Přemýšlíte nad během? Zima není na překážku

„I bych začal/a běhat, ale venku je zima,“ zní výmluva mnoha lidí, kteří se celkem sžili s vánočním lenošením. Zvažují pohyb na čerstvém vzduchu, ale námaha se jim jeví lepší v představách nebo filmech v teple domova. Projděme si, co všechno potřebujeme, abychom se nenechali předběhnout chladným počasím dřív, než uděláme první krok.

Začít s během hned od Nového roku může působit jako bláznovství, ale opak je pravdou. Díky chladnému počasí se tělo tak rychle nepřehřeje, a tím klade na člověka menší námahu. Další výhodou je, že pohyb na štiplavém studeném vzduchu mnohem víc přispívá k rychlejšímu shazování nežádoucí váhy, kterou si naše tělo osvojilo během svátků. V lidském těle se totiž nachází více druhů tuků – bílé, kterých se chceme zbavit, a hnědé, které nám v tom pomáhají. Právě při poklusu v minusových hodnotách bílé tuky tmavnou.

Pokud máme v úmyslu zbavit se důsledků bramborových salátů, smažených ryb a zelných polévek, v první řadě je potřeba se dobře obléct. Základním principem běhu v zimě je správné vrstvení. Být „cibulí“ není na škodu, protože čím vyšší teploty naše tělo během pohybu dosáhne, tím více vrstev můžeme ze sebe postupně odstraňovat. I v tomto případě ale je třeba zvážit více faktorů. Je rozdíl, jestli si jdeme dát krátký, ale intenzivní sprint, nebo si dáme běh na dlouhou trať. 

Seznam oblečení, které se hodí na běh v zimě:

  • čelenka
  • triko s krátkým rukávem
  • bunda na zip
  • funkční rukavice
  • funkční kalhoty
  • nevlhnoucí ponožky
  • běžecká obuv

Čelenka nám pomůže zakrýt uši a zároveň stále dokáže odvádět teplo vrchem hlavy. Triko s krátkým rukávem je pro ty, kteří nejsou příliš zimomřiví. V případě, že jsme trochu háklivější na nízké teploty, můžeme tuto vrstvu podložit ještě jednou s dlouhým rukávem. Do kapes bundy na zip si nezapomeňme přibalit hygienické kapesníky. Pro každý případ. 

Jestli jsme se vhodně oblékli, otestujeme pětiminutovou procházkou v blízkosti domu. Překvapivě, čím příjemněji nám je, tím hůře. Cílem je obléct se tak, abychom měli potřebu pohybovat se.

See more articles in this category obuv zima běh bunda čelenka rukavice
Další články

Tipy pro stanovení work-life balance a předcházení vyhoření v práci

V dnešním rychlém a mimořádně digitálně propojeném světě se hranice...

Zjistit více

Jak si vyrobit obal na knihu? – video

Hurá, začíná dovolenkové období, na které jsme se tak dlouho...

Zjistit více

6 tipů na letní víkendové aktivity

Letní víkendy nabízí ideální příležitost k vyhřívání se v teplém...

Zjistit více