Přemýšlíte nad během? Zima není na překážku

„I bych začal/a běhat, ale venku je zima,“ zní výmluva mnoha lidí, kteří se celkem sžili s vánočním lenošením. Zvažují pohyb na čerstvém vzduchu, ale námaha se jim jeví lepší v představách nebo filmech v teple domova. Projděme si, co všechno potřebujeme, abychom se nenechali předběhnout chladným počasím dřív, než uděláme první krok.

Začít s během hned od Nového roku může působit jako bláznovství, ale opak je pravdou. Díky chladnému počasí se tělo tak rychle nepřehřeje, a tím klade na člověka menší námahu. Další výhodou je, že pohyb na štiplavém studeném vzduchu mnohem víc přispívá k rychlejšímu shazování nežádoucí váhy, kterou si naše tělo osvojilo během svátků. V lidském těle se totiž nachází více druhů tuků – bílé, kterých se chceme zbavit, a hnědé, které nám v tom pomáhají. Právě při poklusu v minusových hodnotách bílé tuky tmavnou.

Pokud máme v úmyslu zbavit se důsledků bramborových salátů, smažených ryb a zelných polévek, v první řadě je potřeba se dobře obléct. Základním principem běhu v zimě je správné vrstvení. Být „cibulí“ není na škodu, protože čím vyšší teploty naše tělo během pohybu dosáhne, tím více vrstev můžeme ze sebe postupně odstraňovat. I v tomto případě ale je třeba zvážit více faktorů. Je rozdíl, jestli si jdeme dát krátký, ale intenzivní sprint, nebo si dáme běh na dlouhou trať. 

Seznam oblečení, které se hodí na běh v zimě:

  • čelenka
  • triko s krátkým rukávem
  • bunda na zip
  • funkční rukavice
  • funkční kalhoty
  • nevlhnoucí ponožky
  • běžecká obuv

Čelenka nám pomůže zakrýt uši a zároveň stále dokáže odvádět teplo vrchem hlavy. Triko s krátkým rukávem je pro ty, kteří nejsou příliš zimomřiví. V případě, že jsme trochu háklivější na nízké teploty, můžeme tuto vrstvu podložit ještě jednou s dlouhým rukávem. Do kapes bundy na zip si nezapomeňme přibalit hygienické kapesníky. Pro každý případ. 

Jestli jsme se vhodně oblékli, otestujeme pětiminutovou procházkou v blízkosti domu. Překvapivě, čím příjemněji nám je, tím hůře. Cílem je obléct se tak, abychom měli potřebu pohybovat se.

Přečtěte si další články z této kategorie: bunda čelenka rukavice obuv zima běh
Další články

Ano, být „single“ je v pořádku

Každý z nás už alespoň jednou určitě slyšel otázku „Kdy...

Zjistit více

Jak připravit krémovou žampionovou polévku? – video

Žampionový krém je jednoduchá a výborná polévka ideální do tohoto...

Zjistit více

Jak si rychle vyrobit držák na mobil? – video

V dnešní době se už bez mobilů neobejdeme. Pouštíme si...

Zjistit více