Jak partnera přesvědčit o výhodách eko domácnosti?

Změna k větší udržitelnosti začíná u každého z nás. Ještě větší efekt ale má, když kromě sebe na ekologičtější cestu posuneme i naši domácnost. Jak ale k takovému kroku přemluvit i partnera?

Jen pomalu

Úplným základem je na nic netlačit. Žádná domácnost se nestane udržitelnou ze dne na den. Jde o postupné kroky, které vás přiblíží ideálu – ten by se ale nikdy neměl stát zdrojem konfliktu mezi partnery. Na úvod teda postačí úplně malé kroky, které nijak nenaruší zažitý komfort.

Začněte například tím, že se jednou a navždy zbavíte plastových slámek a místo nich si koupíte pár skleněných nebo bambusových. Možností je také koupě recyklovatelných sáčků na odpadky. Všechno jsou to změny, které nijak výrazně nenaruší váš domácí komfort a partnerovi ukáží, že udržitelnost není žádným strašákem.

Během nákupu

Pokud existuje ideální čas a místo na mírnou osvětu, je to společný nákup. Právě během něj je největší prostor na postupné změny spotřebitelského chování vaší domácnosti. 

Co tak navrhnout partnerovi koupi lokálnějších produktů? A co tak koupit váš oblíbený produkt ve větším balení a použít tak méně obalů? A co tak vybrat si rovnou výrobek zabalený v recyklovatelném obalu? Možností je nepočítaně a stejně jako v předcházejícím bodě platí, že začít je třeba postupně – počítá se každá, i ta nejmenší změna. 

Otázky

Mnohem lepší než příkazy nebo rozhodná předsevzetí jsou při snaze přesvědčit partnera vhodně položené otázky. Kromě těch, které mu budete klást během nákupu, existuje i několik, kterými ho postupně přivedete k zamyšlení se nad ekologičností vaší domácnosti. Jedna z těch základních zní: Opravdu budeme potřebovat tuto věc? Jelikož základem udržitelnosti je snížení spotřeby, společné zamyšlení se nad tim, jestli potřebujete další oblečení, hrnečky do kuchyně nebo plastové příbory, je dobrým začátkem.

Podobný efekt mohou mít i otázky na kvantitu vašeho nákupu. Nemohli bychom tento prací gel nebo toaletní papír koupit i ve větším balení? A neexistuje náhodou i v ekologičtějším balení? I malý krok se počítá a posouvá celou domácnost tím správným směrem – k větší udržitelnosti.

Jsou vám ekologická témata blízká a zvládnete ještě několik otázek na téma udržitelnosti? Vyzkoušejte náš EKO kvíz!

See more articles in this category partner vztah eko recyklace eko-domácnost
Další články

Jak si vyrobit misku na ovoce? – video

Chcete mít doma svůj originální výtvor? Díky samotvrdnoucí modelovací hmotě...

Zjistit více

5 zajímavých míst na světě pro nadšence magie a kouzel

Ve světě, který se často řídí logikou a rozumem, existují...

Zjistit více

7 tipů na filmy, se kterými zažijete kouzelné okamžiky

V tomto článku se vydáme na filmovou cestu plnou magie....

Zjistit více