Méně migrén v noci díky dělbě práce

Co mají společného migréna a dělba domácích prací? Začněme pěkně od začátku. 

S měnící se dobou a v průběhu století nastalo v naší společnosti více změn. Muži přestali nosit podpatky, ženy se mohou vzdělávat a lidé si občas hledají své polovičky na sociálních sítích. Můžeme nepochybně tvrdit, že role obou pohlaví se v partnerském vztahu časem jemně posunuly. Věděli jste, že podle studií se tradiční rodina dnes nazývá i postmoderní rodina? 

Postmoderní rodina je charakteristická intimnějšími vztahy, které jsou základem klidného soužití. Takovouto rodinu můžeme klidně nazvat partnerskou, protože na prvním místě je rovnost pohlaví. Ta s sebou nese stabilitu rolí a i dělbu práce. 

Právě dělba domácich prací bývá ještě stále ve slovenských i českých domácnostech zdrojem hádek. Výsledky mnohých výzkumů ukazují, že dělba práce v domácnosti je mezi pohlavími stále nerovnoměrná. I v této souvislosti můžeme od sousedky Anky občas zaslechnout: „Tak já přijdu domů z práce a vidím, že všude je nepořádek. Den co den to stejné.“ Dlouhodobé neřešení těchto – na oko malých – problémů ale může vést k frustraci, nervozitě a stresu. Základem všeho je přitom komunikace. 

KOMUNIKACE 

Říká se, že těm, kteří mlčí, nikdo nerozumí. Komunikace pomáhá a díky ní se vztah formuje a postupuje. Vskutku nejlepším řešením je povědět partnerovi nebo partnerce, co nás trápí. Pokud máte pocit, že je toho na vás hodně, je potřeba otevřít debatu a problémy komunikovat s chladnou hlavou. V nejhorším případě budete vědět, že jste pro to aspoň něco udělali. 

STRES

Na této planetě snad neexistuje člověk, který by se ještě nesetkal se stresem, ať už v lehčí, nebo těžší formě. Právě dlouhodobý stres je nebezpečným spouštěčem civilizačních chorob. K nim patří i migréna. Stres z práce a k tomu druhá „šichta“ v domácnosti mohou pořádně potrápit. A klidně můžeme o migréně mluvit jako o reálné, anebo té, která se často vyskytuje v ložnici v průběhu noci.

UDĚLEJTE SI Z UKLÍZENÍ ZÁBAVU 

Při uklízení a domácích pracích je to někdy o dobrém nastavení mysli. Protože, koneckonců, všechno je to v hlavě. Jednou z nejlepších věcí je dobrý playlist. Ať už milujete jazz, nebo metal, nalaďte se na uklízení, a to doslova. Další výhodou domácích prací je spotřeba tělesné energie, kterou oceníte, pokud právě hubnete. V souvislosti s naším tématem můžeme dodat, že v rámci uklízení je dobré vytvořit si jakýsi rozvrh a zapojit do práce celou rodinu. Každý člen tak udělá část práce a společně se můžete motivovat pěknou odměnou. A v neposlední řadě vám uklízení usnadní i naše papírové utěrky na různé použití.

Další články

Hygiena našich čtyřnohých přátel

Říká se, že pes je nejlepším přítelem člověka. Oddaně na...

Zjistit více

Kdy je vztah v harmonii? Nejen o tom nám povyprávěla influencerka Život po30ce

Jsme si jistí, že pro každého znamená harmonie ve vztahu...

Zjistit více

Jak vybrat vůni do domácnosti?

Čich je jedním ze základních lidských smyslů a vůně je...

Zjistit více

4 tipy, jak si zjednodušit úklid

Přijde vám, že úklid domácnosti trvá věčnost? Že neustále uklízíte,...

Zjistit více