Poznejte originální a ekologické způsoby, jak se zbavit použitých sáčků s čajem a zbytků kávy

Šálek kávy nebo dobrého čaje je běžnou součástí našeho dne. Po přípravě obou nápojů vždy zůstanou nějaké zbytky – kávová sedlina nebo vlhký sáček s čajem. Způsobů, jak je znovu použít, je mnoho, a proto by byla škoda je jen tak vyhodit do koše.

Čajové sáčky

Jako pohlcovač pachů

Čajové sáčky výborně pohlcují pachy. Pokud máte problém se zápachem ve vaší ledničce, stačí umístit pár čajových sáčků do ledničky a nežádoucí aromata se po pár dnech stanou minulostí.

Jako odmašťovač

Čajové sáčky obsahují kyselinu tříslovou, která rozpouští tuky. Mastný hrnec stačí zalít horkou vodou, přihodit pár sáčků od čaje, nechat přes noc odstát a ráno nádobí jen opláchnout.

Malý tip: Když sáčky znova vyvaříte a slabší výluh nalijete do rozprašovače, můžete s ním vyleštit zrcadla a okna ve vaší domácnosti.

Jako ochrana rostlin

Slabší vývar z čajových sáčků ochrání vaše rostlinky před plísní, nemocemi a škůdci. Zchlazený odvar z několika sáčků zeleného čaje stačí pravidelně stříkat na rostliny. Použité sáčky ale nemusíte vyhazovat, stačí je roztrhnout a čaj rozsypat okolo stonků. Použitý čaj poslouží jako výživa pro pokojové rostliny.

Jako kosmetika

Sáčky si můžete přidat do koupele. Vaše tělo příjemně zrelaxuje a pokožce se díky antioxidantům dodá regenerace. Zchlazený vývar ze znova převařených čajových sáčků má blahodárné účinky i na vlasy. Na světlé vlasy se hodí vývar z heřmánku, na tmavé z černého čaje.

Pokud vás trápí kruhy pod očima, přiložte si zchlazené sáčky na oči a nechte je působit několik minut.

Kávová sedlina

Jako odpuzovač hmyzu

Kávová sedlina je díky kofeinu účinným odpuzovačem hmyzu. Stačí, když si ji nasypete do misky a položíte na místo, kde sedáváte, anebo s ní poprášíte okolí rostlin, které trápí hmyz.

Jako pohlcovač zápachu

Podobně jako čajové sáčky i zbytky kávy jsou účinným pohlcovačem zápachu. Můžete je nasypat do punčochy nebo staré ponožky, vložit na místo zápachu a nechat působit. Pokud máte problém s zapáchajícími botami, kávová sedlina pomůže i v tomto případě.

Jako čisticí prostředek

Kávovou sedlinu je možné použít v případě, že se jedná o usazeniny, které se dají jen těžko vyčistit. Taktéž s ní snadno vyčistíte kuchyňský dřez nebo gril. Dávejte si ale pozor a vyhněte se pórovitým povrchům, na kterých může káva zanechat barevné skvrny.

Jako peeling

Kávová zrna jsou skvělým peelingem. Stačí je smíchat s medem nebo olivovým olejem a krouživými pohyby masírovat pokožku. Tím se rychle a lehce zbavíte odumřelých buněk pokožky.

Pokud používáte různé stylingové produkty, jako například lak na vlasy, vyzkoušejte si před mytím vlasů vmasírovat do pokožky kávové usazeniny, které vás zbaví nečistot. Tento způsob je vhodnější pro tmavovlasé typy. U světlejších vlasů by mohlo dojít k zabarvení.

Malý tip: Mnohé studie prokázaly pozitivní vliv kofeinu, který obsahuje i kávová sedlina, na růst vlasů a prokrvení pokožky hlavy.

See more articles in this category tipy eko kosmetika čaj pachy odmasťovač rostliny peeling
Další články

Letní grilování: Recepty a tipy na úžasná jídla

Léto je ideální čas na grilování s přáteli, rodinou a...

Zjistit více

Jak si vyrobit záložku do knihy? – video

V tomto období je všude kolem nás plno krásných lučních...

Zjistit více

Jak se efektivně sbalit na dovolenou? Zde jsou naše tipy

Letní dovolená je čas k odpočinku, objevování nových destinací a...

Zjistit více