Objevili se vám v kuchyni moli nebo mušky? Poradíme vám, jak se jich zbavit
Každý z nás se snaží udržovat svou domácnost čistou a voňavou. Občas se ale stane, že při otevření kuchyňské skříňky na nás vyletí moli nebo mušky. Domácí apokalypsa to není, dnes si ale povíme, jak proti nim účinně bojovat.
Zavíječ moučný neboli potravinová mol pochází z Asie. Ačkoli prošel dlouhou cestou přes Indii a Severní Ameriku, na konci 19. století se dostal do Evropy a od té doby trápí i nás. Mnozí z nás se setkali i s molem šatním, proto je potřeba umět je odlišit. Zatímco mol šatní má stříbrná křídla, pro mola potravinového jsou typická křídla s tmavšími skvrnami. Přítomnost mola v domácnosti ještě neznamená, že zanedbáváme úklid. I při tom nejdůkladnějším uklízení se u nás jednoduše může objevit. Jak je to možné? Našedlý zavíječ moučný se k nám dostane i v potravinách, které přineseme přímo z obchodu. Nejčastěji se nachází v mouce, luštěninách, sušených houbách, strouhance, ořeších, ale i v ovoci. Všechno jsou to potraviny, do kterých se dostane a je schopný v nich naklást larvy. Tento proces přitom může nastat už přímo ve skladě obchodu.
Jak se zbavit potravinových molů?
Pokud se u vás už potravinoví moli objevili, bude rozumné všechny možné kontaminované potraviny vyhodit. Je úplně zbytečné prosívat mouku nebo přebírat fazole, protože larev se nezbavíme. Ani je neuvidíme. Když už máme potraviny vytříděné, můžeme si pomoct následujícími radami.
- Přípravky, s jejichž pomocí se zbavíme potravinových molů: chemii se v kuchyni chceme vyhnout, proto zvolíme přírodní cestu. Postačí nám ocet, kyselina citronová a voda. Takovýmto domácím přípravkem přetřete police a skříňky. Účinná je i obyčejná citronová šťáva.
- Preventivní opatření: začněte používat skleněné nebo plastové dózy na potraviny. Mouku, luštěniny a všechny podobné potraviny skladujte v dózách, abyste zabránili molům ve vstupu. Také můžete do svých skříněk umístit stroužek česneku, mátu, estragon nebo skořici. Moli je přímo nesnášejí a hlavně bylinky provoní vaše skříňky.
Vinné mušky nebo ovocné mušky stejně tak s oblibou okupují naše kuchyně. Už jednotlivé názvy nám prozrazují, co nejvíce vyhledávají. Nejčastěji se zdržují v blízkosti ovoce, ale nevynechají ani odpadkový koš. Množí se velmi rychle, a proto je nejdůležitější udržovat pořádek. Velký pozor je třeba dávat na ovoce. To přímo zbožňují. Doporučuje se proto používat ochranné síťky, ale pomoct si můžete i jinak:
- Octová past: stačí vám malý pohár, do kterého nalijete pár lžic octu. Pohár obalte igelitovým sáčkem a párkrát svrchu propíchněte, aby se mušky mohly dostat dovnitř.
- Žluté pásky na mušky: stejně tak můžete v obchodě najít už hotové lepivé pásky na mušky. Mohou mít různý tvar, od čtyřlístků do květináče až po obyčejný obdélník. Mušky se na ně doslova přilepí.
Ať tak či tak, důležitou zásadou je správné skladování potravin a pravidelné vynášení odpadků. Pokud se mušky šíří z vašeho koše příliš často, zkontrolujte a vyčistěte i jeho dno. Smetí musíte také vynášet častěji, než jste byli zvyklí.
Jak si vyrobit podložku pod sklenici? – video
V tomto podzimním počasí je ideální čas k tomu, abyste...
Zjistit víceVýznam spánku pro školáky: Jak zajistit dostatek spánku?
Kvalitní spánek je klíčový pro zdravý vývoj dětí. Spánek ovlivňuje...
Zjistit víceJak na sladění pracovního, školního rozvrhu a kroužků? Zde jsou naše tipy
S příchodem nového školního roku přicházejí i výzvy, které rodiče...
Zjistit více