První žena na světě, jejíž tetování je uznané za současné výtvarné umění

Povídali jsme si s inspirující ženou, která tetuje hollywoodské hvězdy, má vlastní značku oblečení, vydala už dvě knihy a jako jediná žena na světě má certifikát, který její tetování zařazuje mezi moderní umění. Seznamte se se slovenskou rodačkou Ivanou Belákovou.

Jak byste se představila čtenářům, kteří o vás ještě neslyšeli?

Jmenuji se Ivana Beláková aka Ivana TATTOO ART. Jsem umělkyně a první a jediná žena na světě, jejíž tatérské umění je uznané za současné výtvarné umění. Žiji střídavě v Los Angeles a na Slovensku. Jsem optimistická umělkyně. Tetuji hollywoodské celebrity a povyhrávala jsem nejprestižnější tetovací soutěže po celém světě. Také mám vlastní značku s oblečením a vlastním merchem pod názvem ITA LOST ANGELES. Vydala jsem 2 knihy, spolupracuji s různými uměleckými školami a svoje umění učím po celém světě. Kousek mojí práce najdete i na této stránce.

Když jste cestovala po světě, nebála jste se? Přece jen, žena a sama v cizině…

Nikdy jsem se nebála. Miluji cestování a vždy se najdou dobří lidé, kterých je mnoho. Nikdy jsem se nevystavovala určitým situacím, jako např. být pozdě do noci venku, párty, vztahy s lidmi se špatnými návyky atd. Cestovala jsem během dne a večer jsem zůstala v bezpečí hotelu nebo tam, kde jsem bydlela. Byla jsem vždy opatrná a jsem doteď. Ale nebojím se ničeho. Myslím si, že problémové situace i lidé se dají do obrovské míry předvídat.

Tetovala jste všude možně po celém světě. Jak jste však rozběhla svůj vlastní byznys s tetováním? Co na tom bylo nejnáročnější?

Pokud se bavíme o tetovacím studiu v USA, tak náročné bylo jen to, že jako nováčkovi v podnikání mi město nechtělo pronajmout prostor, a také to, že lokace, které se mi líbily, nebyly nadizajnované na otevření tetovacího studia. Víte, 80 let staré zákony, které se nezměnily. To bylo velmi frustrující. Nakonec mi s tím vším pomohla moje Veronica, která kdysi dělala pravou ruku starostovi města. Znala všechny „šedé“ zóny a to, jak se dá ledaco obejít. Díky ní mám svoje tetovací studio v nejprestižnější lokaci na Long Beach. Papírovačky, hygiena… To všechno je podobné jako u nás na Slovensku. Je potřeba následovat pravidla.

Jaký to byl pocit, být první ženou, jejíž tetování byla uznána za současné výtvarné umění?

Rok jsem si to neuvědomovala. Až mě jednoho dne „trklo“, co se vlastně stalo. Byl to úžasný pocit, protože i díky mně se otevřely dveře nové generaci tatérů, kteří budou bráni jako umělci s respektem a jejich práce budou více ohodnocené. Celkově pro umělecký svět to byla velmi významná a velká událost. Stalo se tak poprvé v historii lidstva a umění. Toto mi též určitě pomohlo k většímu úspěchu. Byl to jeden z mých největších a nejdůležitějších úspěchů.

Setkáváte se i s názory, že tetování je spíše pro muže, že povolání tatérka, resp. u nás je to spisovně tetovačka, je zvláštní či ojedinělé pro ženu? Je náročné být ženou v mužském byznysu?

Teď už ani ne, naštěstí se toto mění k lepšímu díky nové generaci tatérů. Nemůžu srovnávat situaci z období před 20 lety a teď. Jistým způsobem je to stále mužský svět. Já to vidím na konvencích, jak si tam „pochlebují“, a proto jsem se rozhodla na takové akce už nechodit.

Věříte na energie. Je podle vás rozdíl v ženské a mužské energii? Jestli ano, v čem?

Ano, energie nelže. Je to něco, co nevidíme volným okem, ale cítíme a mnohdy neposloucháme a neřídíme se podle toho. Myslím si, že ano, že je rozdíl mezi mužskou a ženskou energií. Oba druhy jsou jinak „napojené“. Mužská energie je logická, přímá, dobyvatelská, víc agresivní. Ženská energie je kreativní, vyživující, jemná. Obě energie v nás existují a my čerpáme to, co potřebujeme a jak to potřebujeme.

Pochlubte se, jaké celebrity jste tetovali?

Chris Brown, Lil Wayne, Quavo, Mia Khalifa. To jsou ty celosvětové celebrity. Ale tady v USA považují za celebrity například osobnosti, jako jsou Rich the Kid, Boogie with the Hoodie, Lil Twist. Tyto celebrity možná nemají celosvětový formát, ale v USA například nemohou jít na ulici bez ochranky, jen tak se projít či jít do obchodu. Lidé by je hned poznali a začali by se kolem nich sdružovat. Lil Wayne je můj absolutní favorit. Má přesně stejný smysl pro design, umění, interiér atd. Úplně můj styl! A je ze všech nejmilejší, nejštědřejší a nejinteligentnější.

Máte vysněnou ženskou celebritu/osobnost, kterou byste chtěla tetovat?

Margot Robbie, Angelina Jolie a Kylie Jenner.

Má i vaše partnerka Veronica nějaké tetování od vás?

Naštěstí ne. Nelíbí se mi tetování na ženách. Veronica nemá žádné tetování.

V čem vás inspiruje vaše partnerka Veronica, která je také úspěšná? Co vás naučila během vašeho vztahu?

Úžasná otázka! Veronica mě inspiruje hlavně tím, že je neskutečně dobrý a kvalitní člověk. Je extrémně talentovaná, milá, chytrá, charismatická, vtipná, bezprostřední… Můžu pokračovat donekonečna.

Naučila jsem se od ní za poslední 4 roky spoustu věcí. Zmíním komunikaci, říkat všechno na rovinu tak, jak to cítím, a nedusit v sobě věci. Naučila jsem se milovat a respektovat víc samu sebe. Ona je můj perfektní „match“, absolutní shoda. Vyzdvihuje ve mně to nejlepší a často mě umí v mnoha věcech nakopnout. Máme to ale vzájemné. Perfektně se doplňujeme. Ona mi dává ve vztahu přesně to, co potřebuji a po čem toužím, a naopak.

Velmi na ní obdivuji, že má metr padesát a temperament takový, že uklidí každého velmi taktně za 3 vteřiny. Její inteligence a humor je neskutečný. Každý den se při ní hodně nasměju.

Jak vnímá okolí váš vztah? Kdybyste to mohli porovnat se Slovenskem… Vidíte nějaké rozdíly v zahraničí a tady na Slovensku?

Naše okolí nás miluje na Slovensku i v USA. Často se setkáváme s tím, že i lidé, kteří jsou homofobní, proti nám nic nemají, a ještě nám dají i kompliment.

Jak pokračuje natáčení reality show? O čem konkrétně vlastně bude? Na co se mohou diváci těšit?

Show bude o našem životě. O vztahu a o práci. Umělec a psychická léčitelka, jasnovidka Veronica. Veronica je velmi vtipná a obě jsme velmi pozitivně naladěny. Takže show bude mít také dobré a pozitivní poselství, nejen drama.

Natáčení jsme teď trochu zpomalili, protože mám rozjetý jeden velký NFT projekt, na který soustřeďuji celou svou energii a zabírá mi spoustu času. Musím nyní i více cestovat a je náročné stíhat všechno najednou.

Poznámka: NFT nebo non-fungible (nezaměnitelný) token je unikátní jednotka dat, která se nachází na digitální databázi. Může se jednat o digitální zvuk, video či jiný soubor. Něco, co je originální a nezaměnitelné v online prostoru. Když proběhne nákup NFT tokenu, je majitel zapsán na Blockchain, a tím získává přístup a vlastnická práva k digitálnímu předmětu.

Jaké máte plány do budoucna? Resp. co plánujete nejblíže kromě reality show?

Momentálně jdu ven s mým největším projektem v životě – moje vlastní ITA NFT-čka. Je to celosvětový projekt, velmi unikátní. Pracuji na něm intenzivně již 9 měsíců. Nová YouTube videa dělám momentálně každé 2 týdny, ale připravuji pro lidi něco inspirativního v častějších intervalech podobného druhu.

A mimo jiné pořád cestujeme, je to náš životní styl. Veronica začala dělat veřejné přednášky a nadále píše knížky. Její první kniha Můj život, můj příběh –⁠ „Bože, jsi mým dlužníkem“ je momentálně jedna z nejprodávanějších na Slovensku.

Nyní píše pokračování – druhou část ze tří. Mezitím vydala malou knížku s názvem „Holy sh*t I am a fu***ng psychic“, která se již překládá do češtiny. Vidíte, že to máme opravdu pestré. Stále jsme v pohybu a tvoříme. Milujeme náš život, a proto se s ním chceme podělit s diváky, kteří budou sledovat naši TV show.

Odběr novinek

Zadejte svůj e-mail a užijte si všechny rady, tipy a novinky.

Zadejte prosím platný e-mail
Před odesláním musíte souhlasit

Máte něco nového, co byste se ještě chtěla naučit, popřípadě se v něčem zlepšovat?

Určitě ano! Chci se zlepšit v komunikaci, naučit se lépe mluvit a vyjadřovat se. Celkově se chci zlepšovat jako člověk a být ta nejlepší verze sama sebe.

Jste kreativní a úspěšná žena. Co byste vzkázala nebo poradila jiným ženám, které chtějí být úspěšné a šťastné?

Soustřeďte se 100% na sebe a své věci. Koncentrujte energii na sebe. Protože jen díky sobě dosáhnete úspěchu a štěstí. Nikdo jiný vám to nedá. Mít vytyčený cíl, jít si za ním a mít plán, jak se k němu dostat, a nejen o něm snít. Přistupovat k sobě jako k někomu, koho milujete nejvíc na světě. Být šťastný je odrazem našeho života, skutků, zážitků atd. Být úspěšná je odrazem vaší vášně a dělání věcí, které vás baví a které milujete.

Mohla byste našim čtenářkám „doporučit“ další 3 úspěšné ženy, které například inspirují vás?

Moje Veronica (Veronica Beláková) a Gordana Glass (slovenská umělkyně). Tyto dvě mě momentálně napadly, protože je mám „u sebe“, ale celkově mě inspirují ženy, které jsou něčím výjimečné, unikátní, talentované, silné, inspirativní a dělají víc než pro sebe. Moje inspirace se mění v závislosti na mém růstu.

Ivanu Belákovou najdete na Instagramu, Facebooku i YouTube.

See more articles in this category ženy rozhovory ita ivana belakova
Další články

Jak si vyrobit misku na ovoce? – video

Chcete mít doma svůj originální výtvor? Díky samotvrdnoucí modelovací hmotě...

Zjistit více

5 zajímavých míst na světě pro nadšence magie a kouzel

Ve světě, který se často řídí logikou a rozumem, existují...

Zjistit více

7 tipů na filmy, se kterými zažijete kouzelné okamžiky

V tomto článku se vydáme na filmovou cestu plnou magie....

Zjistit více