Jak pečovat o pokojové rostliny v jarním období?

Jaro přináší delší dny plné slunečního světla. Probouzí se příroda a pokojové rostliny začínají opět po zimě růst, vypouštět nové lístky či vzkvétat. Je velmi důležité, abychom se v tomto období o ně dobře postarali. V našem článku naleznete tipy, jak jim poskytnout správnou péči, aby se jim co nejvíce dařilo.

1. Správné umístění rostlin

Jelikož jaro přináší více slunce, tak bychom se měli zamyslet nad tím, které rostliny preferují sluneční paprsky, polostín nebo stín, a podle toho bychom je měli umístit. Ty, které mají rády slunce jako například orchideje, budou spokojeny na přímém slunci. Většinu rostlin bychom však měli před přímým sluncem chránit. Monstery a lopatkovce umístíme raději dále od okna. Když už najdete pro svoji rostlinku vhodné místo, tak ji občas pootočte, aby měla rovnoměrný růst. 

2. Stříhání rostlin

Během zimních měsíců se na rostlinách mohou objevit zažloutlé, uschlé listy nebo nezdravé větvičky, kterých se musíme zbavit. Věděli jste, že od března do května je ideální čas pro omlazení rostlin? V tomto období bychom měli uříznout odumřelé listy, větve, hnědé okraje listů a můžeme také uříznout všechna odumřelá květní lůžka až ke spodní části rostlinky. Pomůže to přesměrovat energii do nového růstu a zlepší její celkový vzhled.

3. Přesazení

Nejlepší doba, kdy můžeme přesazovat rostliny, je na jaře, protože mají nejvíce energie pro vypouštění nových kořenů. Jejich prosazení jim poskytne dostatek prostoru pro růst. V některých případech nemusíme rostlinu přesazovat do nového květináče, ale stačí jí jen vyměnit substrát.

4. Jarní péče

Čištění a péči bychom měli dodržovat během každého období, ale po tom zimním bychom měli zjistit, zda jsou všechny naše rostliny zdravé. Listy bychom měli otřít od prachu vlhkou papírovou utěrkou. Menším rostlinám můžeme dopřát i sprchu.

5. Polévání

Čím více teploty stoupají, rostliny mohou vyžadovat častější zavlažování, ale musíme si dávat pozor, abychom je nepřelili. Zda je čas na polití, zjistíme tak, že prsty ponoříme do půdy přibližně do hloubky 3 cm. Pokud je půda stále vlhká, tak polévání odložíme na později. Věděli jste o tom, že bychom měli zavlažovat rostliny ráno? Kvůli tomu, aby se přebytečná vlhkost odpařila ve dne, čímž se zabrání problémům, jako je hnití kořenů. 

6. Vlhkost

V některých domácnostech se stále vytápí. Zapnuté radiátory nebo klimatizace jsou příčinou suchého vzduchu, který rostlinám škodí. Mnoho rostlin potřebuje pro svůj růst zvýšenou vlhkost. Můžeme jí dosáhnout rozprašováním vody na jednotlivé listy nebo použít zvlhčovač vzduchu.

7. Podpírání vysokých rostlin

Vysokým nebo vinným rostlinám musíme poskytnout oporu, která jim pomůže udržet vzpřímenou polohu během růstu. Tu zajistíme například použitím rostlinných kolíků, klipů pro uchycení rostlin nebo podpůrné klece.

8. Výživa a hnojení

Na jaře je skvělý čas začít rostliny hnojit, ale musíme na to jít postupně. Pokud používáte tekuté hnojivo, tak začněte s ¼ nebo ½ dávkou a do léta ji zvyšujte na plnou odměrku.

9. Teplota

Musíme si dávat pozor na to, aby pokojové rostliny nebyly vystaveny extrémním teplotním výkyvům. Není dobré je umisťovat do blízkosti průvanu, průduchů topení nebo klimatizačních zařízení.

10. Kontrola škůdců

Rostliny bychom měli průběžně kontrolovat, jestli nepřilákaly škůdce. Musíme zkontrolovat vrchní i spodní strany listů, stonky a úžlabiny listů. V případě, že zahlédneme škůdce, rostlinu je třeba dát hned do karantény, umýt listy jarovou vodou a poté použít přírodní prostředek proti škůdcům.

Pokud byste chtěli dopřát dobrý začátek jara nejen vašim rostlinkám, ale i sobě, tak si přečtěte náš další článek, ve kterém naleznete tipy na jarní detox, který vám pomůže odstartovat jaro. 

 

Odběr novinek

Zadejte svůj e-mail a užijte si všechny rady, tipy a novinky.

Zadejte prosím platný e-mail
Před odesláním musíte souhlasit

Přečtěte si další články z této kategorie: jaro rostliny byt
Další články

Krémové risotto s italskou klobáskou, kapustovými listy a cherry rajčátky

Sledujte naše video a naučte se připravit dokonalé rizoto s...

Zjistit více

Zdravá snídaně a svačiny pro školáky

Snídaně a svačiny jsou důležitou součástí denní stravy školáků. Dodávají...

Zjistit více

Jak si vyrobit podložku pod sklenici? – video

V tomto podzimním počasí je ideální čas k tomu, abyste...

Zjistit více