Jak se nachystat a na co nezapomenout před cestou do lesa?

Z procházek do přírody se v posledních měsících stala ještě oblíbenější a masovější aktivita. Jak se ale na cestu do lesa připravit tak, abychom na nic nezapomněli a neohrozili vlastní bezpečí?

Jedna věc je orientace a to, jak se chováme v samotném lese – na to dojde v následujících článcích. Každému výletu do lesa ale předchází fáze plánování a balení, kterou není radno podcenit. Právě ta možná do největší míry ovlivní, jaký zážitek si z lesa odneseme.

Kam a kdy?

Klíčová otázka každé cesty do lesa zní: Kam přesně půjdeme? V těsném závěsu následuje druhá: A jak dlouho to bude trvat? Na obě otázky vědí uspokojivě odpovědět různé aplikace, ale klíčové je ptát se jich ještě před cestou, ne uprostřed lesa s nedostatečným vybavením a špatným signálem.

Trase a délce cesty je totiž potřeba přizpůsobit jak čas, kdy vyrazíme (všeobecně platí staré známě: čím dřív, tím lépe), tak rezervu, kterou si necháme do setmění. Důležité je také zkontrolovat si předpověď počasí, zkušenosti druhých turistů z té stejné trasy a od věci není ani uložit si úsek plánované cesty do offline mapy.

V čem?

Otázkou, kterou je také dobré řešit dřív než pár minut před odchodem, je seznam věcí a oblečení, které si na cestu přibalíte. Základem je pevná obuv (ne, v sandálech ani pantoflích se do lesa opravdu nechodí) a správné oblečení – ideálně tzv. funkční, které nezabere v batohu mnoho místa a v případě potřeby vás dokáže dostatečně zahřát.

Z ostatních předmětů je základem voda, jídlo (ne těžké na nošení, ale s velkou energetickou hodnotou), mobil nebo aspoň jiné zařízení s GPS, baterka, kapesníky, pro serióznější turisty i hole na chození, nožík nebo zápalky a podle období i opalovací krém nebo repelent. S výjimkou opravdu klíčových věcí by zbytek toho, co si na cestu přibalíte, neměl vážit víc, než pohodlně unesete na vlastních zádech.

S kým?

Říká se, že úspěch výletu nespočívá v tom, kam si to namíříte, ale s kým se tam vydáte. Platí to v případě cesty do lesa, a dokonce i v případě, pokud si vyjdete úplně sami. 

Nikdy byste totiž neměli zapomenout na to, že o vašem výletě a přibližné trase, stejně tak i očekávaném čase příchodu, by měl vědět aspoň jeden další člověk. Nešťastné podvrtnutí kotníku se vám může přihodit i na krátké procházce lesoparkem a stručná zpráva, kterou jste zanechali před odchodem svému kamarádovi, vám může nakonec zachránit mnohem víc než jen zážitek z výletu. 

Přečtěte si další články z této kategorie: príroda oblečení les turistika obuv
Další články

Zdravá snídaně a svačiny pro školáky

Snídaně a svačiny jsou důležitou součástí denní stravy školáků. Dodávají...

Zjistit více

Jak si vyrobit podložku pod sklenici? – video

V tomto podzimním počasí je ideální čas k tomu, abyste...

Zjistit více

Význam spánku pro školáky: Jak zajistit dostatek spánku?

Kvalitní spánek je klíčový pro zdravý vývoj dětí. Spánek ovlivňuje...

Zjistit více