Téma autismu je pro Kateřinu Sokolovou srdeční záležitost. Kdo stojí za jejím rozhodnutím pomáhat rodinám s autistickými dětmi?

Téma autizmu je pre Kateřinu Sokolovú srdcová záležitosť.

Mluvili jsme s inspirující ženou, která je spoluzakladatelkou nadačního fondu AutTalk zaměřeného na podporu rodin, které vychovávají děti s autismem. Jaký životní příběh ji k tomu vedl, se dozvíte v našem článku. Seznamte se blíže s bývalou Miss České republiky 2007 Kateřinou Sokolovou, modelkou s vášní pro umění, která pracuje pro uměleckou galerii. 

Charita k modelkám tak nějak automaticky patří. Pro některé je to gesto, řadu z nich však k pomoci druhým vede osobní příběh. Jako například vás. Přibližte nám, jak vypadaly začátky AutTalk nadačního fondu Kateřiny Sokolové. Měli jste ho zpočátku na starosti pouze vy s vaším otcem?

Ano, je pravda, že nás s tátou k založení fondu vedl náš vlastní rodinný příběh. Protože víme, jak je péče o autistu náročná, tak jsme se rozhodli, že bychom chtěli pomáhat rodinám, které potkal podobný osud.

Za vytvořením nadace muselo být hodně práce. Co bylo nebo ještě i je na tom celém nejnáročnější?

Myslím si, že úplně nejtěžší byly začátky, kdy jsme vymýšleli celkovou strategii fondu. Komu budeme pomáhat, jak a proč. Nezdá se to, ale důkladně rozpracovat odpovědi na tyto otázky nám zabralo hodně času.

No a stále nejnáročnější je fundraising – sehnat dostatek peněz. Náš nadační fond nečerpá žádné dotace, takže všechny peníze si musíme sehnat vlastními silami.

Povědomí lidí o autismu je, zdá se, v našich končinách docela nízké. Chování lidí, kteří jím trpí, si ostatní často zaměňují za nevychovanost, neslušnost, nebo si myslí, že jsou divní. Bojuje proti tomu nějakým způsobem vaše nadace? Snaží se o to, aby bylo o autismu více slyšet?

Určitě. Osvěta tématu autismu patří mezi pilíře našich aktivit. Myslíme si, že povědomí o autismu je u nás nízké a snažíme se ho zvýšit. Mezi naše hlavní osvětové aktivity patří charitativní běh RUN AUT, který pořádáme každý rok v květnu, a je to největší běh na podporu rodin pečujících o autisty. Pak také například náš merch – krásná trička, která jsme letos vytvořili ve spolupráci s módním návrhářem Janem Černým a vizuálním umělcem Janem Gemrotem. Více o našich aktivitách se dozvíte na www.auttalk.cz 

Myslíte si, že lidé v Česku a na Slovensku umí akceptovat lidi s autismem?

Myslím si, že to takto nejde zobecnit a hodit všechny do jednoho pytle. Jsou bohužel lidé, kteří autismus nechápou, používají ho spíš jako nadávku a pod pojmem autista si představí někoho, kdo je „divnej“, a tím to končí. Neuvědomují si, co všechno je za tím. Pak jsou ale lidé, kteří o autismu ví více a snaží se aktivně pomoci.

Kateřino, vy sama máte příbuzného, který trpí autismem. Co byste poradila rodinám, které zažívají podobnou situaci a mají blízkého, jenž touto nemocí trpí?

To je strašně těžké. Autismus je velmi individuální onemocnění, u každého se projevuje jinak, tudíž i formy autismu mají různé stupně postižení. U každé rodiny to tedy může vypadat úplně jinak. Já s autistou nežiji, s bráškou žije můj táta, který ho má v plné péči, takže co se týče nějakých rad, to by byla otázka spíše na mého tátu. Z mojí pozice bych jim asi poradila, ať se zkouší sdružovat s jinými rodinami, které mají doma také dítě s PAS (porucha autistického spektra). Najdou více pochopení a fakt, že někdo řeší to samé, co oni jim, může velmi pomoct. Nám se tento fakt osvědčil v rámci projektu podpůrných rodičovských skupin, které pod hlavičkou AutTalk pořádáme po celé České republice už několik let.

Odběr novinek

Zadejte svůj e-mail a užijte si všechny rady, tipy a novinky.

Zadejte prosím platný e-mail
Před odesláním musíte souhlasit

Jste pro mnohé lidi inspirací, že se takto snažíte pomáhat rodinám, kterým do života zasáhl autismus. Prozraďte, kdo inspiruje vás a čím konkrétně?

Mě osobně určitě inspiruje můj táta, který má brášku Radovana v plné péči.

Nedávno jste vytvořili pro vaši nadaci AutTalk merch, na kterém jste spolupracovali s malířem Janem Gemrotem a módním návrhářem Janem Černým na designu limitované série triček. Je na nich váš mladší bratr Radovan, kdo přišel s tímto nápadem? 

Toto byl a stále je moc krásný projekt! Jak už jsem zmínila výše v rozhovoru, jeho cílem je šířit povědomí o autismu, ale samozřejmě i podpořit rodiny pečující o autisty. Módní návrhář Jan Černý a vizuální umělec Jan Gemrot společně navrhli designová trička. Tato trička byla poprvé v prodeji v rámci festivalu Colours of Ostrava a nyní jsou v prodeji na e-shopu Jana Černého, a to na stránce www.jancerny.store/e-shop 

S nápadem namalovat Radovana přišel Honza Gemrot a musím říct, že ho vystihnul nádherně. Honza dokonce zajel i k tátovi domů do Průhonic, aby si Ráďu patřičně „nakoukal“. Myslím si, že výsledek je super!

Je o vás známo, že umění je vám blízké. Jak vznikla vaše vášeň k umění? Co vás přivedlo k tomu, že se pohybujete v této oblasti?

Ano. K umění mám velmi blízko. Je to obor, který mě vždy fascinoval, a když jsem před 4 lety dostala nabídku pracovat pro aukční síň a galerii Adolf Loos Apartment and Gallery, neváhala jsem ani minutu. Vzhledem k tomu, že jsem inženýr ekonomie, tak jsem se o umění učila dost za pochodu. Navštěvovala jsem různé kurzy a postupně se do toho dostávala. Zrovna letos v létě jsem dokončila velký vzdělávací kurz Sothebys Art Institut a mám radost, že úspěšně. Stále se ale nepovažuji za odborníka v oblasti umění a s kunsthistoriky se nemohu porovnávat. Moje pozice je hlavně v privátních prodejích, a to je především o kontaktech.

Mohla byste nám prozradit, jaký nejvzácnější umělecký kousek máte doma a které dílo vás naposledy nejvíc nadchlo?

Nedávno jsme si s přítelem domů pořídili krásný olej od německého umělce Jonase Burgerta, který měl v Praze výstavu. Mezi moje oblíbené patří také váza z kolekce Amalín od Lukáše Nováka, kterou jsem si koupila před několika lety.

Z koho jsem nyní velmi nadšená, je vaše slovenská fotografka Mária Švarbová, její tvorba mě moc baví.

Z vašeho Instagramu je vidět, že i moc ráda cestujete. Která země vám přirostla nejvíce k srdci?

Ano, to máte pravdu. Cestování miluju a jsem velký cestovatel. Myslím si, že zážitky na cestách jsou nejvíc. Nejen, že vás obohatí, ale navíc vám je nikdo nevezme. Je těžké vypíchnout jen jedno místo, protože každé místo má něco do sebe, ale nejvíc nadšená jsem asi byla z Indie, Vancouveru, Islandu, Miami a Namibie.

Aktuálně se nacházíte v Namibii, že? Co bylo zatím největší dobrodružství, zážitek, který jste tam nebo celkově při cestování zažili? Co vás na cestování po světě nejvíc baví?

Z Namibie už jsem zpět – bohužel, protože to byla naprosto úžasná dovolená a nezapomenutelná cesta! Namibie byla pro mě jedno velké dobrodružství v kostce – zažila jsem safari, jízdu na čtyřkolkách v písečných dunách, kajaking mezi lachtany i let horkovzdušným balónem. V Namibii toho můžete vidět opravdu hodně, je to neuvěřitelně pestrá země. Je v ní relativně bezpečno a vysoká životní úroveň, která vás až překvapí. Na cestování mě nejvíce baví objevování nových zemí a kultur. A ta svoboda!

Jaké máte plány do budoucna? Co plánujete nejbližší období, ať už pracovně, nebo soukromě?

Mám za sebou hodně pracovně nabité období, tak teď mám v plánu trošku zvolnit. Moc se těším na listopad, protože v listopadu připravujeme druhý ročník charitativní galavečeře našeho nadačního fondu AutTalk, kde proběhne i dražba na konkrétní rodiny, tak doufám, že se nám podaří vybrat co nejvíce peněz.

Odběr novinek

Zadejte svůj e-mail a užijte si všechny rady, tipy a novinky.

Zadejte prosím platný e-mail
Před odesláním musíte souhlasit

A poslední otázka, co vám v poslední době udělalo radost? Na co se těšíte nejbližší dny?

To, že je pořád tak krásné září a je tak slunečno a teplo! Příští víkend jedeme s přítelem na pár dní do Dolomit, tak na to se moc těším.

Kateřinu Sokolovou naleznete také na Instagramu

See more articles in this category rozhovor
Další články

Jak si vyrobit misku na ovoce? – video

Chcete mít doma svůj originální výtvor? Díky samotvrdnoucí modelovací hmotě...

Zjistit více

5 zajímavých míst na světě pro nadšence magie a kouzel

Ve světě, který se často řídí logikou a rozumem, existují...

Zjistit více

7 tipů na filmy, se kterými zažijete kouzelné okamžiky

V tomto článku se vydáme na filmovou cestu plnou magie....

Zjistit více