Jak se nachystat a na co nezapomenout před cestou do lesa?

Z procházek do přírody se v posledních měsících stala ještě oblíbenější a masovější aktivita. Jak se ale na cestu do lesa připravit tak, abychom na nic nezapomněli a neohrozili vlastní bezpečí?

Jedna věc je orientace a to, jak se chováme v samotném lese – na to dojde v následujících článcích. Každému výletu do lesa ale předchází fáze plánování a balení, kterou není radno podcenit. Právě ta možná do největší míry ovlivní, jaký zážitek si z lesa odneseme.

Kam a kdy?

Klíčová otázka každé cesty do lesa zní: Kam přesně půjdeme? V těsném závěsu následuje druhá: A jak dlouho to bude trvat? Na obě otázky vědí uspokojivě odpovědět různé aplikace, ale klíčové je ptát se jich ještě před cestou, ne uprostřed lesa s nedostatečným vybavením a špatným signálem.

Trase a délce cesty je totiž potřeba přizpůsobit jak čas, kdy vyrazíme (všeobecně platí staré známě: čím dřív, tím lépe), tak rezervu, kterou si necháme do setmění. Důležité je také zkontrolovat si předpověď počasí, zkušenosti druhých turistů z té stejné trasy a od věci není ani uložit si úsek plánované cesty do offline mapy.

V čem?

Otázkou, kterou je také dobré řešit dřív než pár minut před odchodem, je seznam věcí a oblečení, které si na cestu přibalíte. Základem je pevná obuv (ne, v sandálech ani pantoflích se do lesa opravdu nechodí) a správné oblečení – ideálně tzv. funkční, které nezabere v batohu mnoho místa a v případě potřeby vás dokáže dostatečně zahřát.

Z ostatních předmětů je základem voda, jídlo (ne těžké na nošení, ale s velkou energetickou hodnotou), mobil nebo aspoň jiné zařízení s GPS, baterka, kapesníky, pro serióznější turisty i hole na chození, nožík nebo zápalky a podle období i opalovací krém nebo repelent. S výjimkou opravdu klíčových věcí by zbytek toho, co si na cestu přibalíte, neměl vážit víc, než pohodlně unesete na vlastních zádech.

S kým?

Říká se, že úspěch výletu nespočívá v tom, kam si to namíříte, ale s kým se tam vydáte. Platí to v případě cesty do lesa, a dokonce i v případě, pokud si vyjdete úplně sami. 

Nikdy byste totiž neměli zapomenout na to, že o vašem výletě a přibližné trase, stejně tak i očekávaném čase příchodu, by měl vědět aspoň jeden další člověk. Nešťastné podvrtnutí kotníku se vám může přihodit i na krátké procházce lesoparkem a stručná zpráva, kterou jste zanechali před odchodem svému kamarádovi, vám může nakonec zachránit mnohem víc než jen zážitek z výletu. 

Přečtěte si další články z této kategorie: les turistika obuv príroda oblečení
Další články

Jak si rychle vyrobit držák na mobil? – video

V dnešní době se už bez mobilů neobejdeme. Pouštíme si...

Zjistit více

Znáte hygge? Jak si vytvořit toto zahradní království?

Hygge je dánský styl života, který se zaměřuje na příjemné...

Zjistit více

Jak si vyrobit stojan z květináče? – video

Vánoce už skončily a spolu s nimi se z našich...

Zjistit více