Papírové knihy, nebo čtečka? Anebo tablet? Jaké výhody nabízejí jednotlivé typy čtení?

Toto dilema je tu s námi už pár let a stále nemá jednoznačného vítěze. Při příležitosti měsíce knihy se ale oplatí připomenout si výhody různých způsobů čtení a nechat se inspirovat.

Klasické knihy

Stále nejrozšířenější způsob čtení, který asi jen tak brzy nevymizí. Tištěné knihy mají ve srovnání s konkurencí stále několik výhod, které se mohou jevit jako nelogické nebo těžko obhajitelné, ale stále fungují. Tou první a možná nejčastěji zmiňovanou je smyslový zážitek z knihy – její vůně, pocit z toho, když ji držíme v rukou nebo otáčíme stránky. Knize se nevybije baterie, snadno se opětovně předá nebo daruje a jen do knihy se dají umisťovat různé tvořivé záložky nebo poznámkové papírky určené pro další čtenáře. Většinou nostalgické a možná ne právě nejpraktičtější důvody, které ale v případě takového tématu, jako jsou knihy plné příběhů a fantazie, opravdu neradno podceňovat.

Čtečka

Technická vymoženost, které postupně propadají i starší generace. Vychytávka, která by v souboji, ve kterém by rozhodovaly jen praktické argumenty, jasně dominovala. Vždyť posuďte – do jednoho pár desítek gramů vážícího přístroje můžete umístit obsah celé knihovny za zlomek sumy, kterou byste zaplatili za tištěné knihy. Čtečky jsou lehčí, často voděodolné a nabízejí hned několik dodatečných funkcí, jako je například slovník nebo vytváření přehledných poznámek. 

Tablet

Způsobem, který se u čtení knih zmiňuje méně, ale nabízí své vlastní výhody, je tablet. Platí u něj podobné praktické argumenty jako u čtečky, ale zároveň i několik dodatečných výhod. S tabletem máte po ruce i internet, což oceníte při vyhledávání slov nebo slovních spojení, které nenajdete ve slovníku čtečky, nebo v touze podělit se o podařenou větu s přáteli na sociálních sítích. Pozor si ale musíte dávat na rozptýlení přicházejícími notifikacemi, které vás dokážou vytrhnout i z té nejnapínavější detektivky.

See more articles in this category knihy čtečka tablet tipy čtení
Další články

Tipy pro stanovení work-life balance a předcházení vyhoření v práci

V dnešním rychlém a mimořádně digitálně propojeném světě se hranice...

Zjistit více

Jak si vyrobit obal na knihu? – video

Hurá, začíná dovolenkové období, na které jsme se tak dlouho...

Zjistit více

6 tipů na letní víkendové aktivity

Letní víkendy nabízí ideální příležitost k vyhřívání se v teplém...

Zjistit více