Připravte se co nejlépe na návrat do pracovního režimu s těmito užitečnými tipy

Období dovolených je za námi a je načase začít se bavit i o méně příjemných věcech. Například o tom, jak si co nejbezbolestněji opět osvojit pracovní rytmus.

Kontrast mezi dovolenkovou pohodou a stresem z prvních dnů v práci po návratu by jen těžko mohl být větší. Naštěstí existuje několik ověřených triků, s jejichž pomocí zvládnete postavit most i mezi těmito nesouvisejícími světy a zjednodušíte si návrat do pracovního kolotoče.

Mějte plán

Štěstí přeje připraveným. Proto se vyplatí ukrojit si aspoň pár desítek minut z posledních hodin dovolené a připravit se na to, co vás v práci po návratu čeká. Projekty, kterým se blíží datum odevzdání? Prezentace, na kterou se budete muset připravit? Zpětná vazba od klienta, která už netrpělivě čeká na zpracování v e-mailové schránce? Není pochyb, že vše z toho zvládnete, ale půjde vám to snadněji, když se dopředu nachystáte.

K přípravě patří i vyčlenění si dostatečné porce času. Aspoň první den po dovolené si zkuste zařídit tak, abyste se do práce nehnali na poslední chvíli. Dopřejte si dřívější a klidnější příchod do prázdnější kanceláře, stejně jako volný podvečer, který vás nebude tlačit do co nejdřívějšího odchodu. Je zákonité, že váš rozběh bude pomalejší, a proto je důležité si na něj dopřát co nejvíce času.

Pozor na e-maily

Základem úspěšného návratu po prázdninovém oddychu je také nenechat se ovládnout pocitem, že každý požadavek je prioritní jen proto, že na vás už čeká v e-mailové schránce. Nejlíp uděláte, když si v čtení e-mailů dopředu uděláte systém. Není vaší povinností reagovat na každý jeden e-mail okamžitě – seřaďte si je podle priority a začněte jen těmi nejdůležitějšími. Když už počkaly doteď, ještě pár hodin to vydrží.

Ještě lépe uděláte, když se e-mailům vyhnete aspoň během prvních hodin po návratu do práce. Pokud dokážete na svou práci navázat i bez nich, pusťte se nejdříve do ní, pomalu se rozběhněte a až potom věnujte čas vyřizování korespondence s druhými.

Kousek dovolené v sobě

Splín za obdobím nicnedělání je úplně přirozený a netřeba se za něj vinit. A řešením určitě není s ním radikálně bojovat a za každou cenu se zavalovat prací jen proto, aby náš mozek co nejdřív zapomněl na příjemné dovolenkové chvíle. Mnohem lepší přístup je zkusit to opačně – přenést si kousek dovolené i do pracovní rutiny.

Je jen na vás, jestli to budou doma připravené exotické drinky, které si dopřejte na večerním balkóně, příležitostný experiment v kuchyni nebo obměna hudebního playlistu na cestu do práce. Skok mezi dvěma světy snadněji překonáte tak, když si aspoň kousek toho pohodlnějšího přenesete i do pracovní rutiny a vlastnímu podvědomí vyšlete jasnou zprávu – tak jako ani na dovolené není všechno růžové, nemusí být ani na pracovním týdnu všechno černé.

See more articles in this category tipy práce plán e-mail dovolená stres
Další články

Tipy pro stanovení work-life balance a předcházení vyhoření v práci

V dnešním rychlém a mimořádně digitálně propojeném světě se hranice...

Zjistit více

Jak si vyrobit obal na knihu? – video

Hurá, začíná dovolenkové období, na které jsme se tak dlouho...

Zjistit více

6 tipů na letní víkendové aktivity

Letní víkendy nabízí ideální příležitost k vyhřívání se v teplém...

Zjistit více