Nedejte koronaviru šanci přežít u vás doma
Evropa (včetně Česka) aktuálně žije v jakémsi omezeném režimu. Kulturní události jsou zrušené, školy zavřely své brány a lidem se doporučuje zůstat doma. Právě naše domovy jsou místem, kde se nový koronavirus může cítit bezpečně. Ještě před tím, než se pustíme do čištění domácnosti, nový virus si stručně představíme.
Koronavirus je příbuzný s viry SARS a MERS. Také kvůli tomuto propojení o nich můžeme mluvit společně. Všechny tyto viry byly přeneseny ze zvířat na člověka a teprve pak se začaly šířit mezi lidmi. Oficiální název koronaviru je SARS CoV-2 a zapříčiňuje nemoc jménem COVID-19. Asi největší hrozbou pro člověka je jeho šíření vzduchem. Přenášet jej mohou i osoby, které nemají vnější příznaky onemocnění. Proto je potřeba být nanejvýš opatrný a chránit sebe i své okolí.
V souvislosti s nařízenou domácí karanténou vám chceme přiblížit pár užitečných faktů a údajů. Virologové zjistili, že životnost koronaviru je na různých neživých površích jiná. Tuto skutečnost si je třeba uvědomit, protože infekce se v mnoha případech šíří právě prostřednictvím povrchů, na které saháme. Patří sem například tlačítka ve výtahu, mobilní telefony, kliky na dveřích a jiné.
Doba přežití koronaviru na vybraných površích:
- Umělá hmota je společně s ušlechtilou ocelí rizikovým materiálem. Koronavirus tady přežije až 72 hodin.
- Ještě pohostinějším prostředím pro život viru je sklo. Koronavirus se na něm udrží 96 hodin.
- Obyčejná omítka na stěně nebo laminát (například v kuchyňském dřezu) poskytuje živnou půdu pro koronavirus na 36 hodin.
Každý výzkum však přináší jiná čísla a podle některých viry přežívají na skle či plastu i 9 dní.
ČIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI
Máte-li příležitost zůstat v nejbližších dnech doma, měli byste si preventivně vyčistit domácnost. Nechceme však šířit paniku, takže to můžete pojmout jako takový jarní úklid. Podle odborníků jsou v boji proti koronaviru nejúčinnější prostředky obsahující ethanol, chlornan sodný či peroxid vodíku. Už dnes se však může stát, že dezinfekční přípravky nenajdete, takže nečekejte a vyrobte si vlastní. Rychle a levně.
DOMÁCÍ ČISTÍCÍ PROSTŘEDKY
Ocet – ten jako čistící prostředek zná většina z nás. Rozpouští vodní kámen a hodí se i k leštění kuchyňské linky. Ocet však obsahuje 5 % kyseliny octové a právě ta ničí bakterie a viry. Ocet ničí jejich buněčnou strukturu a zabíjí tak celou řadu domácích patogenů.
Bylinky – Příroda má řešení na všechno. Jestli zde existuje vir, musí tu být i něco, co jej zničí. Některé přírodní látky mají dezinfekční, antivirové a antibakteriální účinky. Na mysli máme borovicový olej, výtažek z třezalky tečkované a levandule, citron nebo sůl.
Vyrobte si vlastní čistící prostředek:
Do prázdné a čisté nádoby s rozprašovačem či dávkovačem namíchejte následující ingredience:
- 30 ml alkoholu (alespoň 60%),
- 30 ml převařené vody,
- 3 kapky oleje z výše zmiňovaných rostlin (případně čajovníkový, tymiánový nebo rozmarýnový olej).
Tímto čistícím prostředkem můžete umývat prakticky všechny povrchy. Alkohol a příroda se postarají o dezinfekci a oleje provoní interiér. Na závěr jen dodáme, abyste nezapomínali také na dezinfekci ruk. Myjte si je pravidelně alespoň 20 vteřin. Vyvarujte se vysoušečům rukou na veřejných místech a společným ručníkům. Raději použijte jednorázové papírové utěrky, které po použití zahodíte. Možná to není nejekologičtější řešení, avšak v současnosti velmi potřebné.
Jak si vyrobit podložku pod sklenici? – video
V tomto podzimním počasí je ideální čas k tomu, abyste...
Zjistit víceVýznam spánku pro školáky: Jak zajistit dostatek spánku?
Kvalitní spánek je klíčový pro zdravý vývoj dětí. Spánek ovlivňuje...
Zjistit víceJak na sladění pracovního, školního rozvrhu a kroužků? Zde jsou naše tipy
S příchodem nového školního roku přicházejí i výzvy, které rodiče...
Zjistit více