Mezinárodní den přátelství. Víte, kdy vznikl a které známé osobnosti jsou dlouholetými přáteli?

Kromě tradičního kalendáře se jmény známe i množství jiných. Jedním z takových je kalendář mezinárodních dnů, ve kterém najdete pěkné i bizarní svátky. Svůj den má například UFO, oceány a i přátelé. V tomto článku se chceme věnovat právě přátelství, tak ho klidně společně s pěkným přáním přepošlete své kamarádce nebo kamarádovi. 

Mezinárodní den přátelství, jak ho známe dnes, se začal oficiální slavit v roce 1958 v Paraguayi. Svoje počátky ale začal psát mnohem dříve. Tradice oslavy přátelství začala už roku 1935 ve Spojených státech amerických, kdy si lidé měli uvědomit roli přátel v našich životech. Poděkovat jim za přátelství, poklid a dobrou náladu. V tento den si měli vzájemně vyjádřit vděk a obdarovat se maličkostí. V USA to byly hlavně pozdravy ve formě kartičky, květu nebo náramku přátelství. I když mluvíme o Mezinárodním dni přátelství, v mnoha zemích se slaví v jiný den, než je tomu na Slovensku. U nás připadá na 30. červenec. 

Říká se, že mít jen pár dobrých přátel je víc než mít množství krátkodobých nebo povrchních kamarádství. Některé přátele potkáme jen v určitém období života a potom se cesty rozejdou. A to je v pořádku. Velmi příjemné je potkat přítele, kterého jste neviděli léta, ale i tak se s ním nebo s ní cítíte jako byste se vrátili zpět v čase. Máte někoho takového? 

Gesta 

Mnozí přátelé si časem vytvoří vlastní pozdravy, pseudonymy, přezdívky, gesta, nebo dokonce tajnou řeč. Stejně tak se přátelé zdraví v různých zemích jiným způsobem. Evropa je v pozdravech o cosi „laskavější“. Už při prvotním seznámení i třeba s neznámou osobou je běžný letmý pozdrav „polibku na líce“. Ovšem nepleťte si skutečnou pusu s tou při seznamování – zde se polibek jenom naznačuje. Správně byste se měli k oběma lícím jen přiblížit a simulovat polibek do vzduchu. Za velkou louží je polibek na líce velmi vzácný, a pokud existuje, tak platí – jeden polibek a dost! Američané dva polibky většinou nechápou. Pro Rusko je zase typický pozdrav tří polibků a následného medvědího objetí. Pozdravy napříč kulturami jsou opravdu různé a mohou zahrnovat každodenní pozdravy přátel, ale i neznámých lidí. Přátelství najdeme i mezi světově známými osobnostmi, a dokonce jsme narazili i na herečky, které si vymyslely svoji společnou přezdívku, proto čtěte dál. 

Přátelství slavných 

Skutečná přátelství vznikají i mezi slavnými lidmi. Dobrými přítelkyněmi jsou Meryl Streep a Hillary Clinton. Herečka a bývalá kandidátka na prezidentku USA si dobře rozumí a možná v tom mají prsty i jejich rozdílná povolání. Přátelskou dvojicí je i George Clooney a Julia Roberts, a to od roku 2011, kdy si spolu zahráli ve filmu Ocean’s Eleven. Julia se později vyjádřila, že nejsou jen hollywoodsky přátelé, ale jejich přátelství je, díkybohu, skutečné. Salma Hayek a Penelope Cruz si dokonce vytvořily jakýsi společný přátelský pseudonym „huevos“, což ve španělštině znamená vajíčka. Tyto dvě sympatické herečky jsou přítelkyněmi už více než 20 let. A vzpomínáte si na seriál Přátelé? O Jennifer Aniston (Rachel) a Courtney Cox (Monika) bylo zvykem šířit fámy, že se ve skutečném životě nesnášejí. To ale vůbec není pravda. Prošly si spolu všemi radostmi i úskalími života – rozvody, děti i svatba. Jennifer se dokonce stala kmotrou Coco (dcera Courtney). I když se může na první pohled zdát, že přátelství v showbusinessu neexistují, opak je pravdou. 

A na závěr dodáme, že o přátelství je třeba se starat a vážit si ho. Je potřeba mu po celou dobu obětovat i nějakou energii. Právě s blízkými přáteli zažíváme dobré i zlé časy, proto si je vybírejme s rozumem a citem. 

Přečtěte si další články z této kategorie: vztahy vztah Mezinárodní den přátelství přátelství gesto lidi
Další články

Jak si rychle vyrobit držák na mobil? – video

V dnešní době se už bez mobilů neobejdeme. Pouštíme si...

Zjistit více

Znáte hygge? Jak si vytvořit toto zahradní království?

Hygge je dánský styl života, který se zaměřuje na příjemné...

Zjistit více

Jak si vyrobit stojan z květináče? – video

Vánoce už skončily a spolu s nimi se z našich...

Zjistit více