Mobilní aplikace vám rozdělí domácí práce spravedlivě. Používá ji i Tereza Čencová (rozhovor)

Příchod jara je mnohými z nás vnímán jako začátek nové sezóny. Nejde jen o to, co se děje venku, ale týká se to i našich domácností. Stromy se znovu zazelenají, vzduch je teplejší a my pomalu shazujeme vrstvy oblečení. Vlnu střídá bavlna a čepky zase sluneční brýle. Právě toto období odstartuje pro mnoho z nás velký úklid, známý také jako jarní úklid. Místnosti větráme o něco déle, umýváme okna, leštíme nábytek a kobercům dáváme nový život. I tyto práce si ale dovedeme rozdělit do více dní, a dokonce, když si je rozdělíme i mezi sebou jako partneři, zůstane nám víc času na sebe navzájem. 

Už nějaký čas komunikujeme prostřednictvím naší kampaně důležité téma, které, bohužel, i v dnešní době zůstává podceňované. Dělba domácích prací mezi partnery není vůbec něčím automatickým. Statistiky nekompromisně hovoří o tom, že jen 16 procent českých mužů se podílí na domácích pracech a pomáhá svojí polovičce. Mnozí z nás dělí domácí práce na výlučně mužské a ženské a tato pole se prý nemají směšovat. To ale mnohokrát způsobí mezi partnery nervozitu a hádky. Domácí práce jsou náročné a nikdy nekončící, proto by se na nich měli podílet oba partneři. 

V rámci kampaně Jeden by neměl dělat všechno jsme vyvinuli mobilní aplikaci, která vám rozdělí domácí práce spravedlivě. Ta je mimochodem k dispozici k stáhnutí pro iOS i Android. 

Aplikace může být pro vás opravdu funkčním nástrojem při uklízení, žehlení nebo při plnění jiných domácích prací. Nedokážete se s partnerem dohodnout, kdo bude co dělat? O to lépe,  nechte to na aplikaci. Princip je úplně jednoduchý. Stáhněte si ji do mobilního telefonu a vytvořte seznam všech úkolů, které potřebujete udělat. Vyberte si vámi preferované úkoly a pošlete pozvánku vaší polovičce. Poté, co si preferované úkoly vybere on či ona, aplikace následně spravedlivě rozdělí úkoly na polovinu podle preferencí obou. A co s těmi nejméně oblíbenými? Budou přiřazeny úplně náhodně, proto si nikdo nemůže stěžovat. Následně máte oba svůj interaktivní „to do list“, tedy seznam prací, které je potřeba udělat. Splněné úkoly si odklikáte a na konci týdne vidíte vaši společnou úspěšnost. Vyzkoušíte mobilní aplikaci i u vás doma? 

Tereza Čencová, v online světě známá i jako Brunettie, se stala ambasadorkou naší kampaně i mobilní aplikace pro dělbu domácích prací. Tereza je kromě influencerky i blogerka a social media manager. Po několika letech v agenturním i klientském prostředí získala moře zkušeností a stala se spoluzakladatelkou agentury. Podle svých vlastních slov miluje Instagram, a když momentálně nefotí nebo neupravuje fotky pro svůj profil, dělá to pro někoho z jejích klientů. Tereza má na Instagramu už víc než 26 tisíc sledujících a v rozhovoru nám povyprávěla kromě jiného i to, jestli si s partnerem dělí domácí práce.

Ahoj Terezko, začnu trochu netradičně. Co o vás vaši followeři například neví? Máte nějaký tajný koníček nebo jste pověrčivá?

Úúú, těžká otázka hned na začátek! Kdybych prozradila nějaký tajný koníček, tak by už nebyl tak tajný! 😀 Ale co o mně možná mí sledující neví, je, že miluju numerologii, zajímám se o znamení a celkově jejich dopad na náš život, osobnost a rozhodování. 🙂

Kolik hodin týdně podle vás věnujete domácím pracím? Máte preferovaný den na uklízení či žehlení?

Nemám vyhrazené dny na domácí práce, vždy když je potřeba, tak je udělám/e, ale co se týká většího úklidu, tak ten dělám ráda v pátek brzy ráno, protože pak to mám už z krku a o víkendu se můžeme těšit z hezky uklizené domácnosti. Nerada uklízím o víkendu. 🙂

Podle statistik pomáhá s domácími pracemi pouze 16 % mužů. Dělíte se vy o domácí práce? 

Dělíme. Mám to štěstí, že mám vedle sebe partnera, který má zázemí i výchovu nastavenou na pomoc v domácnosti. Jsou sice věci, které nedělá moc rád, tak je dělám já, ale vzájemně si pomáháme. 🙂

V rámci kampaně Jeden by neměl dělat všechno jsme vyvinuli mobilní aplikaci na dělbu domácích prací. Čím tě zaujala?  

Mně se celkově líbí myšlenka celého projektu/kampaně. Líbí se mi, že se nahlas říká, že není v pořádku to dávat jen do škatulky „ženská práce“. Rozumím a chápu, že to tam dříve bylo, ale nyní je ten svět a fungování nastaveno úplně jinak a myslím, že i tohle téma by se tomu mělo přizpůsobit. 

Jak bys argumentovala „mužům, kteří ještě nevyrostli“ – proč začít s dělbou domácích prací? 

Nemám na to argument, spíš ukázku. :)) Protože pro mě činy vydají za tisíc slov, tak bych ty věci přestala dělat také. Takže žádný úklid, žádné vyprané prádlo, nenavařená večeře apod. Taky jsem se přece vrátila z práce a jsem unavená… a ono se to samo neudělá. 🙂 

See more articles in this category úklid domácnosť domácí práce rozhovor aplikace
Další články

5 zajímavých míst na světě pro nadšence magie a kouzel

Ve světě, který se často řídí logikou a rozumem, existují...

Zjistit více

7 tipů na filmy, se kterými zažijete kouzelné okamžiky

V tomto článku se vydáme na filmovou cestu plnou magie....

Zjistit více

Jak si vyrobit balzám na rty? – video

Přemýšleli jste už někdy nad tím, že si vyrobíte vlastní...

Zjistit více