Kreativní způsoby uspořádání domácí knihovny pro všechny, kteří knihy soudí i podle obalu

Naše domácí knihovny nabyly v posledních měsících postavení, o jakém ani nesnily. Z odkladiště přečtených nebo věčně odkládaných knih se staly symbolem naší kulturnosti, který nás reprezentuje v pozadí každého videohovoru. Jak si je zařídit co nejlépe?

I při uspořádávání knih v knihovně platí, že bychom při tom neměli popírat vlastní povahu a vybrat si způsob, který se co nejvíc hodí k našemu charakteru. Ti systematičtější z nás se budou řídit spíš textem (názvy knih nebo jmény autorů), umělečtější barvou nebo tvarem knihy a svůj způsob si najdou i odvážní experimentátoři.

Abeceda    

S přehledem nejtradičnější způsob uspořádání knih v domácí knihovně. Mírně otravný v případech, kdy knihy často dokupujete a kvůli přírůstku kdesi na začátku abecedy musíte posunout o kousek doprava většinu svojí sbírky. Vhodný je ale pro všechny systematické povahy, které mají rády ve věcech pořádek. I řazení podle abecedy ale v sobě skrývá několik důležitých otázek, které je dobré vyřešit hned na začátku – uspořádávám podle křestního jména, nebo podle příjmení autora? Anebo podle názvu díla? A co se členy v anglických názvech? 

Barva

Stále populárnější způsob vhodný hlavně pro ty z nás, kteří vnímají domácí knihovnu (i) jako důležitý dekorační prvek. Řazení knih podle barvy jejich hřbetů (nejčastěji od nejsvětlejších po nejtmavší nebo naopak) vytváří unikátní kulisu každému videohovoru a dodává knihám další rozměr.

Velikost a žánr

Někde na hranici mezi systematičností a estetičností je poslední skupina možného uspořádání knihovny. Spadá do ní řazení knih podle velikosti (snadno uskutečnitelné, ale pro někoho možná příliš chaotické), žánru (užitečné u větších sbírek knih) nebo jeden mírně extrémní tip – řazení knih hřbety směrem ke stěně. V takovém případě sice nevidíme název knihy ani autora a už vůbec ji nemůžeme soudit podle obalu, ale minimálně si vytváříme zaručené téma pro začátek každé konverzace – ať už osobní, nebo videohovoru.  

Přečtěte si další články z této kategorie: velikost žánr farba čtení knihy knihovna abeceda
Další články

Ano, být „single“ je v pořádku

Každý z nás už alespoň jednou určitě slyšel otázku „Kdy...

Zjistit více

Jak připravit krémovou žampionovou polévku? – video

Žampionový krém je jednoduchá a výborná polévka ideální do tohoto...

Zjistit více

Jak si rychle vyrobit držák na mobil? – video

V dnešní době se už bez mobilů neobejdeme. Pouštíme si...

Zjistit více