozmanité. Jako samotné páry. Může to být spontánní a jednoduché, například během společné procházky v parku, nebo velmi plánované a divoké jako například požádání o ruku během seskoku z padáku. Pokud hledáte netradiční způsoby, svou žádost můžete vyslovit v éteru rádia.

Znáte trasu, kterou vaše polovička pravidelně chodí? Možná si všimne vašeho dotazu na velké reklamní ploše. Nebo můžete oslovit místní umělce, zorganizovat procházku městem a překvapit ji písničkou. Svůj dotaz můžete položit také se vzkazem na polštáři, na který si vaše drahá v noci lehá. Například známý zpěvák Seal požádal Heidi Klum o ruku v ledovém iglú v kanadských horách. Místem a způsobem se meze nekladou. V tomto případě neexistují ideální tipy, nejlepším tipem je, abyste se řídili vlastním srdcem a tím, co si myslíte, že by potěšilo a dojalo právě vaši polovičku.

Jiný kraj, jiný mrav

Různé kultury mají různé tradice týkající se zásnub. Například v Indii jsou zásnuby velkým rodinným obřadem, který zahrnuje výměnu darů a šperků mezi rodinami. V Japonsku zase požádání o ruku často probíhá formou oficiální velmi konvenční večeře, na které muž předloží bílou obálku s penězi a dárky jako symbol svého závazku.

V některých afrických kulturách jako například v Keni jsou zásnuby podmíněny platbou jako formou daru od ženicha a jeho rodiny pro rodinu nevěsty. Tato platba může být v hotovosti, skotu nebo jiné formě a je to důležitá součást tradice a uznání mezi rodinami. V Nepálu hovoří o možném sňatku nastávající maminky. Zásnuby ohlásí, když jsou „ženich“ a „nevěsta“ ještě v bříšku. Pokud se narodí děti stejného pohlaví, dohoda zaniká.

Návod na požádání o ruku?

Jak tedy požádat o ruku? Existuje nějaký univerzální návod? Pravděpodobně ne. Každý vztah je jedinečný a každý pár má své vlastní příběhy a zkušenosti, které jej definují.

Klíčem je být autentický. Zásnuby jsou nejen o tradici, ale také o vytváření vlastních rituálů a zvyků, které odrážejí vaše hodnoty a společné snění o budoucnosti.

Takže nezáleží na tom, jestli se rozhodnete pro klasický prsten, neobvyklý dárek nebo netradiční místo. Důležité je, že se vám začíná psát nová kapitola života.

Odběr novinek

Zadejte svůj e-mail a užijte si všechny rady, tipy a novinky.

Zadejte prosím platný e-mail
Před odesláním musíte souhlasit
See more articles in this category zásnuby svatba tipy láska
Další články

Letní grilování: Recepty a tipy na úžasná jídla

Léto je ideální čas na grilování s přáteli, rodinou a...

Zjistit více

Jak si vyrobit záložku do knihy? – video

V tomto období je všude kolem nás plno krásných lučních...

Zjistit více

Jak se efektivně sbalit na dovolenou? Zde jsou naše tipy

Letní dovolená je čas k odpočinku, objevování nových destinací a...

Zjistit více