Mít rodinu a úspěšnou kariéru zároveň? Dá se to!

Mnoho žen se často snaží dosáhnout úspěchu v kariéře a zároveň se obává, že by se mohly od své rodiny vzdálit nebo úplně odcizit. Máme pro vás dobrou zprávu. Můžete mít i práci, která vás naplňuje, a zároveň být dobrou matkou a manželkou. Je to jednodušší, než se na první pohled zdá.

Předtím, než si přečtete několik tipů, které vám mohou pomoci dosáhnout této rovnováhy, měli byste si uvědomit jednu důležitou věc. Všechno, co si zamanete, je možné a dosáhnutelné. Netvrdíme, že je to lehké, ale my ženy jsme skutečně úžasné. 

Bohužel, ještě stále se můžeme setkávat se zažitými stereotypy, že budování kariéry je mužská doména, a mnohé z nás svádí vnitřní boj mezi prací a rodinou. Tlak okolí v nás často vzbuzuje pocit, že žena budující si kariéru je špatná matka. My ženy však umíme bravurně zvládat obojí. Jsme empatické, umíme dobře předvídat, odhadnout rizika, umíme si organizovat čas a prý jsme i skvělé strategičky.

Jak využít svůj potenciál, dosáhnout svých cílů a být v pohodě? Tyto tipy vám pomůžou:

1. Naberte (ztracenou) odvahu. Toto bývá častý, ne-li nejčastější problém. Pokud naberete odvahu, uvidíte, že všechno se rozjede. Obklopte se lidmi, kteří řeší podobnou situaci, inspirujte se od těch, kteří jsou v dané oblasti zajetí. Připojení se ke komunitě matek – podnikatelek vám nejen dodá odvahu, ale vám také ukáže nové možnosti, o kterých jste možná netušili. 

2. Je v pořádku nebýt v pořádku. Jsou dny, kdy se cítíte být frustrovaná, křičíte hned po ránu na děti, přemýšlíte, co všechno jste nestihli, a i ta večeře, kterou jste navařili, je podle vás na fík? V pořádku. Poplačte si, vyložte si nohy, postěžujte si. Uvolněte emoce, které jsou přebytečné a řekněte si, že zítra to bude lepší. Vaším životním posláním není být dokonalá vždy a za každých okolností. Jakékoliv selhání přijměte a poučte se z nich.

3. Udržujte si své priority. Určitě jsou pro vás rodina a zdraví na prvním místě. Uvědomte si, že pokud chcete z vašich ratolestí vychovat stejně úspěšné a cílevědomé lidi, pomůže, když uvidí, jak vám vaše práce dává smysl a baví vás. Ale zároveň by měli cítit, že ať se děje cokoli, rodina je pro vás prvořadá.

4. Zůstaňte organizována. Udržujte si pod kontrolou svůj čas, abyste měli prostor pro práci i rodinu. Seznam úkolů, které musíte udělat, může hodně pomoci. To se týká i bodu číslo 2. Naplánujte si čas, který věnujete výhradně rodině. Ideální jsou například víkendy, ale samozřejmě to závisí na povaze vaší práce. 

5. Nevyhýbejte se pomoci. Pokud je to možné, zvažte asistentku nebo jiného pomocníka, kteří vám pomohou s domácími pracemi, abyste mohli volněji pracovat. Pomocnice v domácnosti je stále ještě jakési tabu. Jako by to znamenalo, že žena nezvládá mateřskou roli. Právě naopak, dovolit si pomoc znamená, že může být mnohem více přítomna pro své děti a muže, radostnější, klidnější a spokojenější.

6. Nezapomeňte na sebe. Máte-li ve svém životě příliš mnoho chaosu, udělejte si čas na relaxaci a péči o sebe. Přečtěte si knihu, udělejte si manikúru nebo si dejte večeři s manželem, přáteli nebo i sama se sebou.

Odběr novinek

Zadejte svůj e-mail a užijte si všechny rady, tipy a novinky.

Zadejte prosím platný e-mail
Před odesláním musíte souhlasit

Seberealizace je v životě (nejen) ženy nenahraditelná. Máte-li cíle a vášeň pro svou práci, pusťte se do toho, kráčejte s dobou, sledujte trendy, zdokonalujte se a plňte si své sny. Koneckonců, neděláte to jen pro sebe, ale také pro svou rodinu. I v tom spočívá krása této rovnováhy. Držíme vám palce.

See more articles in this category tipy práce rodina
Další články

Tipy pro stanovení work-life balance a předcházení vyhoření v práci

V dnešním rychlém a mimořádně digitálně propojeném světě se hranice...

Zjistit více

Jak si vyrobit obal na knihu? – video

Hurá, začíná dovolenkové období, na které jsme se tak dlouho...

Zjistit více

6 tipů na letní víkendové aktivity

Letní víkendy nabízí ideální příležitost k vyhřívání se v teplém...

Zjistit více