Kdy se zouvat, jak smrkat i vykonávat potřebu v dalekých zemích? Cizí zvyky vás možná někdy překvapí

Když se rozhodnete cestovat do zahraničí, můžete narazit na různé kulturní odlišnosti. Většinou překvapí exotické jídlo, cizí řeč, měna, architektura nebo příroda. Mezi ty základní rozdíly patří i hygienické návyky a je zcela logické, že největší rozdíly číhají za hranicemi Evropy. Podívejte se s námi na některé největší odlišnosti.

Boty nechte na nohou

Pokud se vydáte do Severní Ameriky, narazíte na zvyk, který by u nás ve většině domácností neprošel. Je běžné, že Američané přijdou z venku domů a nepřezouvají se. Bez ohledu na počasí zůstávají v bytě či domě obutí. Nehledí ani na to, jakou mají doma podlahu, takže se může stát, že se budou bez výčitek procházet například po koberci.

Když zapátrate na internetu po amerických hygienických návycích, pravděpodobně také narazíte na to, že se tam lidé nesprchují před spaním, ale až ráno. Lidé, kteří to mají stejně, by se našli i u nás, ale určitě se bude jednat o menšinu oproti těm, kteří by si nikdy špinaví do své postele nelehli.

Zajímavým faktem je i mytí rukou. Američané si je totiž nemyjí tak často jako my. Na veřejných toaletách můžete potkat člověka, který přijde a odejde, aniž by se zastavil u umyvadla. Jasně že takoví lidé se najdou i u nás, ale zdaleka ne v takové míře. „Za velkou louží“ dokonce na některých veřejných toaletách můžete spatřit cedulku upozorňující na vhodnost mytí rukou po vykonání potřeby.

Frkání, srkání, mlaskání… 

Spoustu rozdílů najdete v Asii. Vybrali jsme situace, kdy vám může hrozit společenské faux pas. Například v Číně je velmi neslušné, pokud budete na veřejnosti smrkat. Pokud vytáhnete na ulici kapesník a utřete si nos, budou vás ostatní lidé brát jako nevychovaného člověka. Jestli jste tedy nachlazení, měli byste se vysmrkat v soukromí. Můžete popotahovat nebo hleny vykašlávat a plivat. To je na rozdíl od smrkání společensky přijatelné.

Ve Vietnamu je odlišná etiketa u stolování. Musíte zapomenout na decentní a klidné prostředí evropských standardů. Tady je naprosto v pořádku, když budete mlaskat a krkat, protože tak vyjadřujete spokojenost s jídlem.

V Japonsku na vás asi největší překvapení čeká na toaletách. Jde o místnůstky, které jsou našlapané nejmodernější technikou za účelem zpříjemnit proces vylučování. S velkou pravděpodobností tak narazíte na vyhřívané sedátko, bezdotykové splachování, můžete si pustit zvuk tekoucí vody nebo si nechat umýt a osušit intimní partie. V Japonsku je rovněž zvykem se přezouvat, a to nejen při příchodu do bytu či domu (stejně jako u nás). Japonci totiž mají speciální pantofle, které jsou určené výhradně pro návštěvu oné místnosti.

Jak mají v Japonsku supermoderní toalety, tak v jiných asijských zemích se můžete snadno setkat s dřevní historií, kdy narazíte na takzvaný turecký záchod. Většinou se jedná o pouhý otvor v zemi, nad kterým člověk při vykonávání potřeby dřepí. V těchto zemích věří tomu, že ze zdravotního i hygienického hlediska je lepší vykonávat potřebu v dřepu, protože je to pro nás přirozenější. Modernější turecké záchody mají na zemi keramickou desku a vyznačené stopy, kam patří chodidla. Občas se mohou vyskytnout i různá držadla, aby člověk lépe udržel rovnováhu.

V různých částech Asie se také liší očištění po vykonání potřeby. Ve většině států toaletní papír po použití nekončí v záchodě. Buď se hází do koše, který se nachází vedle toalety, nebo se toaletní papír vůbec nepoužívá. V arabských zemích jeho funkci běžně plní voda. Dle místních totiž není možné, aby se člověk dostatečně očistil toaletním papírem, a proto používají k očištění tuto tekutinu. Ta samozřejmě proudí i ve splachovacích nádržkách, ovšem v některých asijských zemích najdete vedle toalety nádobu s vodou a naběračku a splachuje se tímto způsobem.

See more articles in this category zvyky tradice cizí země cestování
Další články

Letní grilování: Recepty a tipy na úžasná jídla

Léto je ideální čas na grilování s přáteli, rodinou a...

Zjistit více

Jak si vyrobit záložku do knihy? – video

V tomto období je všude kolem nás plno krásných lučních...

Zjistit více

Jak se efektivně sbalit na dovolenou? Zde jsou naše tipy

Letní dovolená je čas k odpočinku, objevování nových destinací a...

Zjistit více