Léto je ideální čas pro sběr a pěstování bylinek. Ty nejen výborně chutnají, ale mají i blahodárné účinky na naše zdraví. Které z nich se vyplatí v těchto dnech sbírat? 

Řepík lékařský

Řepík lékařský poznáte podle jeho žlutých kvítků a chloupků, které ho pokrývají. Roste na suchých místech v hájích a lesech, na pasekách, mýtinách i loukách.

Tato bylinka zlepšuje imunitu, pomáhá při kožních chorobách, bolestech hrdla a pomáhá při léčbě diabetu. Je vhodný k vnějšímu užití ve formě koupele nebo obkladu. Také se hodí pro vnitřní užití jako čaj nebo kloktadlo. 

Řepík – konkrétně jeho květy a lístky – se doporučuje sušit při teplotě 40 °C. Proto jsou tyto dny ideální pro jeho sběr a následné sušení.

Jestřabina lékařská

Jestřabina lékařská roste na vlhkých místech poblíž potoků zejména na jižních stráních. Obsahuje látky, které snižují hladinu cukru v krvi a podporují tvorbu mléka, takže je vhodná i pro kojící ženy. Také pomáhá snižovat horečku u běžných chorob. V letních měsících, zejména v srpnu, se sbírá její nať, ze které se po usušení připravuje léčivý čaj.

Kozlík lékařský

Tato luční bylina, která se objevuje i v našich zahrádkách, je přírodním sedativem. Utěšuje, zkracuje dobu usínání a přispívá ke klidnějšímu spánku. Pomáhá u chronických poruch spánku a předchází depresím, stavům úzkosti. Pomáhá uklidnit mysl, odbourat stres, uklidnit podrážděný žaludek a zmírnit menstruační křeče. Nejčastěji se sbírají její kořeny, z nichž se připravuje léčivý nálev.

Měsíček lékařský

Měsíček lékařský je charakteristický svými žluto-oranžovými květy. Díky svým protizánětlivým a dezinfekčním účinkům je označován jako přírodní antibiotikum. Využívá se při problémech se žlučníkem, s játry, trávicími orgány nebo při bolestivé menstruaci. Také je vhodný i při zánětlivých a regeneračních procesech na pokožce a v ústní dutině. Suší se ve stínu nebo v uměle vytvořených podmínkách při teplotě do 35 °C.

Další články

Tipy pro stanovení work-life balance a předcházení vyhoření v práci

V dnešním rychlém a mimořádně digitálně propojeném světě se hranice...

Zjistit více

Jak si vyrobit obal na knihu? – video

Hurá, začíná dovolenkové období, na které jsme se tak dlouho...

Zjistit více

6 tipů na letní víkendové aktivity

Letní víkendy nabízí ideální příležitost k vyhřívání se v teplém...

Zjistit více