Jak si vytvořit návyk a začít pravidelně číst?

Čtení je jedním z nejužitečnějších návyků, které člověk může mít. Pokud jste se čtením knih nikdy moc nezabývali, začátky mohou být pro vás trochu náročné. Ale rozhodně byste to měli zkusit. Zde je několik tipů, jak začít pravidelně číst a jak získat tento skvělý návyk.

​​Zaprvé, musíte být motivovaní. Vyberte si knihu, která vás bude opravdu zajímat a která vás bude bavit. Nemusí to být kniha, kterou jste si vždy plánovali přečíst, ale kniha, která vás možná nečekaně zaujme natolik, že ji budete chtít dočíst. Čtení má být zábavou, odpočinkem, ne povinností.

Nechejte si poradit. Pokud nemáte přátele či blízké, kteří by vám poradili (o čemž pochybujeme), na internetu najdete spoustu recenzí od lidí, kteří se věnují čtení a poznávání knih. Nebo se vydejte přímo do knihkupectví. Personál vám bude umět poradit a knihu si přímo na místě můžete prohlédnout, a tak si vyzkoušet, jestli vám bude vyhovovat.

Vytvořte si čas na čtení. Stanovte si, kdy budete číst. Může to být každý den nebo každý druhý den, ale ujistěte se, že se držíte tohoto časového harmonogramu. Pokud vám to nefunguje, zkuste najít jiný způsob, jak si čas na čtení ustřihnout.

Buďte otevření novým myšlenkám a nápadům. Možná už máte představu, co by vás mohlo bavit nejvíc. Skvělé. Tím můžete začít. Ale nezapomínejte, že žánrů je několik a nikdy nevíte, který vás mile překvapí. Zkoušejte i knihy, které byste si běžně nevybrali, ale mohou vás obohatit o cenné informace.

Nezapomeňte se soustředit. Nečtěte příliš rychle ani příliš pomalu. Pokud vám to trvá déle, přečtěte si to znovu. Soustřeďte se na to, co čtete, zapojte představivost, to vám pomůže uvědomit si věci, které jste přečetli. Pokud potřebujete pauzu od čtení, skvělým pomocníkem je například záložka.

 

Chcete si zlepšit spánek?

Díváním se do mobilu to však nepůjde. Určitě jste už slyšeli o tom, že právě světlo z tabletů, televizorů či našich chytrých telefonů, kterému se vystavujeme před spaním, omezuje produkci melatoninu. Ten ovlivňuje náš cyklus spánku a bdění. Když nefunguje, jak má, je pro nás náročnější usnout a ráno se probudit. Sáhněte před spaním raději po knize. Čtení je činnost, při které funguje váš mozek bez aktivní fyzické stimulace, protože můžete číst i vleže. Pomalu uvolňuje vaše tělo a mysl do usínání. Umožňuje vám opustit současnost vaší reality a věnovat se něčemu jinému, uklidňujícímu. Důležitý je i v tomto případě výběr knihy. Neměli byste se před spaním pouštět do náročných textů, složitých či smutných příběhů. Naopak, zvolte něco relaxačního, příjemného, při čemž se vám bude snadno usínat.

Kognitivní neuropsycholog Dr. David Lewis zjistil, že právě čtení funguje při snížení stresu nejlépe. Podle průzkumů snížilo úroveň stresu o 68 %. A tedy více než poslech hudby (61 %), pití čaje (54 %) nebo procházka (42 %). Snížení úrovně stresu trvalo pouhých 6 minut. Skvělý způsob, jak zrelaxovat po každé stránce.

Čtení je velmi důležité pro váš mozek. Je to skvělý způsob, jak být v obraze, učit se nové věci a rozšiřovat své obzory. Je to také dobrá příležitost, jak strávit volný čas. Navíc, čtení vám také pomůže zlepšit vaši znalost jazyka a schopnost mluvit s bohatší slovní zásobou.

Odběr novinek

Zadejte svůj e-mail a užijte si všechny rady, tipy a novinky.

Zadejte prosím platný e-mail
Před odesláním musíte souhlasit

 

Takže, pokud jste nikdy nebyli velkým fanouškem čtení knih, teď je nejlepší čas na to, abyste s tím začali. Vždyť kdy, když ne teď – v měsíci knih?

 

Přečtěte si další články z této kategorie: tipy čtení knihy
Další články

Jak si co nejvíc užít vánoční trhy?

Vánoční trhy jsou jednou z nejkrásnějších a nejmagičtějších součástí adventního...

Zjistit více

Tipy pro zlepšení komunikace a prohlubování vztahu během chladnějších měsíců

Chladné měsíce jsou výbornou příležitostí k tomu, abychom se vrátili...

Zjistit více

Specialistka na výživu Veronika Hanáková: „Je normální selhat, jsme lidé, ne stroje“

S příchodem chladnějších dnů a zkracujícím se denním světlem často...

Zjistit více