Jak v dnešní době vybudovat u dětí vztah ke knihám?

Čtení knih není nějakým přežitkem minulých dob. Je stále stejně užitečnou a kultivující aktivitou, jakou bylo roky a staletí předtím. Jak k němu tedy nalákat i budoucí generace?

O tom, že dnešní svět je plný rozptylujících nástrah, se nemusíme přít. Tablety, smartphony, počítače, televize… Všechno zloději koncentrace, se kterými se taková soustředěná činnost, jakou je čtení knihy, zdá téměř nemožná. Existuje ale několik tipů, které vám náročnou cestu k výchově dalšího knihomola mohou ulehčit.

Číst, číst, číst

První tip asi nikoho nepřekvapí, ale je užitečné si ho připomenout. Pokud chceme v dětech zakořenit pocit, že čtení je neoddělitelnou součástí života, je nutné jim číst pravidelně a od malička. Podobně pozitivní vliv má i naše vlastní čtení si v jejich společnosti nebo společné čtení si na zajímavých místech – na pikniku v přírodě, v houpacím křesle nebo v parku. Všechny podobné příležitosti vytvářejí knihám v životě dětí pevné místo, které si časem začnou naplňovat samy svým oblíbeným knižním obsahem. Forma (čtení) ale zůstane.

Nejen knihy

Na cestě k výchově plnohodnotného čtenáře netřeba se bránit ani různým mezistupňům. Mezi takové patří nejen různá leporela a obrázkové knížky, ale časem i časopisy nebo různé letáky. V první fázi jde o budování vztahu k psanému textu, čas na selekci jeho forem může klidně přijít až později.

Udělejte z toho výzvu

Jak lépe motivovat děti než hrou? Udělejte ze čtení zábavnější aktivitu tím, že si budete společně počítat počet stran, které přečtete za týden, nebo počet knih, které přelouskáte za rok. Vymyslete si vlastní cíle a klidně i dodatečné odměny a aspoň v začátku si pomůžete motivací, kterou časem nahradí čirý pocit radosti ze čtení.

Přečtěte si další články z této kategorie: knihy leporelo výzva děti vztah čtení
Další články

Jak cvičení pomáhá zvládat stres?

V dnešním světě, ve kterém žijeme, se stres stal pro...

Zjistit více
Ako si vyrobiť štýlový kvetináč? - video

Jak si vyrobit stylový květináč? – video

Kdo by to byl řekl, že ze špejlí, dřevěných kuliček...

Zjistit více