Milovníci jídla na cestách: Toto byste měli vědět před vycestováním

Cestování může být vzrušující z mnoha důvodů: nová místa, nové kultury, nové zážitky a samozřejmě – nová jídla. Pokud jste osoba, pro kterou je jídlo nejen základní potřebou, ale také zdrojem radosti a způsob, jak se spojit s místními kulturami – zde jsou tipy pro vaše gastronomické cesty.

1. Nejlepší destinace pro milovníky jídla

Vždy je dobré vědět, kam se vydat. Tato místa jsou známá svým vynikajícím jídlem.

Itálie: Od bohatě dochucených taliat v severním regionu Emilia-Romagna až po svěží mořské plody na pobřeží Amalfi, Itálie je hotový ráj pro každého milovníka jídla. I vína.

Japonsko: Tradiční sushi v Tokiu, ramen v Hakodatu, okonomiyaki v Ósace – to jsou jen některé z úžasných jídel, které můžete v Japonsku vyzkoušet.

Mexiko: Městské trhy v Mexiku jsou plné místních specialit, jako je tacos al pastor, chiles en nogada, mole poblano a samozřejmě tequila a mezcal.

Indie: Autentické indické curry, dosa, biryani a mnohá další jídla v Indii vám poskytnou chuťový zážitek, na který nikdy nezapomenete. 

2. Jak najít autentická místní jídla

Nejlepší způsob, jak najít taková jídla, je sledovat, kde jedí místní. Stánky s jídlem, malé rodinné restaurace a trhy jsou často skvělými místy pro zkoušení místních specialit. Případně se můžete připojit k místnímu výletu se zaměřením na jídlo a degustace.

3. Jak se vyhnout potravinové otravě

Hygiena je klíčová. Vždy se ujistěte, že jsou restaurace nebo stánek s jídlem čisté a že je jídlo správně vařené a skladované při správné teplotě. Dávejte pozor na jídlo, které vypadá nebo působí podezřele. Je dobré vyhnout se konzumaci syrových potravin, jako jsou mořské plody, vodní rostliny a nepasterizované mléko nebo sýry v oblastech, kde hygienické normy nemusí být na nejvyšší úrovni.

Pijte pouze zapečetěnou balenou vodu a vyhněte se ledu, pokud si nejste jisti, z jakého zdroje voda pochází. Rovněž je bezpečnější konzumovat ovoce a zeleninu, kterou si můžete oloupat, jako například banány nebo mango.

 4. Absolutní „No Go“ pro milovníky jídla na cestách

Přestože je důležité zkusit nové věci a zapojit se do místní kultury, existují určité věci, kterým byste se měli na cestách vyhnout. Záleží samozřejmě na vaší toleranci a zdravotním stavu, ale tady jsou obecné rady:

– Cestujete-li do oblastí s vysokým rizikem výskytu cholery nebo týfusu, vyhněte se konzumaci jídla připraveného ve špinavé vodě.

– Stejně tak byste měli být opatrní při konzumaci pouličního jídla v některých zemích. Zkontrolujte si předem zdravotní upozornění a doporučení pro danou destinaci.

– Pokud cestujete do oblasti, kde je riziko potravinových otrav nebo infekcí, proveďte před odchodem domácí přípravu a získejte potřebná očkování.

5. Co rozhodně vyzkoušet

Existují určitá jídla a nápoje, které jsou tak autentické a jedinečné pro určité místo, že je musíte vyzkoušet.

1.  V Itálii vyzkoušejte „gelato“ (italská zmrzlina) nebo „espresso“.

2. V Japonsku si nenechte ujít tradiční „sake“ nebo „matcha“ čaj.

3. V Mexiku si dejte „mezcal“ s tradičním obědem z tacos.

4. V Indii si vychutnejte „masala chai“, pikantní a aromatický čaj, který je základem indického jídla.

Odběr novinek

Zadejte svůj e-mail a užijte si všechny rady, tipy a novinky.

Zadejte prosím platný e-mail
Před odesláním musíte souhlasit

Takže, milovníci jídla, buďte odvážní a ochutnejte co nejvíce místních specialit, které můžete. Jak říká přísloví: „Nejlepší způsob, jak člověka pochopit, je chodit v jeho botách.“ Ale v našem případě bychom mohli říci: „Nejlepší způsob, jak pochopit kulturu, je ochutnat jí jídla.“

A konečně, nezapomeňte si užít každý jeden zážitek, který cestování přináší. Protože na konci dne, vzpomínky a zkušenosti, které sbíráte na cestách jsou to, co vám zůstane na celý život.

See more articles in this category tipy jídlo dovolená
Další články

Jak si vyrobit misku na ovoce? – video

Chcete mít doma svůj originální výtvor? Díky samotvrdnoucí modelovací hmotě...

Zjistit více

5 zajímavých míst na světě pro nadšence magie a kouzel

Ve světě, který se často řídí logikou a rozumem, existují...

Zjistit více

7 tipů na filmy, se kterými zažijete kouzelné okamžiky

V tomto článku se vydáme na filmovou cestu plnou magie....

Zjistit více