Pět mýtů o lásce, o kterých byste měli vědět
Básníci psali o lásce po tisíciletí, ale až nedávno se stala předmětem vědeckého bádání. Psychologové, biologové, ekonomové a antropologové zkoumají úlohu lásky v našich životech a naší kultuře. Ukazuje se, že básníci mají v mnohém pravdu. Například metafory, ve kterých přirovnávají lásku k šílenství, podpořila i jedna studie, která našla chemickou podobnost mezi romantickou láskou a obsedantně-kompulzivní poruchou. Zajímavé, že? Podívejme se spolu na další fakty a mýty o lásce, které vás možná pobaví, možná zaskočí.
1. Mýtus: Ženy jsou romantičtější než muži
Předpokladem je, že ženy potřebují více romantiky. Výzkumy však hovoří o něčem jiném. Studie Singles in America od Match.com zjistila, že až 59 % mužů věří v lásku na první pohled. Biologická antropoložka Helen Fisher říká, že je to proto, že muži jsou vizuálně orientovaní: „Vidí ženu, která je fyzicky osloví, a to rychleji spustí systém romantické lásky.“ Helen uvedla, že romantické přemýšlení a zamilovanost na první pohled pro ženy nemá žádný smysl. Vysvětluje to tím, že ženy během vývoje musely investovat mnohem více času a energie do výchovy dětí. Rychlé zamilování by zvýšilo pravděpodobnost, že skončí s podřadným partnerem nebo zmeškají lepší příležitost k páření. Ženy jsou zkrátka biologicky a evolučně naprogramovány tak, aby byly, pokud jde o vztahy, vybíravější a zdrženlivější než muži.
Pro muže je tak jakoby méně riskantní otevřít se, zamilovat a dvořit se sladkými řečmi, romantickými procházkami a večeřemi při svíčkách. Ve zkratce – romantické projevy jim v žádném případě nedělají problémy. Ve své DNA je prostě mají.
2. Mýtus: Jedním slovem – monogamie
Někteří vědci tvrdí, že monogamie nám není přirozená. Pravdou je, že náš vztah k monogamii je složitý. Biologové se domnívají, že asi 3–5 % druhů savců je monogamních, což zahrnuje i lidi. Nejznámějším „monogamistou“ v živočišné říši je načechraný hlodavec zvaný hraboš prériový. Hraboši prérioví tvoří páry na celý život a jsou laskavými rodiči, ale jejich příbuzní – hraboši polní jsou promiskuitní. Podobnosti mezi těmito dvěma tvory pomohly vědcům určit biologický základ monogamie, která se vyskytuje i u lidí.
Nejpravděpodobněji jsou naše preference určeny naší biologií a naší kulturou: „Systém páření lidí je mimořádně flexibilní,“ říká antropolog Bernard Chapais. Vědci se shodují na přesnějším termínu pro lidi, a sice „sériová monogamie“. To znamená, že jsme věrni aktuálnímu partnerovi/ce. Monogamie je stále pro mnohé atraktivní a ideální možnost vztahového chování. Má své nesporné psychologické, ale řekněme si to otevřeně – i materiální výhody.
3. Mýtus: Protiklady se přitahují
Romeo a Julie, zámožný obchodník a prostitutka, kráska a zvíře. Množství příběhů zobrazuje lásku, která přesahuje hranice třídy, rasy, zájmů nebo dokonce druhu – ale jak je to ve skutečném životě? Tento mýtus se týká přesvědčení, že lidé s odlišnými povahami se k sobě přitahují jako magnety. Na rozdíl od populárního přesvědčení, výzkumy ukázaly, že lidé mají sklon k větší spokojenosti ve vztazích, kde je vyšší míra podobnosti mezi partnery. Studie z roku 2020 zjistila, že páry, které mají podobné hodnoty, zájmy a osobnostní rysy, mají větší pravděpodobnost úspěšného vztahu.
4. Mýtus: Velká láska musí překonat velké překážky
Kdo z nás nezná ty romantické příběhy, kde hrdinové překonávají obrovské překážky, aby mohli být spolu? Tyto příběhy nás učí, že velká láska vyžaduje velké oběti. Nicméně výzkumy naznačují, že pro trvale šťastné vztahy je důležitější stabilita a bezpečnost než překonávání potíží. Ve skutečnosti studie z roku 2019 zjistila, že páry, které se spolu potýkají s množstvím překážek, mohou čelit vyššímu riziku rozchodu, protože nestabilita oslabuje vztah.
5. Mýtus: Čím delší vztah, tím silnější
Mnoho lidí věří, že delší vztah automaticky znamená silnější vztah. Nicméně se ukazuje, že kvalita vztahu je důležitější než jeho délka. I psychologové se shodují na tom, že délka vztahu nenaznačuje i úspěch. Vztahy, které jsou založeny na komunikaci a úctě, mohou být silnější než ty, které trvají déle, ale jsou plné konfliktů a neupřímnosti. Mírou úspěchu by mělo být to, zda jsou dva ve vztahu spokojeni.
Zdravá snídaně a svačiny pro školáky
Snídaně a svačiny jsou důležitou součástí denní stravy školáků. Dodávají...
Zjistit víceJak si vyrobit podložku pod sklenici? – video
V tomto podzimním počasí je ideální čas k tomu, abyste...
Zjistit víceVýznam spánku pro školáky: Jak zajistit dostatek spánku?
Kvalitní spánek je klíčový pro zdravý vývoj dětí. Spánek ovlivňuje...
Zjistit více