Připravte zahradu na zimní spánek

Doba, kdy vrcholí babí léto, pavučina poletuje vzduchem a sluneční paprsky nás chtějí naposledy příjemně zahřát, patří k říjnu. Pro mnohé z nás je teplý podzim nejkrásnějším obdobím roku a není se čemu divit. Všichni majitelé zahrad nám ale dají za pravdu, že kromě těchto idylických chvil je nejvyšší čas vykonat nezbytné práce před příchodem studených měsíců. 

Ještě předtím, než se pustíme do samotné zahrady, věnujme pár řádků i zahradnímu nábytku a jeho zazimování. Pokud chcete, aby vám posloužil i následující rok, je důležité ho umýt, ošetřit a přikrýt. S každým dalším mrazivým dnem se váš zahradní nábytek nepatrně, ale jistě poškozuje a za pár let by mohl být úplně znehodnocený. 

Umytí zahradního nábytku 

Platí, že zahradní nábytek byste měli umýt aspoň jednou ročně. Pokud nábytek reálně využíváte, víte, že působením prachu a po dešti je vždy znečištěný a pravidelné umytí je tak nevyhnutelné. Před zazimováním umyjte nábytek teplou vodou s kapkou saponátu a hadříkem. Smyjete prach, zaschlé či mastné zbytky jídla a jiné nečistoty. Na těžko dostupných místech, jako jsou různé výřezy, můžete použít i papírové utěrky. Ty výborně poslouží i na celkové vysušení nábytku kvůli nechtěné hnilobě a plísním. Právě plísně se mohou během následujících měsíců rozšířit a na jaře by vás čekalo nemilé překvapení. 

Ošetření, přikrytí a zazimování nábytku 

Ošetření nábytku musí korespondovat s tím, z jakého materiálu je vyrobený. Nemá smysl použít přípravek na dřevo, pokud je z umělého materiálu. V případě dřevěného nábytku můžete udělat malý test. Nábytek pokapejte trochou vody, a když se vpije, dřevo potřebuje namořit a naolejovat. Umytý dřevěný nábytek prohlédněte, přebruste zničená místa a následně se pusťte do moření. Stejně tak je důležité dřevěný nábytek pravidelně olejovat, nejen před zimním spánkem na poslední chvíli. Jakýkoli nábytek byste měli v rámci zazimování přikrýt lehčí přírodní textilií. Úplně se vyvarujte plastové fólii, zadržuje totiž vlhkost a riskujete hnilobu nebo plísně. 

Spát bude i zahrada

V říjnu se už zahrada loučí s kvetoucími rostlinami, které odkvetly přirozeně nebo jejich květy zničí první podzimní mrazy. Zahrada během tohoto měsíce vyžaduje několik nezbytných prací. Na jedné straně je to ideální doba k sázení některých druhů květin nebo dřevin, na straně druhé je potřeba zazimovat půdu. Zahradních prací je před zimou opravdu hodně, i proto uvádíme v bodech základní z nich: 

  • Trávník naposledy posekáme, aby do zimy ještě trochu dorostl a lépe přezimoval.
  • Začínáme sázet růže, narcisy a otužilejší trvalky kvetoucí na jaře.
  • Z okrasných stromů odřežeme suché, nemocné a zlomené větve v korunách. 
  • Vypustíme zavlažovací systém a přikryjeme rostliny, abychom je ochránili před mrazem.
  • Stálezelené dřeviny důkladně zavlažíme, především pokud byl suchý podzim, aby měly během zimy dostatek vody.
  • Na své si přijdou i vinaři, protože je to doba sběru pozdních moštových odrůd vína.
  • A pro posílení imunity nastal čas na sběr pozdní kořenové, košťálové a listové zeleniny, která je vhodná k uskladnění nebo okamžitému zpracování v kuchyni. 

V klidu si naplánujte práce podle počasí a zapojte i ostatní členy rodiny. Udělejte si z toho pěkný, ale pracovní den, možná i s poslední grilovačkou před začátkem zimy. Čím lépe zazimujete zahradu, tím víc se vám odvděčí na jaře. 

Přečtěte si další články z této kategorie: záhrada stromy rostliny zima zimní spánek
Další články

Jak si vyrobit jarní věnec? – video

Dodejte svému příbytku nádech jara. Vždyť už i venku začíná...

Zjistit více

Odhalte tajemství kouzelníků: takto fungují nejznámější triky!

Magie uchvacuje diváky po staletí a zanechává je v němém...

Zjistit více

Jak cvičení pomáhá zvládat stres?

V dnešním světě, ve kterém žijeme, se stres stal pro...

Zjistit více