Mezinárodní den přátelství. Víte, kdy vznikl a které známé osobnosti jsou dlouholetými přáteli?

Kromě tradičního kalendáře se jmény známe i množství jiných. Jedním z takových je kalendář mezinárodních dnů, ve kterém najdete pěkné i bizarní svátky. Svůj den má například UFO, oceány a i přátelé. V tomto článku se chceme věnovat právě přátelství, tak ho klidně společně s pěkným přáním přepošlete své kamarádce nebo kamarádovi. 

Mezinárodní den přátelství, jak ho známe dnes, se začal oficiální slavit v roce 1958 v Paraguayi. Svoje počátky ale začal psát mnohem dříve. Tradice oslavy přátelství začala už roku 1935 ve Spojených státech amerických, kdy si lidé měli uvědomit roli přátel v našich životech. Poděkovat jim za přátelství, poklid a dobrou náladu. V tento den si měli vzájemně vyjádřit vděk a obdarovat se maličkostí. V USA to byly hlavně pozdravy ve formě kartičky, květu nebo náramku přátelství. I když mluvíme o Mezinárodním dni přátelství, v mnoha zemích se slaví v jiný den, než je tomu na Slovensku. U nás připadá na 30. červenec. 

Říká se, že mít jen pár dobrých přátel je víc než mít množství krátkodobých nebo povrchních kamarádství. Některé přátele potkáme jen v určitém období života a potom se cesty rozejdou. A to je v pořádku. Velmi příjemné je potkat přítele, kterého jste neviděli léta, ale i tak se s ním nebo s ní cítíte jako byste se vrátili zpět v čase. Máte někoho takového? 

Gesta 

Mnozí přátelé si časem vytvoří vlastní pozdravy, pseudonymy, přezdívky, gesta, nebo dokonce tajnou řeč. Stejně tak se přátelé zdraví v různých zemích jiným způsobem. Evropa je v pozdravech o cosi „laskavější“. Už při prvotním seznámení i třeba s neznámou osobou je běžný letmý pozdrav „polibku na líce“. Ovšem nepleťte si skutečnou pusu s tou při seznamování – zde se polibek jenom naznačuje. Správně byste se měli k oběma lícím jen přiblížit a simulovat polibek do vzduchu. Za velkou louží je polibek na líce velmi vzácný, a pokud existuje, tak platí – jeden polibek a dost! Američané dva polibky většinou nechápou. Pro Rusko je zase typický pozdrav tří polibků a následného medvědího objetí. Pozdravy napříč kulturami jsou opravdu různé a mohou zahrnovat každodenní pozdravy přátel, ale i neznámých lidí. Přátelství najdeme i mezi světově známými osobnostmi, a dokonce jsme narazili i na herečky, které si vymyslely svoji společnou přezdívku, proto čtěte dál. 

Přátelství slavných 

Skutečná přátelství vznikají i mezi slavnými lidmi. Dobrými přítelkyněmi jsou Meryl Streep a Hillary Clinton. Herečka a bývalá kandidátka na prezidentku USA si dobře rozumí a možná v tom mají prsty i jejich rozdílná povolání. Přátelskou dvojicí je i George Clooney a Julia Roberts, a to od roku 2011, kdy si spolu zahráli ve filmu Ocean’s Eleven. Julia se později vyjádřila, že nejsou jen hollywoodsky přátelé, ale jejich přátelství je, díkybohu, skutečné. Salma Hayek a Penelope Cruz si dokonce vytvořily jakýsi společný přátelský pseudonym „huevos“, což ve španělštině znamená vajíčka. Tyto dvě sympatické herečky jsou přítelkyněmi už více než 20 let. A vzpomínáte si na seriál Přátelé? O Jennifer Aniston (Rachel) a Courtney Cox (Monika) bylo zvykem šířit fámy, že se ve skutečném životě nesnášejí. To ale vůbec není pravda. Prošly si spolu všemi radostmi i úskalími života – rozvody, děti i svatba. Jennifer se dokonce stala kmotrou Coco (dcera Courtney). I když se může na první pohled zdát, že přátelství v showbusinessu neexistují, opak je pravdou. 

A na závěr dodáme, že o přátelství je třeba se starat a vážit si ho. Je potřeba mu po celou dobu obětovat i nějakou energii. Právě s blízkými přáteli zažíváme dobré i zlé časy, proto si je vybírejme s rozumem a citem. 

Další články

Jak si vyrobit letní osvětlení? – video

Zavařeninové láhve lze využít i jinde než v kuchyni při...

Zjistit více

Letní grilování: Recepty a tipy na úžasná jídla

Léto je ideální čas na grilování s přáteli, rodinou a...

Zjistit více

Jak si vyrobit záložku do knihy? – video

V tomto období je všude kolem nás plno krásných lučních...

Zjistit více