Jak na nejlepší brunch? Máme recept!

Ako na najlepší brunch? Máme recept!

Základem brunche je skvělé jídlo a pohodová atmosféra. Nedělní brunch může trvat i několik hodin, a pokud jste jej ještě nikdy nezažili, tak vám doporučujeme, abyste to napravili. Co je brunch, kde se vzal a proč je u nás i ve světě tak oblíbený? O tom se dočtete v našem článku.

Pojem brunch se poprvé objevil v roce 1895 v britském časopisu Hunter’s Weekly. Britský novinář a spisovatel Guy Beringer přišel jako první s myšlenkou pozdní nedělní snídaně. Slovo brunch tedy pochází z anglických slov breakfast (snídaně) a lunch (oběd). Brunch je snídaně a oběd v jednom. V našem jazyce neexistuje jeho překlad a také u nás používáme pojem brunch. Nedělní brunch se brzy začal považovat za společenskou událost, která spojuje lidi a dobré jídlo.

Zpočátku byl brunch oblíbenou víkendovou aktivitou pro bohatou vrstvu obyvatelstva, která na něj měla čas a peníze. Později se rozvířila mezi všechny a oblíbili si ji natolik, že restaurace a kavárny začaly nabízet brunchové menu, které se obvykle podává od 10. do 2. hodiny odpoledne.

Kde si můžete vychutnat brunch? 

Sesbírali jsme pro vás pár tipů, kam zajít.

Ako na najlepší brunch? Máme recept!

Augustine, Praha

Kde jinde začít než v Praze? Na Malé Straně najdete již téměř světoznámý podnik s vlastní zahradou a spoustou jídel (včetně brunch nabídky), ze kterých si určitě vyberete.

SKØG, Brno

I druhé největší české město má svoji brunch stálici. Ve SKØGu podávají brunch dokonce každý den do 14:00 a na výběr dostanete jak ze slaných, tak sladkých možností.

La Petite Conversation, Ostrava

V ostravském podniku podávají brunch každou sobotu do 14:45 a v nabídce najdete jak lokální klasiky (párky, vajíčka), tak francouzské speciality či belgické vafle.

Le Frenchie, Plzeň

Vejce Benedikt, stále oblíbenější šakšuka nebo lehká granola… V západočeském městě piva a jeho vyhlášeném podniku toho najdete hodně i na (brunchový) zub.

Šodó bistro, Praha

Na závěr ještě jeden tip z hlavního města. Šodó se ukrývá ve stále oblíbenější čtvrti Dejvice a staví na tradičních surovinách a receptech, které jsou pro mnohé z nás vítaným návratem do dětství.

Pokud máte chuť, brunch si samozřejmě můžete připravit i doma. Máme pro vás připravené recepty, až vám budou téct sliny.

Hrášková pomazánka

Ako na najlepší brunch? Máme recept!

Ingredience:

150 g mraženého hrášku
180 g cottage cheese
hrst polníčku
½ citrónové šťávy
1 ks jarní cibulky
špetka sušeného mletého česneku
20 g strouhaného parmazánu
čerstvý chléb

Postup:

V mikrovlnné troubě si rozmrazíme hrášek, který postupně v mixéru rozmícháme s cottage cheese, citrónovou šťávou, mletým česnekem a strouhaným parmazánem. Když budeme mít směs pořádně rozmixovanou, bez hrudek, nakrájíme si na malé kousky celou jarní cibulku a rozmixujeme. Do směsi přidáme polníček a naposledy rozmixujeme. Potom stačí pomazánku natřít na čerstvý chlebík, kdo chce, může přidat ztracená vejce nebo kousek lososa. Vyzkoušejte i další skvělé tipy na recepty

K brunchi patří sladké a mimóza!

Tradiční mimóza se skládá jen ze dvou ingrediencí pomerančové šťávy a prosecca. My vám poradíme, abyste vyzkoušeli i tu netradičnější.

Ingredience (4 sklenice):

200 ml mangového džusu
50 g ananasu
400 ml prosecca 

Postup: 

Nakrájejte ananas na malé kostičky a spolu s džusem ho v mixéru rozmixujte dohladka. Směs rovnoměrně rozlijte do sklenic a dolijte vychlazeným proseccem. Na zdraví!

Pokud toužíte po pohodové neděli v kruhu rodiny a přátel, vyzkoušejte brunch. Uvidíte, že se stane také vaší oblíbenou nedělní aktivitou.

 

Odběr novinek

Zadejte svůj e-mail a užijte si všechny rady, tipy a novinky.

Zadejte prosím platný e-mail
Před odesláním musíte souhlasit

See more articles in this category recept kamarádi brunch
Další články

Tipy pro stanovení work-life balance a předcházení vyhoření v práci

V dnešním rychlém a mimořádně digitálně propojeném světě se hranice...

Zjistit více

Jak si vyrobit obal na knihu? – video

Hurá, začíná dovolenkové období, na které jsme se tak dlouho...

Zjistit více

6 tipů na letní víkendové aktivity

Letní víkendy nabízí ideální příležitost k vyhřívání se v teplém...

Zjistit více