Jak (ne)začít s otužováním

Otužování se stalo jakýmsi fenoménem. Někteří tvrdí, že hlavně kvůli pandemii, ale kořeny otužování sahají poměrně daleko. Začátky bychom mohli hledat ještě v pravěku, kdy naši předkové lovili mamuty a oblékali se do kožešin ze zvířat. Dnes to však lidé dělají cíleně. Proč? Jaké jsou výhody otužování? A má otužování svoje pravidla?

Proč začít?

Kromě toho, že se můžete pochlubit touto sportovně-rekreační činností na sociálních sítích, vyzkoušíte něco nového, posílíte funkce imunitního systému, pomůže vám to předcházet respiračním onemocněním a zlepšíte si i kondici. Navíc se vám v takové čtyřstupňové vodě, která už spadá do kategorie ledové vody, vyplaví endorfiny – hormony štěstí. Mějte však na paměti, že otužování není žádnou zkratkou k železnému zdraví.

Jak začít?

Někteří začínají se studenou sprchou, která dokáže vytrénovat lidskou mysl, aby se rozhodla jít do jakéhosi nepohodlí. Pro mnohé je právě otužování ve sprše náročnější, než se naráz ponořit do studeného jezera. Může to být i tím, že do jezera jdete často ve skupince, zatímco ve sprše jste většinou sami, což člověka až tak nemotivuje. Otužilci radí, abyste se k takové skupince na začátku určitě připojili. Najdete je na sociálních sítích nebo třeba na procházce kolem nejbližšího jezera na přelomu podzimu a zimy. Tato komunita bývá velmi přátelská a otevřená a zkušení otužilci vám nejen rádi poradí, ale také vás i povzbudí. 

Co všechno je potřeba?

V první řadě jsou to pohodlné plavky. Potom plavecká čepice či brýle, podložka pod nohy na převlékání ve volné přírodě a samozřejmě ručník. No a hodit se mohou určitě i hygienické kapesníčky. V zimě nosí mnozí otužilci i zimní čepici, která je chrání před únikem tepla. Někteří používají neoprenové obleky a boty. Nezapomeňte si ani bezpečnostní plovák. Jedním z častých rizik je nepříjemná křeč. V takovém případě udrží plovák až 150 kg, než někdo přijde na pomoc.

Co určitě nedělat?

Pravidlo, které začátečníci často podceňují, jsou dýchací cvičení. Nejprve byste tělo měli trochu připravit na otužilecký výkon, určitě hned nespěchejte do ledové vody. 

Když vyjdete z vody, budete mít pocit, že se potřebujete okamžitě zahřát. Jedním z nejhorších nápadů je dát si alkohol či teplou sprchu nebo vlézt do vyhřátého auta. Je zapotřebí se osušit a poté se dobře obléci. Tělo se musí dostat do teplotní rovnováhy. Pomůže trošku si zaběhat, zacvičit, roztočit ruce, aby se teplá krev ze středu těla co nejdříve dostala do konečků prstů. Je zkrátka potřeba to prodýchat a užívat si pocit dobrého výkonu. Co byste určitě neměli udělat, je jít sám. Vždy se choďte otužovat s někým.

Odběr novinek

Zadejte svůj e-mail a užijte si všechny rady, tipy a novinky.

Zadejte prosím platný e-mail
Před odesláním musíte souhlasit

Pokud se vám první pokus nevydaří, nevzdávejte to. Otužování se vám nemusí hned zalíbit. Dělejte to postupně a pochvalte se za každý další pokrok. Otužování není soutěž, děláte to pro svoje zdraví a pro radost.

Přečtěte si další články z této kategorie: tipy zdraví zima otužování
Další články

Jak si vyrobit jarní věnec? – video

Dodejte svému příbytku nádech jara. Vždyť už i venku začíná...

Zjistit více

Odhalte tajemství kouzelníků: takto fungují nejznámější triky!

Magie uchvacuje diváky po staletí a zanechává je v němém...

Zjistit více

Jak cvičení pomáhá zvládat stres?

V dnešním světě, ve kterém žijeme, se stres stal pro...

Zjistit více