Maso a bylinky – Jak je kombinovat?

Dostatečný příjem bílkovin je nevyhnutelnou součástí zdravého stravování. Do našeho jídelníčku bychom proto měli zařadit i kvalitní mléčné výrobky, luštěniny i maso. Při jeho přípravě však často saháme pro dochucovadla obsahující nezdravé příměsi. Jak se jim při zpracování masa vyhnout? Odpovědí jsou bylinky. 

Rozmarýn

Tuto léčivou aromatickou bylinku si snadno vypěstujete i ve svém bytě. Rozmarýn je oblíbený při přípravě masových pokrmů nejen pro svou nezaměnitelnou chuť, ale i pro schopnosti chránit lidské tělo před rakovinotvornými látkami, které při tepelném zpracování masa vznikají. Ideální je kombinace s červeným masem a rybami. 

Bazalka 

Nezaměnitelnou součástí italské kuchyně je bazalka. Používá se jako dochucovadlo do omáček, salátů, těstovin, na pizzu, ryby, ke kuřecímu či mletému masu. Svou popularitu získala především díky své příjemné vůni, kterou kdysi léčitelé využívali k přivolání lásky. 

Tymián 

Nachlazení, zánět dýchacích cest nebo trávící obtíže. Úlevu od těchto zdravotních problémů vám může poskytnout jedno z nejsilnějších rostlinných antibiotik – tymián. Vedle léčivých vlastností je známý i svým pronikavým aroma, které se často využívá i v teplé kuchyni. Omamná vůně lístků tymiánu se skvěle hodí k drůbeži, rybám či vepřovému masu. 

Kerblík

Tato jemná bylinka se pro svůj vzhled často zamění s petrželovou natí. Chuťově si jsou i podobné. Příjemně ochutí téměř každé jídlo, ať už jde o polévku, těstoviny nebo maso. Po uvaření stačí jídlo posypat několika lístečky. Jedinečnost této bylinky v první řadě spočívá v jejím složení. Obsahuje totiž až třikrát víc vitamínu C než citron. 

Při dochucování jídel bylinkami se nemusíte bát toho, že zrovna nemáte k dispozici čerstvě utržené lístky. Skvěle fungují i v sušené nebo zmrazené formě i jako olej nebo pesto. Důležité je jen najít chuť, která vás osloví, a my vám garantujeme, že k nezdravým dochucovadlům se už nevrátíte. 

See more articles in this category bylinky maso recept rozmarýn bazalka tymián kerblík
Další články

Tipy pro stanovení work-life balance a předcházení vyhoření v práci

V dnešním rychlém a mimořádně digitálně propojeném světě se hranice...

Zjistit více

Jak si vyrobit obal na knihu? – video

Hurá, začíná dovolenkové období, na které jsme se tak dlouho...

Zjistit více

6 tipů na letní víkendové aktivity

Letní víkendy nabízí ideální příležitost k vyhřívání se v teplém...

Zjistit více