Když láska diktuje rytmus života

Milovat je úžasné. Od prvních náznaků sympatie přes pokusy o oslovení až po úspěšné rande nás provází chemie, se kterou jsme se narodili. Slavný efekt motýlů v břiše zní sice poeticky, ale ve skutečnosti za ním stojí množství cizích výrazů a neurologických křižovatek.

Láska má vliv na více částí nejen našeho života, ale i těla samotného. Přestože je populární obviňovat z milostného vykolejení srdce, ve skutečnosti začíná v mozku. Při setkání s potenciální spřízněnou duší se totiž začne vynořovat efektivní kombinace neurotransmitterů. 

Chemický koktejl

Dopamin je zodpovědný za prvotní poblouznění. Objevuje se v centru mozku, které má na starosti odměňování. Proto se člověk cítí tím lépe, čím častěji tu pravou osobu vidí. Najednou má větší chuť do jídla, vytříbenější cit pro umění a samozřejmě potřebu milovat se. Oxytocin pracuje mezitím na tom, aby se pouto mezi dvěma lidmi prohloubilo. Zvyšuje náklonnost a bráni jakémukoli dalšímu lovu v jiných vodách. 

Do milostné hry v mozku se zapojuje i tzv. bludný nerv, který kromě jiného ovládá například výrazy v obličeji. Jeho role spočívá i v tom, že dělá ze zamilovaného člověka bezhlavého příjemce rizik. Všimnout si toho můžeme v případech, kdy se například někdo rozhodne opustit svůj kariérní život v jednom městě, aby mohl žít s tím druhým v jiném. V těchto scénářích se zapojuje i přední cingulární kortex. Milence mění na lehce posednuté a má co do činění i se žárlivostí.

Věčně zamilovaní

Když je člověk skutečně zamilovaný, nejen během prvních tří měsíců, láskou doslova oplývá celé jeho tělo. Euforii i zvýšenou chuť na sex provázejí i zdravotní benefity. Snižuje se riziko srdečních chorob, hladina stresu i tlak. Zároveň se zlepšuje imunita, člověk se tak dříve posbírá ze zánětů a jiných lehčích onemocnění. 

Výraznou výhodou naplňujícího vztahu je i fakt, že prodlužuje život. Vědci se v roce 2011 podívali na úmrtnost zadaných a nezadaných lidí. Ukázalo se, že ti bez partnerů čelili až 24procentnímu riziku kratšího života. Předpoklad potvrdila i další studie. O rok později vyšetřovali pacienty s voperovaným bypassem v koronární cévě. Vdané a ženatí měli až dvaapůlnásobně lepší vyhlídky na dalších patnáct let. 

Další články

Dárky z lásky vůbec nemusí být drahé

Narozeniny, svátky, svatby, výročí, promoce, svátky, úspěchy v práci, první...

Zjistit více

10 nenápadných tipů, se kterými ušetříte každý den

Šetření peněz může být náročné. Jestli se nedokážete přinutit začít...

Zjistit více

Den matek a to nejdražší, co mámě můžeme dát

Vybrat správný dárek ke Dni matek může být pro někoho...

Zjistit více