Jak si naplánovat dovolenou a nezbláznit se

Dovolená by měla být ve znamení oddechu, odbourání stresu a příjemně strávených chvílí. Proto se vám pokusíme nabídnout návod, jak si ji naplánovat tak, abyste na ni s radostí vzpomínali. Začněte realizovat své cestovatelské sny. Krok za krokem.

1. krok: stanovte si rozpočet

Dřív, než výlet začnete plánovat, musíte se dobře podívat na své finance. Kolik peněz vás vaše dobrodružství bude stát, respektive, kolik za něj můžete utratit? To bude diktovat vaše další kroky včetně toho, kam pojedete a na jak dlouho.

2. krok: určete si destinaci

S konkrétním rozpočtem se můžeme přesunout k destinaci. Někomu se tento krok může zdát samozřejmý, možná už přesně víte, kam chcete cestovat. Pokud však stále váháte, nebo vůbec netušíte, inspirujte se zkušenými travel blogery na Instagramu, podívejte se na online mapy, zeptejte se přátel nebo se poohlédněte po cestovních průvodcích jako je Lonely Planet.

3. krok: víc informací, méně překvapení

Nezapomeňte provést menší průzkum. Ujistěte se, že roční období, ve kterém plánujete cestovat, je optimální. Jde o vrchol turistické sezóny? Budou na vás čekat tlačenice a dlouhé řady na turistických atrakcích? Bude těžké sehnat ubytování?

4. krok: kdo vám bude dělat společnost?

Chystáte se cestovat sólo, s partnerem, partou přátel nebo s rodinou a dětmi? Odpověď vás může nasměrovat na Ibizu, ideální párty destinaci, nebo naopak, pokud chcete jet na rodinnou dovolenou, odpověď vás možná odkloní od destinací, kde se to romantickými páry jen hemží.

5. krok: pozor, děti na palubě!

Před cestou s dětmi můžete vytvořit malý itinerář, ve kterém jim ukážete, co se každý den dít. Pomůže jim to usměrnit jejich očekávání a po cestě se i zabaví. Vysvětlíte si s nimi základy chování – v letadle, na letišti, v hotelu a podobně. Klidně si doma nasimulujte situaci a postupně si takto vysvětlete, co se nesmí a proč. Současně se pokuste děti udržet co nejvíc v jejich běžném rozvrhu, zejména co se týká stravy a spánku. Pokud s dětmi letíte, určitě si naplánujte dřívější příchod na letiště. Nezapomeňte přibalit oblíbené hračky a svou trpělivost.

6. krok: jak se tam dostaneme?

To, jakou formu přepravy zvolíte, v podstatě závisí na všech předchozích bodech. Určitě chcete cestovat co nejkomfortněji a v cílové destinaci chcete být co nejrychleji. Doporučujeme si prohlédnout nejen cestu na letiště či do konečné stanice, ale i další dopravní možnosti – do hotelu, na nejbližší pláže, do obchodů, k atrakcím, a to ještě před odjezdem.

7. krok: ubytování

Současným trendem je zvolit si více různých ubytování v rámci jedné dovolené. Pokud jde o rodinnou dovolenou, není to úplně ideální. Jste-li však flexibilnější a cestujete v menším počtu, může to být příjemná možnost, jak navštívit více destinací naráz.

Odběr novinek

Zadejte svůj e-mail a užijte si všechny rady, tipy a novinky.

Zadejte prosím platný e-mail
Před odesláním musíte souhlasit

Rada na závěr

Nezapomeňte se pojistit. Výběr cestovních pojištění je bohatý, mějte finanční rezervu pro každý případ a neposlední řadě se snažte vychutnat si každý moment se vším, co k tomu patří, abyste měli na co v dobrém vzpomínat.

See more articles in this category tipy dovolená leto plánovaní
Další články

Tipy pro stanovení work-life balance a předcházení vyhoření v práci

V dnešním rychlém a mimořádně digitálně propojeném světě se hranice...

Zjistit více

Jak si vyrobit obal na knihu? – video

Hurá, začíná dovolenkové období, na které jsme se tak dlouho...

Zjistit více

6 tipů na letní víkendové aktivity

Letní víkendy nabízí ideální příležitost k vyhřívání se v teplém...

Zjistit více