Jak se poprat s úklidem garáže? Máme pro vás jednoduchý návod

Jarní úklid zasahuje i do těch částí domu, které jsou běžně vnímané a chápané jako skladiště aktuálně nepotřebných věcí, odložených „jen na chvilku“. Typickým příkladem je garáž. Badmintonové rakety po odpolední hře na zahradě se dají do jednoho rohu, vedle kopací míč. Nářadí, které jste v průběhu roku potřebovali na dotažení kohoutku, zašroubování vrutů či zatlučení hřebíků, jste na své místo nevrátili, protože je brzy zase budete potřebovat. A ta rozvrzaná židle, kterou jste chtěli opravit před Vánoci, se na vás smutně usmívá z nejtmavšího rohu. 

S autem do garáže najíždíte čím dál tím pomaleji, protože místa je méně a méně. Správný čas vrhnout se do úklidu. Pokud se do něj pustíte systematicky, uvidíte, že to zase tak hrozné nebude. Provedeme vás. 

Fáze první: Všechno musí ven

V ideálním světě vám s úklidem garáže pomůže celá rodina a vše probíhá v průběhu hezkého dne bez deště. Zatímco první věc můžete se skřípěním zubů oželet, pěkné počasí opravdu doporučujeme. Prvním úkolem je totiž vyklidit garáž. Za deštivého počasí byste museli všechny věci skládat do jiných prostor v domě, což je zbytečná komplikace. 

Mnohem pohodlnější je věci vynosit před garáž a dům, takže pokud meteorologické předpovědi slibují průtrž mračen, odložte radši úklid na sušší den. 

Heslo „Všechno musí ven“ platí i pro nepřimontovaný nábytek. Máte-li tedy v garáži ponk, který neváží několik tun, vezměte jej na chvíli na vzduch. 

Fáze druhá: Třídění

Pokud vám ostatní členové rodiny odmítli podat pomocnou ruku v první fázi, dejte jim teď ještě jednu šanci. Ta totiž může být pro spoustu jejich věcí poslední. Všechno, co jste z garáže vytahali, roztřiďte do čtyř skupin. 

  1. Věci, které si necháte: Sem bude s velkou pravděpodobností patřit například váš automobil.
  2. Věci, které vyhodíte: Opravdu potřebujete těch osm krabic starých televizních programů?
  3. Věci, které darujete: Nenošené, ale kvalitní a zachovalé oblečení můžete věnovat některé z charitativních organizací.
  4. Věci, které prodáte: Dětská stavebnice, krabice plné přečtených knih i činky, s nimiž jste cvičili naposledy v minulém století. To všechno můžete odnést do bazaru či antikvariátu.

Tato část úklidu může být zábavná, dojemná, krutá a zdlouhavá. Zejména když narazíte na některé artefakty z dětství, na které jste už dávno zapomněli. Pokuste se najít nějaké univerzální pravidlo, podle něhož budete věci rozdělovat (zejména mezi první skupinu a ty ostatní). Pokud není citová vazba nepřekonatelnou překážkou, řiďte se třeba tím, že se zbavíte všech věcí, na které jste během roku nesáhli. 

Ještě jedno si v této fázi rozmyslete. Pořádně se podívejte na věci, které si ponecháte. Nepotřebujete pro ně nové krabice, bedny nebo police? Pokud ano (a žádné doma nemáte), je pravá chvíle na vyslání nákupní jednotky do příslušného hobbymarketu s přesným seznamem.

Fáze třetí: Vymetání pavučin

Je čas trochu se ušpinit, protože garáž je potřeba pořádně vygruntovat. Vezměte to pěkně od stropu, stěn až po podlahu. Nejde sice o reprezentativní prostory vašeho domova, takže se nemusí všechno lesknout, ale pavučiny, odpadky, špony či piliny tam mít nemusíte. Podlahu určitě vytřete „na mokro“.

Jako kritérium si můžete stanovit, že zmizí ta skvrna od rozlitého oleje, která u zdi straší už od nepaměti. Uvidíte, že od toho se bude odvíjet i úroveň čistoty ostatních míst. 

Fáze čtvrtá: Návrat

Podlaha už je suchá, rychlá spojka se vrátila s novými krabicemi a poličkami. Přichází chvíle návratu všeho, co se během třídění udrželo v první skupině. 

Začněte s nezbytným nábytkem (pracovní stůl atp.). Potom se rozhlédněte po stěnách a zamyslete se, jak je co nejlépe využít. Ať už jde o police, háčky či různé závěsné kapsáře. Určitě se pokuste umístit na stěny co nejvíce věcí. 

Než nářadí vrátíte do krabic, očistěte jej. Pokud to vyžaduje, pořádně ho promažte. Hřebíky, šroubky, vruty a další drobný spojovací materiál roztřiďte podle druhů a velikostí. Permanentním fixem si krabičky, skleničky či přihrádky označte, aby se v nich vyznal i člověk, kterého do garáže vyšlete, aby vám přinesl například dvě konkrétní hmoždinky. 

Věci určené k vyhození odvezte do tříděného odpadu a ty, které darujete nebo budete prodávat, připravte k odvozu v nejbližším možném termínu (počítáme, že do úklidu se pustíte o víkendu, kdy jsou charity i bazary zavřené). 

Naposledy se pokochejte krásně uklizenou a obrovskou garáží. Pak do ní zajeďte autem. Když teď všechny bicykly a sportovní náčiní visí na zdech, je v garáži najednou tolik místa, že se tam možná vejde i vámi vysněná motorka. 

 

Přečtěte si další články z této kategorie: úklid tipy triky jaro garáž
Další články

Jak si vyrobit jarní věnec? – video

Dodejte svému příbytku nádech jara. Vždyť už i venku začíná...

Zjistit více

Odhalte tajemství kouzelníků: takto fungují nejznámější triky!

Magie uchvacuje diváky po staletí a zanechává je v němém...

Zjistit více

Jak cvičení pomáhá zvládat stres?

V dnešním světě, ve kterém žijeme, se stres stal pro...

Zjistit více